Iako je otvaranje “predah smeštaja”, celodnevnog višednevnog boravka za decu i osobe sa invaliditetom, najavljivano više puta, do toga za sada, ipak, neće doći.
Naime, prostor namenjen za “predah smeštaj” izgrađen je u okviru kruševačkog Centra za osobe sa invaliditetom još 2019. godine. Tada su Grad Kruševac i Ministarstvo privrede izdvojili ukupno 12 miliona dinara za te namene. U prostoru od 120 kvadrata nalaze se dnevni boravak, sobe za spavanje, kuhinja i kupatilo. Tu bi moglo istovremeno da boravi šest osoba, u dve sobe. Na taj način bi bio obezbeđen „predah“ članovima porodica osoba sa invaliditetom, koji o njima inače brinu praktično bez ikakvog predaha. Predviđeno je bilo da o deci, odnosno osobama sa invaliditetom koje bi tu ostale po više dana, brine stručni tim sastavljen od defektologa, psihologa, te socijalnih i medicinskih radnika.
Krajem prošle godine otvaranje je bilo najavljeno za sredinu ove. Rad Centra za osobe sa invaliditetom se finansira iz budžeta Grada, te smo nadležne iz Gradske uprave pitali šta je prepreka da se usluga pokrene, da li se zna kada bi ona mogla da zaživi i koliko bi novca iz budžeta trebalo izdvojiti za to.
Konkretni odgovori su izostali, ali je iz Gradske uprave stiglo objašnjenje da se “Centar za osobe sa invaliditetom” trudi da zadovolji potrebe što većeg broja osoba sa invaliditetom i njihovih roditelja, te da usluga “predah smeštaj”, koja bi obuhvatila šestoro korisnika ne bi bila pravi izbor u odnosu na radno angažovanje 40 korisnika sa različitim invaliditetima.
Precizirano je da će 40 korisnika iz Kruševca i Ćićevca bilo obuhvaćeno projekatom “Inkluzivni resurs centar”, koji bi trebalo da zaživi početkom sledeće godine.
– Ovim projektom bi obuhvatili sve osobe sa invaliditetom koji se trenutno nalaze na listi čekanja tako da bi Ustanova zadovoljila potrebe svih korisnika koji su duži niz godina van sistema usluga socijalne zaštite. Održivost ovog projekta bi omogućila eventualnu implementaciju socijalnog preduzetništva u rad Ustanove “Centar za osobe sa invaliditetom”, kao vid društveno odgovornog poslovanja i mogućnosti da i teže zapošljive kategorije imaju jednaku šansu na tržištu rada – navedeno je u odgovorima Gradske uprave Kruševac.
Grad Kruševac i Centar za osobe sa invaliditetom projekat „Inkluzivni resurs centar“ će, kako se dodaje, sprovoditi uz podršku Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), a za realizaciju tog projekta će biti angažovano još troje radnika.
Projekat podrazumeva otvaranje kuhinje u kojoj će korisnici sticati pekarske i poslastičarske veštine. U njega će biti uključeni učenici Hemijsko – tehnološke škole koji se obrazuju za kuvare. Sve to bi trebalo da osnaži korisnike u osnovnim životnim veštinama.
Ističu da SKGO prvi put u projektu ima ovakvu aktivnost i da je ideja da ona, u narednom periodu, preraste u socijalno preduzetništvo.
Piše i da će usluga “predah smeštaj” zaživeti nakon realizacije pomenutog projekta.
Roditelji dece sa invaliditetom sa kojima smo razgovarali saglasni su da će uključivanje u rad pomenute kuhinje biti značajno za njih, ali navode i da bi im „predah smeštaj“ mnogo značio.
Sugrađanka, samohrana majka dečaka sa smetnjama u razvoju, kazala je da bi za nju to bio predah od jednolične svakodnevnice, mogućnost da se makar na trenutka posveti svom životu.
– Predah smestaj bi bila ogromna pomoć porodicama, a posebno samohranim roditeljima. To bi značilo i da mogu da otputujem na dan-dva, a da znam da je moje dete na sigurnom. To je, takođe, sigurnost ukoliko treba da odeš kod lekara van grada u kome živiš – navela je ona.
Ima i roditelja koji smatraju da bi usluga stanovanja sa podrškom bila najpotrebnija.
Nadležni u Gradskoj upravi Kruševac, zaključuju da je pomenuti Inkluzivni resurs centar, za sada, najsvrsishodnije rešenje:
– Sagledavajući pre svega obuhvat korisnika i benefite koji će imati, zatim uključujući inkluziju, odnosno učešće učenika Hemijsko – tehnološke škole, kao i niže troškove realizacije projekta – „Inkluzivni resurs centar“ ostvariće niz koristi kako za trenutne štićenike i one koji će tek biti, tako i za roditelje i lokalnu zajednicu.
J.B.
Projekat “Lokal pres Lab 2.0” je razvijen i podržan od strane programa “Medijski inkubator za Zapadni Balkan” Free Press Unlimited, koji je finansiran od strane Ministarstva spoljnih poslova Holandije, a realizuju ga članice PU “Lokal pres”.