Pod lupom: Raspodela sredstava medijima u Kruševcu – Kom opanci, kom obojci

Grad Kruševac, Odjek.rs

Od 2015. godine do danas, odnosno tokom prethodnih 11 godina, Grad Kruševac je na konkursima za medije raspodelio ukupno nešto više od 181 milion dinara, odnosno 181.203.000 dinara, pokazuje analiza koju je uradio Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac (CINK). Podaci pokazuju da je ubedljivo najviše novca u navedenom periodu dobila Radio televizija Kruševac, kojoj je pripalo 79,56 miliona dinara, a ako se tome doda još 22,46 miliona koliko je izdvojeno za Radio Kruševac te 8,59 miliona za portal RTK, dođe se do cifre od 110,613 milina dinara, što je 61 odsto ukupnog iznosa.

Prema visini iznosa koje je na medijskim konkursima dobila u posmatranom periodu, sledi ADD Produkcija (TV Plus), kojoj je dodeljeno 18,553 miliona dinara. Tom iznosu treba dodati i 2,2 miliona dinara, koliko je ista kuća dobila za portal televizije.

Predsednik Upravnog odbora CINK-a, Slaviša Milenković, za Odjek kaže da su konkursi za objavljivanje medijskih sadržaja od javnog interesa izgubili svaki smisao jer se novac ne dodeljuje na osnovu kvaliteta projekata, što bi trebalo da bude primarni kriterijum, već na osnovu imena podnosioca projekta odnosno vlasnika tog medija.

Za svo ovo vreme nije urađena nijedna evaluacija projekata koji su dobili sredstva, a postoji i sumnja da neki projekti uopšte nisu ni realizovani jer ih nigde ne možete naći. Jedna dobra ideja od pre 10 godina pretvorila se u farsu tako da najviše novca dobijaju mediji pod kontrolom vlasti za emisije i programe koji su u službi vladajuće stranke, a ne u interesu građana. Ostali mediji su tu godinama služili kao “alibi”, da se stvori privid poštovanja procedure, aod ove godine nema ni tog privida – kaže Milenković.

CINK,Odjek.rs
Predsednik UO CINK-a, Slaviša Milenković / FOTO: Odjek.rs

Novac građana Kruševca, kako dodaje, koristi se za finansiranje propaganda mašinerije dok građani ostaju uskraćeni za osnovne informacije.

Srećom, postoje i nezavisni mediji koji se trude da rade profesionalno, po najvišim novinarskim standardima. Jedino je pitanje koliko dugo će opstati u toj borbi – zaključuje on.

Prema visini sredstava dobijenih iz budžeta Grada, a na osnovu pomenute analize, na trećem mestu je takođe lokalna televizija, Kanal 12 (TV Jefimija), kojoj je pripalo 16,35 miliona dinara, plus 1,6 miliona za portal.

Što se tiče lokalnih štampanih medija, Albos, odnosno novine Grad, a kasnije i portal tog lista, od 2015. godine do danas dobio je ukupno 14,44 miliona dinara.

Novine Pobeda su, za prethodnih šest godina, od kada su obnovile rad, su iz budžeta Grada Kruševca dobile ukupno 5,392 miliona dinara.

Radio Rubin je u tokom 11 godina dobio ukupno 5,05 miliona dinara.

Što se tiče kruševačkih onlajn medija, portal KruševacPress, čiji je osnivač Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac, od 2015. do 2024. godine dobio je ukupno 2,8 miliona dinara. Taj medij ove godine nije učestvovao na lokalnom konkursu za medije. Portal LINK je od 2017. do 2024. godine dobio ukupno 1,15 miliona dinara, koliko je pripalo i agenciji Lotis od 2017. do 2024. godine.

Ostali učesnici medijskih konkursa su, za više od decenije, dobili manje od po milion dinara. Mnogi od onjih počeli su da konkurišu od 2017. godine, a ima i onih koji nisu konkurisali svake godine.

Analiza koju je uradio CINK pokazuje i da su sredstva koja je Grad Kruševac izdvajao za podršku projektima, koji bi trebalo da doprinesu boljoj informisanosti građana u vezi sa temama od javnog značaja, od početnih 7,753 miliona dinara 2015. godine stigla do 20 miliona dinara, koliko je izdvojeno ove godine.

O tome kako su budžetska sredstva za medije u Kruševcu raspoređena ove godine pročitajte OVDE, a o prošlogodišnjoj raspodeli OVDE.

Takođe, analiza CINK-a o rasporedili sredstava za medije u Brusu i Aleksandrovcu je OVDE, analiza raspodele u Trsteniku OVDE, a u Ćićevcu u Varvarinu OVDE.

J.B.

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena. Required fields are marked *