Počela nova školska godina – Da li smo spremni?

škola, Odjek.rs

Nakon skoro tromesečnog raspusta danas se u klupe u osnovnim i srednjim školama u Rasinskom okrugu vratilo više od 21 i po hiljade učenika, među kojima je njih oko 14 hiljada u Kruševcu. Prvaka je u celom Okrugu 1.797, za deset manje nego prošle godine. Među njima je 1.025 u Kruševcu, gde je za pedesetak đaka više nego pošlog prvog septembra. U našem Okrugu je, za sada, na poslovima stručnih saradnika angažovano ukupno 116 osoba (psihologa, pedagoga, logopeda).

O tome koliko će biti školskih policajaca, ali i koje su njihove nadležnosti, koji su najčešći problemi u školama, kako ih rešavati, Policijska uprava Kruševac našem portalu nije odgovorila već tri meseca. Te odgovore smo, naime, zatražili još u maju, ali ih ni do danas nismo dobili. Ono što se zna, prema informaciji iz ovdašnje Školske uprave, je da policija pojačava mere bezbednosti zaštite učenika i zaposlenih tako što će policajci biti prisutni pred dolazak učenika i zaposlenih u škole, dok su u školi i kad odlaze iz škole.

Iz Ministarstva prosvete su stigle Smernice za organizaciju i realizaciju obrazovno-vaspitnog rada čime se bliže uređuju način planiranja, organizovanja, ostvarivanja i unapređivanja obrazovno vaspitnog rada. Smernice će pomoći školama da se što uspešnije nose sa mogućim izazovima u novoj školskoj godini – naveo je Zoran Asković, načelnik kruševačke Školske uprave.

Prema informacijama koje on ima skoro sve škole u Kruševcu imaju video nadzor, a koliko mu je poznato, tako je i van Kruševca.

– Problem je što smo utvrdili na prethodnim sastancima Aktiva direktora što neki video nadzori ne funkcionišu u potpunosti, pa ih je potrebno osposobiti – dodao je on, ne precizirajući koliko je neispravnih.

Što se tiče školskih policajaca, naveo je da je svaka gradska škola pokrivena, ili je na dve škole po jedan, a reč je o školama koje su u blizini, poput Medicinske, OŠ „Dragomir Marković“ i ŠOSO „Veselin Nikolić“.

U seoskim školama školskih policajaca skoro i nema. Nadamo se da će u narednom periodu biti više školskih policajaca – naveo je Asković.

Što se tiče stručnih saradnika, pedagoga, psihologa i logopeda, u Rasinskom okrugu ih je ukupno 116, u osovnim i srednjim školama, koje pohađa ukupno 21 i po hiljada đaka.

Neke škole su pisale zahteve Ministarstvu prosvete i preko leta su dobile saglasnost za nove stručne saradnike. Mislim da će ih biti i više u ovoj školskoj godini – dodao je on.

Za đake prvake, ali i one starije Grad Kruševac je obezbedio određenu finansijsku podršku, koja je, kako navode, veća nego prethodne godine. Svaki prvak u Kruševcu dobija Prvanku i po 10.000 dinara (prošle je to bilo po 8.000 dinara, a 2021. godine po 2.000 dinara). Grad je obezbedio i poklon čestitku za trećeg i svakog narednog đaka u porodici, koja iznosi po 10.000 dinara za osnovce, za njih 656, te po 14.000 dinara za učenike srednjih škola, a njih 62 ispunjavaju pomenuti uslov.

Grad, kako je navedeno, obezbeđuje i besplatan prevoz za sve učenike osnovnih škola, besplatan prevoz za srednjoškolce iz materijalno ugroženih porodica i užine za osnovce iz porodica slabijeg materijalnog stanja. Predviđene su i stipendije koje za srednjoškolce iznose 7.700 dinara, za 2.700 dinara više nego prošle godine, te po 12.800 dinara za studente, što je za 4.800 više u odnosu na raniji period.

Što se tiče ulaganja u školsku infrastrukturu među veće ovogodišnje investicije spadaju zamena mokrih čvorova u OŠ „Dragomir Marković“, što je koštalo oko 14,4 miliona dinara, ugradnja unutrašnje gasne instalacije i zamena stolarije u OŠ „Sveti Sava“ u Čitluku, ukupne vrednosti 14 miliona dinara, te zamena stolarije u područnom odeljenju te škole u Globoderu, vredna oko 3,6miliona dinara. U toj školi je u završnoj fazi rekonstrukcija mokrog čvora, za koju je izdvojeno oko 2.4miliona dinara.

Takođe, završavaju se radovi na rekonstrukciji područnog odeljenja OŠ „Knez Lazar“, u Majdevu, vredni oko 5,5 miliona dinara, rekonstrukcija i zamena krova u područnom odeljenu u Sušici, OŠ „Velizar Stanković“, za šta je izdvojeno oko 4 miliona dinara, te rekonstrukcija objekta područnog odeljenja OŠ „Stanislav Binički“ u Srnju, koja košta 5,1milion dinara.

U Gradskoj upravi navode da bi do kraja godine trebalo da počnu radovi na još nekoliko objekata, čija je ukupna vednost skoro 60 miliona dinara.

J.B.

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *