Za zdravstvene radnice i radnike i službe zaštite od porodično partnerskog nasilja u Kruševcu i Rasinskom okrugu, Udruženje žena “Peščanik” organizovalo je trening o prepoznavanju i postupanju u slučaju psihičkog nasilja prema ženama pod nazivom “Psihičko nasilje: prepoznaj i pruži podršku”.
Na treningu koji je osmislila i vodila profesorka doktorka Bosiljka Đikanović, bilo je reči o tome šta je psihičko nasilje, njegovoj raspostranjenosti, načinima ispoljavanja, kao i kako podržati osobu sa iskustvom psihičkog nasilja.
“Zašto ga jednostavno ne ostavi? Zašto trpi nasilje?”, pitala je doktorka Đikanović i kazala da ima mnogo razloga zašto žene ostaju u nasilnim vezama. Važno je, kako je istakla, ne osuđivati ih i ne požurivati da odu. One moraju same da donese tu odluku, u svoje vreme.
Razlozi za neodlazak, između ostalog, uključuju ekonomsku nezavisnost žena, strah od ekstremne i nasilne reakcije na njen odlazak, strah da će je zajednica osuditi jer je ostavila partnera. Takođe, razlog može biti i to što neke žene smatraju da decu treba odgajati sa ocem i da je njeno sopstveno blagostanje manje važno od ovog ideala, smatraju da je nasilje normalno u vezama i da će svi muškarci biti nasilni i kontrolišući.
Razlog može biti i nisko samopoštovanje i verovanje da ne može sama da se snađe, potom osećaj da nema gde da ode ili kome da se obrati za podršku. Razlog ostanka može biti i kada žena i dalje voli nasilnog partnera i misli da on može da se promeni, kad smatra da mu je potrebna ili kad ne želi da bude sama.
Učesnice i učesnici treninga složili su se da svi mogu da pomognu, i predstavnici i predstavnice institucija, lekari i lekarke, aktivistkinje ljudskih prava, kao i građanke i građani. Važno je izbeći okrivljivanje žene za ono što se dogodilo. Okrivljavanje žene je prepreka na putu uspostavljanja dobrog odnosa sa ženom. Nema izgovora ili opravdanja za nasilje ili zlostavljanje.
–Psihičko nasilje najčešće ne ostavlja vidljive tragove, ali to ne znači da nije opasno, naprotiv. Posledice psihičkog nasilja po ženu su brojne: depresija, povlačenje u sebe, gubitak samopoštovanja, psihosomatska oboljenja, suicidne misli. Udruženje žena Peščanik će u narednom periodu u cilju podrške ženama da prepoznaju nasilje, da razumeju njegovu prirodu i šemu po kojoj se dešava, da povrate svoje resurse i snagu za preživljavanje i izlazak iz situacije nasilja, usluge SOS telefona proširiti uspostavljanjem stručne psihološke podrške o čemu će javnost biti blagovremeno informisana- navode u Peščaniku.
Trening “Psihičko nasilje: prepoznaj i pruži podršku”, Udruženje žena Peščanik organizovalo je uz podršku fondacija OAK i TRAG.
Foto: Udruženje žena Peščanik