O javnim nabavkama iz ugla onih koji se njima bave: Potrebna unapređenja

Debata javne nabavke, Odjek.rs

U procesu sprovođenja javnih nabavki na lokalnom nivou ima mnogo nedoumica, nejasnoća, posao je preobiman, onih koji ga rade nedovoljno, procedura je komplikovana. To je deo komentara i  zaključaka izrečenih na debati “Izazovi javnih nabavki na lokalnom nivou” održanoj u Edukativnom centru Kruševac.

Reč je o jednoj od prvih nekoliko debata, koje bi trebalo da budu sprovedene u 30 gradova i opština u Srbiji. Ideja je da se kroz razgovor sa ljudima koji se javnim nabavkama bave u lokalnim samoupravama te u javnim preduzećima i ustanovama, otvori konstruktivna diskusija o unapređenju tog postupka.

Tokom debate u Kruševcu, predsednik užičkog Centra za ljudska prava i demokratiju, Dragomir Pop-Mitić, koji je vodio debatu, kazao je da se kroz ovaj projekat i ovakve diskusije pokušava doći do suštine, do informacija o prednostima i manama postojećeg načina sprovođenja javnih nabavki.

Debata javne nabavke, Odjek.rs
Dragomir Pop-Mitić, Centar za ljudska prava i demokratiju Užice i Violeta Stevović, Edukativni centar Kruševac / Foto: Odjek.rs

Uslediće, nakon debata,  formulisanje preporuka koje bi trebalo da obezbede da predloženo bude pretvoreno u konkretne korake koji će voditi ka unapređenju procesa javnih nabavki. Predviđeno je da se konačne preporuke sa svih održanih javnih debata predstave donosiocima odluka i predstavljaće osnov za pokretanje peticije kojom bi se unapredio zakonodavni okvir sistema javnih nabavki u Republici Srbiji.

Na debati u Kruševcu, oni koji se javnim nabavkama bave u lokalnim javnim preduzećima i ustanovama, saglasili su se da  su procedure iskomplikovane, umesto da budu pojednostavljene te da na portal javnih nabavki mora da se postavi bukvalno svaka, najmanja, nabavka. Problem je, takođe, što je malo onih koji žele da se bave tim poslom jer su pritisci i odgovornost veliki, a posao preobiman.

Debata javne nabavke, Odjek.rs
Učesnici debate izneli brojne predloge / Foto: Odjek.rs

Zamerke se odnose i na to što je rečnik javnih nabavki nezgodno napravljen, što je nejasno definisan pojam istovrsnosti, što naručioci, nije tajna, podele područja, pa ne žele da se javljaju svuda.

Zaključuju da je, generalno, najgore to što se sve svodi na formu, odnosno “ima se gomila papira na kojima se formalno proverava da li je sve uneto u odredjenu rubriku, samo da se poštuje procedura, a suštinski se ništa time ne dobija.”

Predlažu da se javne nabavke prilagode oblastima kojima se određena preduzeća i ustanove bave, jer nemaju iste potrebe na primer, pozorište i komunalno preduzeće, te da u donošenje propisa budu uključeni ljudi iz svih oblasti, koji rade konkretno na poslovima javnih nabavki.

Inače, debata je organizovana u okviru dvogodišnjeg projekta „Manje korupcije – bogatije društvo“, koji partnerski sprovede Bečejsko udruženje mladih i Užički centar za ljudska prava i demokratiju, u saradnji sa lokalnim organizacijama u 30 gradova i opština. Projekat „Manje korupcije – bogatije društvo“ je podržan od strane Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije u okviru programa MATRA. U Kruševcu je domaćin debate bio Edukativni centar.

J.B.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *