Dr Dara Virijević, pedijatar odgovara na vaša pitanja pristigla do petka. Istovremeno vas obaveštavamo da i ove nedelje možete da postavite pitanje pedijatru. Za pitanja pristigla do petka, 27. septembra, odgovori će vas čekati ovde u ponedeljak, 30. septembra. Podsetimo, za prvo troje čitaoca/teljki koji na mejl pošalju pitanja, spremili smo iznenađenje.
Pitanja i odgovori koje ste u prethodnih nedelju dana uputili pedijatru su ovde:
*Šta bi roditelji trebalo da urade kada dete dobije visoku temperaturu koja ne prolazi ni nakon lekova za sniženje temperature?
–U najranijem uzrastu deca nemaju razvije centar za termoregulacija, pa temeperaturu regulišemo mi koji negujemo dete. Ako roditelj ili onaj ko čuva dete primeti da ono ima temperaturu, on obavezno treba da izmeri detetu temperaturu. Nikada ne daje lek, ne masira se i ne tušira dete dok se temperatura ne izmeri. Ukoliko je preko 38, daje se lek sa skidanje temperature (savet je da roditelje male dece uvek imaju u kući lek za sniženje temperature) , da svuče dete, istuširamo ga ili izmasira i čeka da vidi da li će temperatura da spadne. Ako je dete u groznici, tada se ne tušira već masira alkoholom. Ako prometitite da i dalje ima tempreraturu, može može da se masira i na 15 minuta, dok ne spadne, ako je preko 38. Ukoliko se temperatura održava više od dva, onda se traži pomoć lekara. Ako dete dobro uzima obroke, normalno se ponaša i ima temperaturu pa nekoliko sati nema, može i do tri dana da se čeka, pa onda da se javi lekaru. Kad dete ima temperaturu treba da unosi više tečnosti, a hranu koliko hoće i može, ne treba forsirati.
*Kako postupiti kad dete povraća i ima dijareju duže od 24 sata?
–Rani uzrast ( do godinu dana, posebno do 6 meseci) je veliki rizik, kod proliva i povraćanja, jer mogu da izgube mnogo tečnosti. Roditelji uglavnom pogrešno daju tečnost ako dete povraća. Od momemnta kada povrati, detetu se dva sata ne daje tečnost, kako bi se zaustavilo povraćanje. Nakon toga daje se po kašičica i vrlo mali unos, jer uvek ćete dati manje nego što će dete izgubiti ukoliko ponovo povrati. Ako povraća ne dajete ništa od lekova, a ukoliko ima proliv sam rodtelj može da uključi probiotik i da stavi dete na dijetu. To može da traje sa neke dve do tri stolice i dva dana, ali ako dete od šest meseci ima preko pet stolica, mora da se reaguje već u drugom danu, da se ide kod lekara.
*Šta raditi ako dete ima česte upale uva a ne pomažu ni antibiotici?
–Deca imaju obično bol u ušima kod preghlada, jer je kod njih taj kanal između nosa i uva kratak i širi, i obično je to infekcija iz nosa. Nos treba redovno da se čisti, da se stavi neki fiziološki rastvor i da se sačeka. Ako je dete uznemireno, plačljivo bez nekog drugogg razloga, treba misliti na upalu uva, posebno ako odbija hranu, ako ne želi da doji ili uzima hranu na flašicu. Onda se ide kod specijaliste (otorinoraningologa) da se vidi da li dete ima uplalu uva ili se to samo prenosi bol zbog zapušenog nosa. Ukoliko uvo curi, onda se pre odlaska kod ORL radi bris uva.
*Da li dete od godinu dana sme da jede med?
-Dete do godinu dana ne sme da jede med, zato što u medu ima jedna bakterija (clostridium botulinum) a on je izazivač teške bolesti botulizam i zato se med ne daje deci tog uzrasta. Razlog je što digestivni sistem kod deteta do jedne godine nije razvijen, da bi mogao tu bakteriju da izbaci iz creva. Posle godine dana, daje se bez problema, ne u kašičicu, već kao zaslađivač, u mleku, soku, kašici…Med je inače prirodni probiotik, pomaže čišćenju creva.
*Kada bi dete trebalo da prestane da piški noću u krevet? S obzirom da još uvek nosi pampers, da li pelenu treba skinuti noću?
–To je individualno, zavisi od porodice i od deteta. Trebalo bi u isto vreme da se skine pampers i za dan i noć. Ali, dete treba da bude i socijalno i emocijalno zdravo, da nema nekih problema i, ako dete više od dva sata ne mokri, suve su mu pelene, onda može da se skine. To je negde između 18 i 24 meseca, obično se pelene skidaju u letnjem periodu, jer dete se lakše svuče kad ima manje garderobe. Trebalo bi da zna da se svuče i obuče kad mu se piški i treba samo da izabere da li će da koristi nošu ili adapter. Roditelji ponude, pa koje dete šta prihvati, ako je sve u redu. U slučaju kada u porodici ima neko ko je mokrio noću obično dete mokri noći, to je genetski. Ako se dogodi da dete jedno vreme ne mokri noću a posle toga mokri, znači da se nešto dogodilo, da ima neki razlog , da oseća neki strah, nesigurnost. U tom slučaju treba potražiti stručnu pomoć, obično pomoć psihologa.
D.P.
Sadržaj je proizveden u okviru projekta ”Lokal press Lab 2.0”, koji je finansijski podržan od strane FreePressUnlimited i Ministarstva spoljnih poslova Holandije.