Ovogodišnji Međunarodni festival akademskih predstava ,,Čkaljini dani” zvanično je završen. Ova glumačka manifestacija trajala je osam dana (24 – 31. marta), a učestvovalo je sedam akademija iz zemlje i regiona.
Stručni žiri drugog Međunarodnog festivala akademskih predstava „Čkaljini dani“ u sastavu: prof. Ana Sofrenović, glumica, kao predsednica žirija i kao članovi: doc. dr Nemanja Savković, reditelj i Miodrag Dinulović, reditelj, nakon odgledanih sedam akademskih predstava, na završnoj sednici doneo je odluke o pobednicima.
Specijalna nagrada za kolektivnu igru pripala je ansamblu predstave ,,Ćelava pjevačica”, Akademije scenskih umjetnosti iz Sarajeva (Federacija BiH).

Četiri ravnopravne Nagrade za glumačko ostvarenje dodeljene su: Vuku Vučiniću, za ulogu Mustafe u predstavi ,,Sedam dana”, Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja (Republika Crna Gora), Nedimu Šuvaliji, za ulogu vatrogasnog kapetana u predstavi ,,Ćelava pjevačica” Akademije scenskih umjetnosti iz Sarajeva (Federacija BiH), Dušanu Tomiću, za ulogu Tuzenbaha u predstavi “Tri sestre” Akademije umetnosti iz Novog Sada (Republika Srbija) i Adriani Salahović, za ulogu Natalije u predstavi ,,Tri sestre” Akademije umetnosti iz Novog Sada (Republika Srbija).
Nagrada za glumačku bravuru „Čkalja“ pripala je Mileni Radovančev za ulogu Beti u predstavi ,,Debela dama”, Fakulteta umetnosti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici (Republika Srbija).
Na konferenciji za medije povodom završetka Festivala, glumica i predsednica žirija, Ana Sofrenović, podelila jeutiske:
– Imali smo prilike da gledamo razne predstave sa raznih fakulteta i akademija iz zemlje i regiona. Najveća vrednost i utisak ovog Festivala je prilika da se okupe fakulteti i akademije iz regiona koje će na različite načine nastupati. Drugi utisak je broj glumaca, tačnije učesnika, koliko se mladih odlučuje da ide ka glumi i da se bavi ovim poslom.

Član žirija, doc. dr Nemanja Savković, objasnio je šta predstavlja opšti cilj Festivala:
– Ovaj Festival ima ambicioznu koncepciju koja u praksi pokazuje svoju delotvornost. Sama činjenica da je u Kruševac došlo toliko škola, a naročito škola izvan naše zemlje, govori o tome da postoji kredibilitet ove ustanove i da postoji dobra volja visokoškolskih ustanova iz Skoplja, Sarajeva, sa Cetinja, iz drugih pozorišnih i obrazovnih centara da dođu i u jednoj kreativnoj razmeni znanja i iskustava doprinesu nekoj vrsti kulturnih integracija.
Dr Savković smatra da su studenti pokazali zavidan nivo glumačke veštine:
– Što se tiče samog programa, imalo je različitih vrsta programa u zavisnosti od toga da li su to ispiti iz druge, treće ili četvrte godine, pa su metodske jedinice koje se obrađuju drugačije, ima dosta individualnih glumačkih dostignuća, reč je o studentima glume koji još uvek nisu glumci, ali neki od njih pokazuju zavidni nivo veštine koji se može smatrati glumačkim umećem.
Ove godine žiri je odlučio da dodeli četiri glumačke nagrade, bez obzira da li su ženske ili muške, zato što su najčešće u pitanju ispiti iz glume. Na tim ispitima se uvek vodi računa da su svi članovi klasa podjednako zastupljeni. Žiri je takođe dodelio i specijalnu nagradu za kolektivnu igru, kao i glumačku bravura, ,,Čkalja”. Nagrade će biti uručene naknadno.
Podsetimo, koncept Festivala zasnovan je na činjenici da se u Kruševcu više od četiri decenije neguje dramski pedagoški rad sa talentovanim mladim ljudima koji su prve korake naparavili u rodnom gradu kroz aktivnosti ustanova kulture, amaterskih pozorišta, školskih festivala i neformalnih umetničkih grupa.
Zato su učesnici Festivala studenti dramskih i umetničkih akademija iz zemlje i regiona, među kojima su i Kruševljani koji su svoje talente razvijali u gradu u kome su ponikli. Svojim anagažmanom, zajedno sa kolegama sa klase, afirmisaće naš grad kao kulturni rasadnik talenata, koji je inače poznat kao grad glumaca. Inače, ovo je jedini festival akademskih predstava na ovim prostorima, južno od Beograda, koji ima veliku perspektivu i značaj za grad, ali i međunarodnu saradnju.
L.K.