Vi pitate, naš pedijatar odgovara: Šta kada se beba zaceni?

Čitateljka je poslala pitanje u vezi sa tim kako da reaguje kada se njena beba zaceni. Odgovor u okviru naše rubrike  „Vi imate pitanje, Odjek zna ko ima odgovor“ daje dr Dara Virijević, pedijatar.

Pitanje i odgovor su ovde:

* Moja beba ima 12 i po meseci. Dva puta do sada se zacenila, svaki put sam u panici, sada ni sama ne znam kako je to prošlo. Zbog čega se to dešava? Šta da radim tada i mogu li nekako to da sprečim?

Zacenjivanje kod dece izgleda dramatično, ali uglavnom je bezazleno, uglavnom je to u porodici, ponavlja se. Ne mogu da kažem da je nasledno, jer to nije bolest, ali se obično ponavlja, ako je neko u porodici imao, imaće i njegovo dete.

Roditelji uglavnom prave grešku jer im to izgleda dramatično, stvaraju paniku. Dete je u tom uzrastu, sa godinu i nešto, ono je svesno i što se roditelji više plaše, dete to češće radi.

Trebalo bi roditelji da ignorišu to što se dešava, da posmatraju dete, ali da ne paniče. Ako to ne mogu sami da savladaju u sebi, trebalo bi da se posavetuju sa psihologom. Dakle, onaj ko čuva dete, ako ne može, kao što sam rekla da savlada tu paniku koja ga obuzme, trebalo bi da se posavetuje sa psihologom kako da se ponaša u tom trenutku.

Foto: Pixabay

Sadržaj je proizveden u okviru projekta ”Lokal press Lab 2.0”, koji je finansijski podržan od strane FreePressUnlimited i Ministarstva spoljnih poslova Holandije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *