Novi pokušaj da se Ministarstvu kulture skrene pažnja na ponovno kršenje konkursnih procedura te katastrofalnih rezultata kojima su pogođeni svi akteri nazavisne kulturne scene, izmene Statuta i pravilnika Asocijacije, ali i uglavnom bezuspešan pokušaj da se nadležni iz Gradske uprave u oblasti kulture upoznaju sa ciljevima i misijom Asocijacije i specifičnom pozicijom aktera nezavisne kulturne scene u Kruševcu, deo je onoga o čemu se razgovaralo, odlučivalo, odnosno što se dešavalo nedavno u Kruševcu, koji je bio domaćin 13. Skupštine Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije.
O usvojenom, dogovorenom, zaključcima, idejama i daljim koracima za portal Odjek.rs govori Kaća Dimitrijević, predstavnica Udruženja građana „Fakiri sa juga“ i programska koordinatorka Alternativnog kulturnog centra „Gnezdo“, koje je bilo domaćin pomenute Skupštine.
– Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije je saradnička platforma 100-nak organizacija, inicijativa i pojedinaca u oblasti kulture i umetnosti u Srbiji, koja kroz realizaciju i razmenu programa u zemlji i inostranstvu, aktivnosti jačanja sopstvenih kapaciteta i kapaciteta svojih članica, kao i kroz dijalog sa donosiocima odluka na svim nivoima, teži da promoviše razvoj inovativnih i kritičkih umetničkih praksi, da utiče na kulturnu politiku i druge javne politike koje su s njom u vezi, da doprinese decentralizaciji kulture u Srbiji i uspostavljanju regionalne kulturne saradnje u Jugoistočnoj Evropi – navodi Kaća Dimitrijević.
Skupštini, održanoj nedavno u Kruševcu, prisustvovalo je više od trećine članica, koliko je i potrebno da se donesu odluke. Dve članice Asocijacije su upravo iz Kruševca, UG „Fakiri sa juga“ i neformalna umetnička inicijativa „Kulturociklin“.
– Želja nam je bila da iskoristimo ovu priliku da nadležne iz Gradske uprave u oblasti kulture upoznamo sa ciljevima i misijom Asocijacije, ali i specifičnom pozicijom aktera nezavisne kulturne scene u Kruševcu, imajući u vidu dve članice koje dolaze iz grada domaćina. Nažalost, nismo uspeli da sastanke dogovorimo i dobijemo povratnu informaciju, u većini slučajeva. Nadamo se da će u budućnosti ipak biti više razumevanja i sagledavanja doprinosa koji vaninstitucionalna kultura pruža građanima i građankama Kruševca – kazala je Dimitrijevićka.
Teme ovogodišnje Skupštine odnosile su se pre svega na izmene Statuta i pravilnika Asocijacije, a članice su diskutovale o izmenama koje je predložila i formulisala radna grupa.
– Naime, rad Asocijacije tokom godine podeljen je i u radne grupe koje su sačinjene od zainteresovanih članica, pa tako postoje Radna grupa za decentralizaciju, Radna grupa za krizna i kampanjska pitanja, Radna grupa za analizu konkrusa, Radna grupa za izmene Statuta i drugih dokumenata… Na ovaj način članice imaju mogućnosti da utiču na razvoj Asocijacije, teme kojima će se baviti, načine na koje će rešavati probleme ili potrebe koje njene članice imaju – objasnila je ona.
Skupština je prilika i da se čuju finansijski izveštaji, da se članice bolje upoznaju sa projektima na kojima se radilo tokom godine, postave dodatna pitanja, i da se, naravno, dodala je, odlučuje da li se ti izveštaji usvajaju. Takođe, u okviru revizije članstva odlučuje se o prestanku članstva zbog npr. neaktivnosti članica i odlučuje se o prijemu novih, koje su se prijavile po prethodno raspisanom konkursu Asocijacije za prijem novih članica.
Ovo zasedanje Skupštine bilo je izborno, pa su birani i novi članovi Upravnog odbora. UO Asocijacije čine: predsednica Vida Knežević (Kontekst kolektiv), potpredsednik Marko Pejović (Grupa Hajde da…), i članovi i članice Kaća Dimitrijević (Fakiri sa juga), Aleksandar Gubaš (Knjigoskop), Ivana Branković (PhotoExpo), Ivana Jovanović Arsić (Kulturis) i Jovana Jankov (Beldocs).
– Ono što je svakako jedan od sledećih koraka Asocijacije, to je novi pokušaj da se Ministarstvu kulture skrene pažnja na ponovno kršenje konkursnih procedura, probijanje zakonskih rokova za objavu rezultata, a ove godine i katastrofalnih rezultata kojima su pogođeni svi akteri nazavisne kulturne scene. Ovo se ogleda u značajnom smanjenju budžeta sa kojima ni ranije gotovo da nije bilo moguće imati godišnje programe, a posebno su pogođene kolege i koleginice na konkusu za ples, gde postoji apsolutno odsustvo podrške producijama u oblasti savremenog plesa, i oblast kulturnog stvaralaštva za decu i mlade. Uzimajući u obzir i ovaj delikatan društveni trenutak i tragediju koja nas je, kao društvo, nedavno pogodila, smatramo da je neophodno mnogo više pažnje obratiti na decu i mlade, a ovakva raspodela budžeta to siguno ne pokazuje – istakla je naša sagovornica.
Sve zainteresovane za dešavanja na nezavisnoj kulturnoj sceni Srbije pozvala je da svrate do Gnezda i pokupe zadnji broj časopisa MANEK koji je iz štampe izašao upravo pred Skupštinu Asocijacije.
– MANEK — magazin nezavisne kulture je štampani časopis koji je fokusiran na teme profesionalne produkcije organizacija nezavisne kulturne scene (civilnog društva u oblasti kulture i umetnosti), kao i na aktuelna pitanja kulturne politike u našoj zemlji u komparaciji sa regionalnim prilikama. Manek je jedinstven po tome što ga uređuju i osmišljavaju neposredni akteri nezavisne kulturne scene, a posebno scene vizuelne umetnosti koja je magazinu najzastupljenija. Sadržaj se odnosi na teme koje su bitne za domaću kulturnu i umetničku scenu, ali obuhvata i srodne teme u zemljama u regionu, s obzirom na potrebu poređenja razmene znanja i iskustva, kao i razvoja regionalne saradnje – navela je ona.
J.B.
Foto: Alternativni kulturni centar „Gnezdo“