– Uvećano znanje žena o ženskim pravima, rodnoj ravnopravnosti, ženskom pokretu i građanskom aktivizmu, povećana osetljivost zdravstvenih radnica i radnika za problem psihičkog nasilja prema ženama, prikupljeni podaci o lokalnim javnim politikama u Rasinskom okrugu u vezi sa pitanjem ženskih prava i rodne ravnopravnosti, kao i redovan rad SOS telefona, na kome žene, žrtve nasilja dobijaju informativnu, emotivnu i pravno konsultantsku podršku – deo je rezultata rada, koje je ove godine ostvarilo kruševačko Udruženje žena „Peščanik“.
O postignutim rezultatima predstavnice Udruženja “Peščanik” govorile su pred medijima, te kolegama iz nevladinih organizacija.
– Kroz vršnjačku edukaciju uvećano je znanje 85 žena u Rasinskom okrugu, starosti od 18 do 35 godina, o ženskim pravima, rodnoj ravnopravnosti, ženskom pokretu i građanskom aktivizmu. Imale smo trodnevni trening za vršnjačke edukatorke, koje su potom uz našu podršku osmislile i realizovale devet radionica za vršnjakinje u vezi sa pomenutim temama. Radionice su, prema rečima samih učesnica, bile veoma zanimljive, korsne i doprinele su jačanju njihovog samopouzdanja – kazala je predstavnica „Peščanika“, Slavica Stanojlović Urošević.
Polaznice radionica trenutno rade na pripremi štampanog materijala u cilju deljenja stečenog znanja i daljeg osnaživanja mladih žena na ovom području.
Što se tiče rada SOS telefona aktivistkinja ovog udruženja, Maja Konstantinović, kazala je da su tokom ove godine 64 žene sa iskustvom nasilja u porodično – partnerskim odnosima dobile informativnu, emotivnu i pravno konsultantsku podršku putem SOS telefona, koji je korisnicama dostupan 34 sata nedeljno:.
– Na SOS telefonu dežura 8 konsultantkinja, a 2 puta nedeljno i psihoterapeutkinja.
Predsednica „Peščanika“, Snežana Jakoviljević, podsetila je da je Udruženje tokom ove godine održavalo redovne kontakte te uspostavilo saradnju u određenim aktivnostima i oblastima, sa drugim ženskim grupama u zemlji:
– Održavani su kontakti i uspostavljana saradnja sa, na primer, organizacijama “Žene u crnom”, ASTRA, Autonomni ženski centar, “Fenomena”, kao i sa organizacijama u zemljama Zapadnog Balkana, na primer Centar za žene žrtve rata “Rosa” iz Hrvatske, Fondacija “Cure” iz Bosne i Hercegovine, Asocijacija žena Mitrovice za ljudska prava sa Kosova, “Vatra” iz Albanije. Gošča UŽ Peščanik bila je Magdalena Štandarda, profesorka andragogije na Univerzitetu u Krakovu, u Poljskoj, koja je na trbini u Kruševcu govorila o stanju ženskih prava u Poljskoj, posebno o reproduktivnim pravima.
Predstavnice Udruženja su podsetile i na projekat „Psihičko nasilje: prepoznaj i pruži podršku“, kojim je povećana osetljivost najmanje 110 zdravstvenih radnica/ka kao i predstavnika/ca drugih lokalnih institucija u Rasinskom okrugu za problem psihičkog nasilja prema ženama. Oni su učestvovali na treningu i na šest informativnih sastanaka u šest gradova našeg Okruga.
Takođe, tokom ove godine su prikupljeni podaci o lokalnim javnim politikama u Rasinskom okrugu u vezi sa pitanjem ženskih prava i rodne ravnopravnosti. To je učinjeno u razgovorima sa zvaničnicima, istraživanjem sadržaja na zvaničnim sajtovima gradova i na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. U toku je obrada dobijenih podataka.
Tokom godine su u razmenjene informacije, izlistani problemi i identifikovani prioriteti u oblasti prava žena i rodne ravnopravnsti u Rasinskom okrugu na četiri sastanka Mreže žena Rasinskog, na kojima je učestvovalo najmanje 50 aktivistkinja.
– Učestvovale smo u radu međunarodnih ženskih mreža, Evropskog ženskog lobija za Srbiju, kao i WAVE mreže čija smo jedna od sedam članica iz Srbije. Predstavnica UŽ “Peščanik” ujedno je i kodelegatkinja za Srbiju u WAVE Savetodavnom odboru. Imamo i predstavnicu u mreži aktivistkinja ženskih prava na Zapadnom Balkanu, koja aktivno zagovara veće učešće žena u procesima Evropskih integracija, putem dostavljanja policy papera i različitih inicijativa i predloga u pisanoj formi, ali i direktno u susretu sa EU zvaničnicima u Briselu i u matičnim zemljama – navela je predsednica, Snežana Jakovljević.
Podsetimo da je Udruženje žena Peščanik ženska nevladina organizacija koja se bavi osnaživanjem žena i zagovaranjem za unapređenje njihovog položaja i njihovih prava, kao i rodne ravnopravnosti. Postoji od 2000-te godine.
J.B.