U mesnoj zajednici Velika Lomnica organizovan je susret i druženje žena preduzetnica sa ovog područja na kome su one predstavile svoje delatnosti i ugostile predstavnice Regionalne privredne komore Kruševac i Nacionalne službe za zapošljavanje povodom Dana žena sa sela.
– Mi nemamo na našoj teritoriji zvanično udruženje žena preduzetnica, pa se zato vi oslanjate na Regionalnu privrednu komoru, koja daje svoj maksimum što se tiče promocije ženskog preduzetništva – kazala je Marija Vesković, predstavnica ove institucije i dodala da je evidentno da je više žena osnaženo sa gradskog područja, pa su žene sa sela u tom smislu ostale zanemarene.
Navela je da se iz tog razloga i održavaju ovakvi sastanci kako bi i preduzetnice sa sela mogle da računaju na njihovu podršku, a vidovi podrške su razni uz jedini uslov da poslovanje bude u legalnim tokovima.
Ana Bacić iz Nacionalne službe za zapošljavanje istakla je da se procenat žena na evidenciji poslednjih godina povećao:
– Žene su jednostavno za sistem bile nevidljive, sada kada su se pojavile na evidenciji Nacionalne službe mogu da koriste subvencije i olakšice u poslovanju. Gledano sa stanovišta NSZ žensko preduzetništvo je u rastu.
Nacionalna služba nudi ženama program samozapošljavanja, a od prošle godine daje se značajnija prednost ženama u ovom programu, u smislu bodovanja zahteva, a posebno za žene sa nerazvijenih područja. Tu su i drugi programi podrške koje služba nudi, za zapošljavanje novih lica ili program za nova radna mesta.
Skup je bio zamišljen tako što su u sali Mesne zajednice Velika Lomnica bili izloženi proizvodi, pa su svi mogli da saznaju koje se to sve delatnosti obavljaju u ovom mestu, da razmene kontakte i iskustva. Nakon toga svi zajedno obišli smo, najpre, porodični dom Danijele Đorđević u Velikoj Lomnici, koja je sa svojom prijateljicom Oljom Stanojević Vasilov spasila od zaborava mašinu za preradu vune.
– Moja drugarica Danijela i ja, spasile smo ovu mašinu otpada, spasile smo je sigurnog odlaska u staro gvožđe, rešile da je sačuvamo za naša pokoljenja, za našu decu, da znaju kako se nekada radilo i kako se dobijala pustovana vuna, da ne ode u zaborav, da se vratimo korenima – kazala je Olja Vasilov.
Danijela Đorđević je najavila skoro otvaranje etno domaćinstva i početak bavljenja seoskim turizmom, te će im ova mašina samo upotpuniti sadržaj ponude budućeg etno sela.
Usledio je obilazak imanja još jedne preduzetnice iz ovog mesta, Mire Rašić, koja se već sedam godina bavi uzgajanjem magaraca. Za sada ih ima šestoro. Ova vredna i hrabra žena sama svakodnevno održava farmu magaraca, a od nedavno je počela i sa proizvodnjom, na našem tržištu, nesvakidašnjih proizvoda. U saradnji sa jednom profesorkom sa Hemijskog fakulteta plasirala je na tržište kremu za lice i mleko za telo koji u svom sastavu imaju pedest procenata magarećeg mleka.
Na kraju, u selu Buci, posetili smo Danijelinu proizvodnju kesa i folija, kojom se bavi više od dvadeset godina. Ova žena ne libi se ni jednog posla, zanimljivo je da nikada ne čeka na pomoć, pa čak ni kada mašine za proizvodnju zakažu, sve kaže rešava sama uz pomoć svog alata.
Na primerima ovih vrednih i svestranih žena zaključujemo da se svest žena o preduzetništvu ubrzano menja i da se sve više žena ohrabruje da otpočne sopstveni biznis, pokazujući inovativnost i kreativnost i predstavljajući svoje mesto na najbolji način.
M.M.D.