Ako želite da uzgajate egzotično voće koja se lako „prima“ u našim krajevima i daje ukusne plodove tokom zime, onda je pravi izbor japanska kaki jabuka. Porodica Antić iz Ljubave ima ih dosta u svom dvorištu. Uskoro kreće berba sorte tipo, za nekih mesec dana i vanilije, takođe odlične sorte za gajenje u ovdašnjim uslovima. Prinos ovih jabuka po stablu je do čak 200 kilograma.
Oni koji ne veruju da kaki jabuke mogu uspešno da se uzgajaju u našim krajevima, mogu da posete selo Ljubava u blizini Kruševca. Japanska jabuka najlepša je u zimskim danima, pa tako i porodično imanje Antića ovih dana izgleda neverovatno, sa prepunim krošnjama narandžastog voća koje po obliku podseća na paradajz.
Prema rečima Zorana Antića, japanske kaki jabuke zahvalne su za uzgoj, izuzetno su otporne i ne traže neku posebnu negu. Za razliku od ostalog voća, plodovi opstaju na drvetu i tokom zime, pa berba traje od oktobra do januara, često i duže.
Kako u svom dvorištu imaju više stabala različitih sorti japanske kaki jabuke, Antići imaju privilegiju da mesecima ubiraju plodove:
– Neke smo obrali, neke sad sazrevaju, poput sorte tipo. Mogu već sada da se beru, jer nije potrebno da jabuka sazri, dovoljno je da je ostavite sedam dana u toploj prostoriji, ona dobije šećer i omekša. Što se tiče Vanilije, berba bi trebalo da krene krajem godine i da se nastavi u sledećoj. Prethodne godine berba je trajala do polovine februara.
Ovaj voćar, inače vrsni poznavalac voćnih sadnica ( Rasadnik Antić neguje tradiciju dugu oko šest decenija u proizvodnji i prodaji sadnica voća), kaže da japanska jabuka ne traži neki poseban tretman.
– Stabla se zalivaju češće u prvoj i drugoj godini, kao i kod svake druge biljke, a treće godine samo leti i to u sušnom periodu. Obavezna je prehrana nekoliko puta godišnje, veštačkim ili organskim đubrivom. Prednost je što nema prskanja, nema hemikalija, što vam je garancija da dobijate zdrav proizvod – kaže naš sagovornik, dodajući da je prednost ovih jabuka što su samooplodive, odnosno, imaju i ženske i muške cvetove.
Postoji mnogo sorti japanskih jabuka na našim prostorima, a kako navode Antići, najzastupljenije su vanilija i tipo. Prinos je skroman u drugoj godini, svake naredne je bolji, da bi u osmoj ili devetoj godini dostigao i do 200 kilograma po stablu. Berba traje od oktobra do januara pa i duže, a u dobrim hladnjačama, ovo voće može da se održi sve do marta.
Inače, japanska jabuka je poreklom iz Kine, u Japanu se proizvodi već nekoliko vekova i ima simbol nacionalnog voća. Po ukusu podseća na mešavinu breskve i kajsije. Plodovi su bogati vitaminima C i A, a sadrže i kalijum, kalcijum i gvožđe.
Osim u svežem stanju ili sušena, japanska jabuka može se konzumirati kao sok, a ukusan je i kompot od ovog egzotičnog voća.
D. P.