„Svi smo mi heroji, jer u našim srcima samo ljubav postoji“ slogan je pod kojim su deca i mladi sa Daunovim sindromom prošetali gradom u okviru Drugog sajma umetničkih veština, organizovanom u Kragujevcu. Među učesnicima su bili i naši Kruševljani iz Udruženja za pomoć i unapredjenje položaja dece i mladih sa smetnjama u razvoju „Osmeh na dlanu“.
Prvog dana sajma, domaćini su dočekali decu i mlade sa Daunovim sindromom iz Beograda, Požarevca i Zaječara i defileom kroz grad i izložbom radova pod sloganom „Svi smo mi heroji, jer u našim srcima samo ljubav postoji“ pokazali svojim sugrađanima da i oni žive sa njima a ne pored njih. Podršku su im pružali porodice, prijatelji, deca i mladi sa smetnjama u razvoju i mladi volonteri opšte populacije.
-„ Ja želim samo malo pažnje, ljubavi i razumevanja, treba mi osmeh, prijateljska ruka i po neki nežan zagrljaj“ Ova rečenica predstavlja misao svake osobe sa smetnjama u razvoju kao i njihovih porodica na svakom koraku u svom okruženju a za koju ne treba novac. To se moglo osetiti i videti na dvodnevnom druženju osoba sa Daunovim sindromom u Kragujevcu– opisala je svoj utisak jedna od majki mladića sa Daunovim sindromom.
Drugog dana sajma, učešće su uzela deca i mladi sa Daunovim sindromom i ostalim smetnjama u razvoju iz Beograda, Kruševca ( ’’Osmeh na dlanu’’) i grada domaćina.
Organozovana je radionica glume na kojoj su se učesnici oprobali u imitacijama životinja, potom radionica poezije gde im se dečiji pesnik Aleksandar Ilić predstavio svojim pesmama iz nekoliko objavljenih knjiga, a učesnici recitovali stihove pesama i delove predstava.
Na likovnoj radionici gde su, uz podršku profesorke likovne kulture Sanje Palibrk, crtali ono što bi voleli da se nađe na njihovoj majici, našlo se sunce koje šalje srce sa zracima, sunce sa osmehom, pružene ruke, kuće, drveće, velika i mala srca, cveće, ptice, leptiri, baloni… Svi ti crteži biće izloženi u novembru na svečanom obeležavanju jubileja u Beogradu povodom 25 godina rada Saveza udruženja za pomoć osobama sa Daunovim sindromom Srbije.
Ono što ih najviše ispunjava, gde su inače i najopušteniji i u čemu najviše uživaju a ne razlikuju se od drugara opšte populacije je muzika, je pesma i igra, pa su od opere, preko Bijelog dugmeta i Bajage stigli do Slivane i užičkog kola.
Veliku podršku u realizaciji Sajma umetničkih veština dala je i profesorka klavira Ana Radivojević, kao i Tijana MIletić i Kata Stepanović iz Centra za negovanje tradicionalne kulture “Abrašević”.
–Pored Daunovog sindroma oni svi imaju lepa imena, osmeh, srce koje svima daju jer su savršeni na malo drugačiji način a i ako različiti jednako su važni pa tako i kuvaju najlepšu kafu u novootvorenom kaficu u Kragujevcu– poručili su roditelji.
Inače, Sajam umetničkih veština već drugu godinu zaredom realizuje Udruženje za pomoć osobama sa Daunovim sindromom Kragujevac u partnerstvu sa Savezom udruženja za pomoć osobama sa Daunovim sindromom Srbije, i uz finansijsku podršku Ministarstva kulture.
Svetlana Ivanović
Foto: privatna arhiva