U okviru rubrike „Vi imate pitanje, Odjek zna ko ima odgovor“ advokat Branislav Ćirić iz Kragujevca odgovara na vaša pitanja pristigla do petka.
Pitanja, koja ste u prethodnih nedelju dana uputili našem stručnjaku i odgovori na njih, su ovde:
*Nakon smrti oca predmet o zaostavštini prosleđen je javnom beležniku. U prvom redu nasleđa su dva sina (rođena braća). Dogovorili smo se da ne vršimo raspodelu imovine i taj predmet je i dalje kod javnog beležnika. Živimo složno. Da li možemo da imamo neke posledice? Molim Vas za savet. Da li na naš zahtev može predmet da se izuzme od javnog beležnika i vrati u nadležnost kod suda.
-Ukoliko vas javni beležnik bude pozivao na ročište radi raspravljanje zaostavštine, a vi se ne odazovete onda postoji mogućnost da isti u skladu sa članom 115 po službenoj dužnosti donese rešenje o Vašim pravima, odnosno rasporediće Vam imovinu koja je predmet nasleđivanja u skladu sa zakonom, prema podacima kojima raspolaže. Jako je bitno da javni beležnik ima saznanje da ste Vi i Vaš brat legitimisani kod javnog beležnika kao naslednici. Ukoliko niste onda može postojati prolongiranje postupka i objavljivanja javnog oglasa kojim će se pozvati naslednici da se jave radi raspravljanja zaostavštine. Na Vaš zahtev može da se predmet izuzme od javnog beležnika i vrati u nadležnost suda, ali je potrebno da budu ispunjeni određeni uslovi, kao što su postojanje testamenta, inostrani element …Preporuka je da svakako ovo pitanje rešite kod javnog beležnika i okončate postupak nasleđivanja, u supotnom ukoliko se pojavi bilo koji pravni problem koji se tiče nepokretnosti koje su predmet nasleđivanja, nećete moći da se uključite u isti i da rešavate jer se imovina vodi na preminulo lice.
*Moj sin ima 15 godina. Policija ga je zatekla u kafiću, bilo mu je prodato pivo (i njegovom društvu, svi imaju manje od 16 godina). Legitimisala ga je policija (u smislu da je dao podatke o sebi i adresi, jer nema ličnu kartu). Sada nam je stigao poziv iz prekršajnog suda da treba da se pojavi kao svedok u postupku protiv tog kafića, jer mu je prodato pivo, a maloletan je. Ne želim da izlažem dete tom stresu. Kakve posledice možemo kao roditelji da snosimo, ukoliko se ne odazovemo pozivu suda?
–Svedok može snositi posledice u vidu novčanog kažnjavanja zbog neodazivanja na poziv suda ili pak da sud naloži policiji da se obezbedi prisustvo svedoka radi davanja izjave. Međutim u praksi je to retko, posebno u prekršajnom postupku, a naročito retko kada su u pitanju maloletnici. Ukoliko pak i sud donese rešenje o novčanom kažnjavanju, ukoliko se nakon toga pojavite pred sudom kao svedok, sud će siguran sam staviti van snage to rešenje o kažnjavanju.
*Znam za ugostiteljski objekat koji maloletnicima prodaje žestoka pića. Kako bi trebalo da reagujem, odnosno kome to da prijavim. Ponekad misli i da je taj objekat u sprezi sa nekim institucijama, jer to radi javno, a nisam nikada čula da je kažnjen. Na društvenim mrežama objavljuje fotografije na kojima se sve to vidi.
–Članom 24 Zakona o zaštiti potrošača, kao posebna zaštita maloletnika, je propisano da je Zabranjena prodaja, usluživanje i poklanjanje alkoholnih pića, uključujući pivo, odnosno duvanskih proizvoda i pirotehničkih sredstava, licima mlađim od 18 godina života. Ukoliko je prekršena ova odredba kao što ste naveli, potrebno je da podnesete prijavu Sektoru turističke inspekcije, koji je nadežan da postupi po prijavi i pokrene odgovarajući postupak protiv takvog ugostiteljskog objekta.
*Imam dvojno državljanstvo i interesuje me u vezi naslednog prava koji Zakon važi, naš ili zemlje u kojoj takođe imam državljanstvo. Imam imovinu u obe zemlje.
-U svakoj zemlji se prilikom vođenja ostavinskog postupka primenjuju zakoni te zemlje. Naravno potrebno je uzeti u obzir u kojoj zemlji je prvi pokrenut postupak za raspravljanje zaostavštine, u tom slučaju će se primeniti zakon te zemlje. Takođe napominjem da nije bitno koje državljanstvo imate vi kao naslednik, već gde je ostavilac preminuo, odnosno primenice se zakon zemlje u kojoj je on imao državljanstvo i imovinu, gde će se i raspraviti zaostavština. Postoji mogućnost da se recimo u Republici Srbiji okonča postupak ostavine za imovinu koja se nalazi u njoj, a da posebno pokrenete postupak za raspravljanje imovine u toj drugoj zemlji u kojoj se nalazi druga imovina.
*Nakon smrti mog oca predmet za rešavanje zaostavštine predat je notaru. Naslednici po smrti smo moj brat i ja. Drugih naslednika nema. Smrtovnicu je notar sačinio bez našeg znanja i pozvao nas na ročište. Kako nismo primili poziv jer živimo u selu gde pošta slabo dolazi, mi se nismo odazvali na ročište. s druge strane mi smo se dogovorili (brat i ja) da ne želimo da vršimo podelu imovine već da bude kako je sadašnje stanje. Taj predmet je iz 2021. godine i više nas notar nije zvao. Koje posledice nevršenja zaostavštine možemo da imamo ja i brat. Da li mogu da nam oduzmu imovinu?
-Poštovani, neće vam niko oduzeti imovinu, imajući u vidu činjenicu da javni beležnik ima saznanja da ste vi naslednik. Međutim, jako je bitno zbog Vas da rešite ovo pitanje, jer dok god se imovina vodi na preminulo lice, nećete imati nikava prava na toj imovini, a takođe u sliučaju da nastupi bilo kakav pravni problem vezano za tu imovinu nećete moći da isti rešavate jer niste upisani kao vlasnici.
D.P.
Sadržaj je proizveden u okviru projekta ”Lokal press Lab 2.0”, koji je finansijski podržan od strane FreePressUnlimited i Ministarstva spoljnih poslova Holandije.