Jedan od najznačajnijih hrišćanskih praznika, Preobraženje Gospodnje, obeležava se 19. avgusta po julijanskom kalendaru (6. avgusta po gregorijanskom). Praznik ima duboko duhovno značenje i predstavlja trenutak kada je Isus na planini Tavor pred svojim učenicima Petrom, Jakovom i Jovanom otkrio svoju božansku prirodu.
Preobraženje je jedan od dvanaest velikih hrišćanskih praznika. U hrišćanskoj tradiciji, ovaj događaj simbolizuje promenu i duhovno osvešćenje, trenutak kada su učenici videli Hrista u njegovom nebeskom sjaju, okruženog prorocima Mojsijem i Ilijom. Prema jevanđeljima, Isusovo lice zasjalo je kao sunce, a njegove haljine postale su bele kao svetlost, što ukazuje na njegovu božansku prirodu i slavu.
Ovaj praznik podseća vernike na potrebu za unutrašnjim preobražajem, duhovnim napretkom i približavanjem Bogu. On simbolizuje i nadu u buduće preobraženje svih vernih u Hristovoj slavi na kraju vremena.
U pravoslavnim crkvama, Preobraženje se obeležava svečanom liturgijom, a jedan od centralnih trenutaka jeste osvećenje prvog roda grožđa. Grožđe se nosi u crkvu gde se posle molitve deli vernicima kao simbol plodova koji se prinosi Bogu. U krajevima gde grožđe ne uspeva, osvećuju se drugo voće i plodovi, što predstavlja znak zahvalnosti za rodnu godinu.
U narodu, Preobraženje je poznato i kao dan kada se „preobražava“ priroda. Veruje se da na ovaj dan dolazi do promene vremena, te da noći postaju hladnije, kao nagoveštaj kraja leta i dolaska jeseni. Stari običaj kaže da se od Preobraženja više ne treba kupati u rekama, jer se veruje da se voda „preobražava“ i postaje hladna.
Preobraženje je često povezano sa narodnim verovanjima i običajima. U mnogim delovima Balkana, na ovaj dan se izbegavaju teži poslovi, a dan je posvećen molitvi i okupljanju porodice. Praznik se proslavlja skromno, ali sa dubokim poštovanjem prema tradiciji i duhovnosti.
Preobraženje je praznik koji nosi snažnu poruku o duhovnom rastu, osvešćenju i promeni. Kroz vekove, on je bio i ostao trenutak kada se vernici podsećaju na potrebu za unutrašnjim mirom i harmonijom sa božanskim.
U današnjem vremenu, kada se često zaboravlja na duhovne vrednosti, Preobraženje ostaje važan podsetnik na svetlost i ljubav koja treba da prožima naše živote.