Vi ste pitali, naš advokat odgovara

U okviru rubrike „Vi imate pitanje, Odjek zna ko ima odgovor“ advokat Branislav Ćirić iz Kragujevca odgovara na vaša pitanja pristigla do petka.

Pitanja, koja ste u prethodnih nedelju dana uputili našem stručnjaku i odgovori na njih, su ovde:

*Posle očeve smrti saznala sam da se plac koji je u našem vlasništvu više od 40 godina ne vodi na mog oca. Uvidom u katastar saznajem da je parcela na ime naslednice prodavca, od koga je plac kupljen. Od papira nemam ništa. Postojale su neke priznanice koje su izgorele u malom montažnom objektu na toj parceli. Pokušali smo da stupimo u kontakt sa tom osobom, ali ona ne želi da sarađuje. Komšije u selu znaju da je moj otac kupio i svedoci su da je godinama održavao taj plac, kao da je pre 20-tak godina izgoreo objekat koji je bio na parceli i  to zbog komšije koji je palio strnjište. Plac nema veliku materijalnu vrednost, ali želela bih da ga prenesem na sebe jer me vežu uspomene na moje
roditelje. Ima li načina da se to uradi i kako?

-Imajući u vidu činjenicu da ste vi kao i vaši predhodnici u nesmetanoj državini navedenog placa duže od 20 godine, u potpunosti su se stekli uslovi za podnošenje tužbe kojom će se utvrditi vaše pravo svojine na toj nepokretnosti. Članom 28 st. 2 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa propisano je da savestan i zakonit držalac nepokretne stvari, na koju drugi ima pravo svojine, stiče pravo svojine na tu stvar održajem, protekom 10 godina, a članom 28 st. 4 istog zakona da savestan držalac nepokretne stvari, na koju drugi ima pravo svojine, stiče pravo svojine na tu stvar održajem protekom 20 godina. Takođe, Članom 30 st. 2 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa propisano je da u vreme potrebno za održaj uračunava se i vreme za koje su prethodnici sadašnjeg držaoca držali stvar kao savesni i zakoniti držaoci odnosno kao savesni držaoci. U ovom slučaju pošto vi nemate dokumentaciju jer je ista izgorela ne možete se pozivati na činjenicu da ste zakoniti držalac, već samo da ste savesni držalac i za to vam treba 20 godina državine, što vi svakako imate. Poželjno je i da predložite svedoke koji će potvrditi da ste toliko dugo u državini.

*Ugovorom o doživotnom izdržavanju, primalac izdržavanja je iz nasledstva isključio naslednika prvog reda. Da li je nakon smrti primaoca izdržavanja, pomenuti ugovor oboriv, od strane poverioca (npr.
banke) naslednika prvog reda koji je isključen iz nasledstva, radi naplate potraživanja?

-Ugovor o doživotnom izdržavanju je teretan ugovor, u kome obe ugovorne strane imaju određene obaveze, pa isti nije moguće pobijati iz razloga koje ste naveli u pitanju. Dakle ukoliko lice kao davalac izdržavanja stekne neku nepokretnost po osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju, bez obzira da li je on i zakonski naslednik ostavioca ili ne, ta imovina je iskljućivo njegova nakon smrti primaoca izdržavanja. Ovaj ugovor se poistovećuje sa ugovorom o kupoprodaji, iz razloga što jedna strana pruža usluge drugoj strani, a za uzvrat dobija neke pokretne ili nepokretne stvari.

*Deo privatne parcele vlasnik, radi adekvatnog prilaza, odvaja za put. Saglasno sa vlasnikom put koristi još jedna kuća u nastavku. Pre 2-3 godine put dobija naziv  od opštine, ali je vlasnik i dalje vidljiv u
katastru. Da li vlasnik može da traži da se pomenuti put – ulica ne tretira ulicom, s obzirom na to da je on vlasnik pomenutog zemljišta? Napomena: vlasnik nije primio nikakvu nadoknadu od opštine, niti želi,
niti želi da taj put postane javan.

-Potrebno je najpre proveriti da li je navedena opština nekim svojim aktom uzela deo private parcele za put, to se obično radi Generalnim urbanističkim planom, i tada možemo govoriti o eksproprijaciji, a ukoliko nije, onda možemo govoriti o faktičkoj eksproprijaciji, u oba slučaja vlasnik ima pravno na novčanu nadoknadu. Ukoliko je pak, bez ikakvog akta opštine uzet deo parcele koja je u privatnom vlasništvu, vlasnik može pokrenuti sudski postupak za regulisanje smetanja državine kojim će se zabraniti opštini da navedeni put koristi i da ga vrati u pređašnje stanje.


*Moja majka i njena rođena sestra (obe sada imaju po više od 70 godina) su svojevremeno, nakon očeve smrti prenele (poklonile) svoj deo nasledstva svojoj majci i bratu, koji su živeli u kući i održavali
imanje. Baka je odavno preminula, a ujak i dalje živi na tom zemljištu. On nema dece. Da li sutradan imovina pripada onome kome je on prepiše ili se ravnomerno deli među naslednicima moje majke i tetke?

-Ukoliko su se Vaša majka i njena rođena sestra odrekle svog naslednog dela u korist svoje majke i brata onda su oni jedini naslednici te imovine. Ukoliko je Vaš brat za života sačinio testament onda on može raspolagati celokupnom imovinom na taj način, dakle tada ne mora da se ista deli među naslednicima, jer se testamentom isključuje zakonski nasledni red. Potrebno je voditi računa samo o nužnom naslednom delu na koji zakonski naslednici imaju pravo, a to je potrebno izračunati, tada oni imaju pravo na to. Takođe ukoliko je on raspolagao svojom imovinom putem Ugovora o doživotnom izdržavanju, tada takođe navedena imovina ne ulazi u ostavinsku masu i neće biti predmet raspolaganja odnosno nasleđivanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *