Umesto u tipske kante, u Staroj čaršiji smeće se često odlažu pored đubrijera koje služe isključivo za odlaganje sitnog otpada. Pokušaj JKP da sa vlasnicima lokala napravi dogovor da se smeće iznosi pre 22 sata, kako bi ga radnici ovog preduzeća pokupili, nije dao rezultate. Otpad se odlaže i dalje „kad i gde ko stigne“, što je ružnu sliku ali i potecijalna zaraza, posebno u letnjim mesecima.
Kako bi se dodatno izašlo u susret kako meštanima tako i vlasnicima lokala u toj ulici , JKP je duž ulice Cara Lazara postavilo i 13 komunalnih kontejnera.
–Postavili smo i komunalne kontejnere, kako bi vlasnici lokala koji nisu obezbedili tipske kante, a imaju tu obavezu, imali gde da odlažu smeće. Međutim, mnogi i dalje smeće ostavljaju uveče ispred svojih lokala, uglavnom pored đubrijera. Pokušali smo da se dogovorimo sa njima da smeće iznose uveče, najkasnije do 22 sata, kako bi naši radnici to pokupili, ali se ni to ne poštuje– kaže Miona Radovanović, direktorka JKP Kruševac.
U Komunalnoj miliciji kažu da često imaju pritužbe građana na gomile smeća u toj ulici.
–Građani nas zovu a i mi sami smo svedoci toga kad idemo u redovan obilazak grada. Mi onda pozovemo JKP, pa njihovi radnici dođu i to pokupe, mimo planiranog rasporeda. Primetili smo da i iz privatnih kuća u toj ulici ljudi često iznose smeće bez ikakvog reda, iako za to postoji određeni dan u nedelji– kaže Dejan Ušljebrka, načelnik Komunalne milicije.
Inače, pored đubrijera, povremeno se ostavlja i kabasti otpad za koji bi po pravilo trebalo da se angažuje posebno vozilo. Ipak, najviše je otpada iz lokalnih prodavnica, apoteka, piljara…Ima svega pa i proizvoda sa isteklim rokom, što potencijalno može da bude izvor zaraze. Posebna priča je to što psi, tražeći hranu, smeće raznose po celoj ulici.