Valbone Sadiku: Institucije i lokalna vlast kao partneri u borbi za ženska prava na Kosovu

Na seminaru u Ohridu (Severna Makedonija) koji je okupio aktivistkinje iz regiona Mitrovica, Kosovo i Rasinski okrug u Srbijii, o borbi za ženska prava u Mitrovici govorila je Valbone Sadiku, dugogodišnja aktivistkinja i direktorka Centra za obrazovanje i razvoje zajednice- CECD Friends.

Feminističa borba, odnosno, borba za ljudska prava žena u Mitrovici, kako je navela Valbone Sadiku, veoma je izazovna kako zbog rasprostranjenosti rodnih predrasuda i stereotipa, tako i zbog nestabilne političke situacije koja pitanje ženskih prava često gura u drugi plan.  Prema njenom iskustvu, aktivistkinjama su otvorena vrata institucija, a na angažman grupa za ženska prava ipak se gleda pozitivno:

Imamo punu podršku od svih službenika i gradonačelnika čija su vrata uvek otvorena za sve aktivistkinje koje se bore za prava žena, nevezano od toga iz koje nacionalne zajednice dolaze. Isto je i sa tužilaštvom, sudom. Značajnu podršku imamo i od odbornica u lokalnoj skupštini Južne Mitrovice, a imamo i dobru komunikaciju sa direktorkom policije. Na našim marševima su uvek prisutni i predstavnici institucija – kazala je ona, te istakla da bi borba za ženska prava na ovim prostorima bila nemoguća bez ove značajne podrške.

Seminar pod nazivom „Slavimo uspehe, ne bojimo se izazova, definišemo prioritete“/ Foto: UŽ Peščanik

Sadiku je preko dve decenije aktivistkinja u Mitrovici i šire, kaže da se CECD Friends zalaže za sve žene i devojčice koje žive u tom gradu ali i na širem području, bez obzira iz kojih su nacionalnih zajednica:

Imamo dobru saradnju sa svim zajednicama u severnom delu Mitrovice, sa Srbima, Gorancima, turskom zajednicom, nastupamo zajedno, nemamo problem da zajedno odbranimo ono za šta se kao žene borimo. Kao primer dobre saradnje navela bih aktivnosti koje smo organizovale sa feministkinjama u Zvečanu i Leposaviću.

Kako je kosovsko društvo duboko ukorenjeno u patrijarhatu, gde je uloga žene domaćica i negovateljica dece, muža i starijih članova porodice, aktivistkinje i ženske grupe na Kosovu konstantno rade na tome da se glas žena i devojčica proširi u njihovim zajednicama.

Valbone kaže da se dosta radi sa ranjivim grupama, te da su aktivistkinje uspele  da renoviraju Sigurnu kuću, da obezbede opremu i sredstva za žene:

– U centru koji vodim nas je 206 aktivistkinja, puno radimo sa ženama. Živimo u patrijarhatu, mnogo je izazova, prisutno je nasilje u porodici, femicid, samoubistva. To je oblast na kojoj mora još mnogo da se radi i zato nam je važno da sarađujemo sa svim zajednicama u našoj opštini, da podržimo interese svih, da učinimo vidljivim svaki pojedinačan slučaj.

U poslednje dve godine, aktivistkinje  CECD Friends zagovaraju unapređenje kvaliteta života i za žene obolele od raka:

– To je nova oblast kojom se do sada nismo bavile. Prošle godine smo zajedno kuvale za te žene.

Kao organizacija zalažu se i za poboljšanje kvaliteta zdravstvenih usluga, te za uvođenje nastavnog predmeta seksualno obrazovanje, jer je istraživanje koje su aktivistkinje sprovele pokazalo da mladi nemaju dovoljno znanja o kontracepciji i abortusu. Ipak, nastavnici oklevaju, još uvek nisu nisu spremni da predaju taj predmet.

Uprkos tome, nastavićemo da zagovaramo da se taj predmet uvede. Generalno, naša organizacije neće da odustane i posustane, nećemo okrenuti leđa obećanjima koje smo dale, da kroz zagovaračke i obrazovne programe i akcije damo doprinos u poboljšanju položaja kosovskih žena i devojčica- poručila je Valbone Sadiku.  

Inače, seminar u Ohridu organizovali su Udruženje žena „Peščanik“ iz Kruševca i Asocijacija žena Mitrovice za ljudska prava, multietnička organizacija sa sedištem u Južnoj Mitrovici, koja okuplja Albanke, Srpkinje, Bošnjakinje, Romkinje i nastoji da bude aktivna u svih sedam opština na Severu Kosova. Aktivistkinje koje su učestvovale na ovom skupu, imale su sjajnu međusobnu, ali i razmenu informacija sa aktivistkinjama iz drugih zemalja. Seminar pod nazivom „Slavimo uspehe, ne bojimo se izazova, definišemo prioritete“ realizovan je uz podršku UK International Development i Fondacije Kvinna till Kvinna.

D.P.

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *