Na području Školske uprave Kruševac, odnosno u Rasinskom okrugu danas je skraćene časove držalo 46 škola, od ukupno 53 osnovne i srednje škole na tom području. Škole su držale skraćene časove odazivajući se cirkularnom štrajku na koji su pozvala čeriti reprezentativna sindikata prosvetnih radnika, a u okviru koga se ove nedelje (od 25. do 29. novembra) skraćeni časovi drže na području školskih uprava Kruševac, Niš, Zaječar, Leskovac i Jagodina.
– Oko 35 škola na nivou ŠU Kruševac danas drži časove od 30 minuta. U 11 škola se zvoni na 45 minuta, profesori izlaze na 30 minuta, a tako rade skoro sve srednje škole. Direktori su sebi dali pravo da tako rade – rekao je za Odjek predsednik kruševačke Unije sindikata prosvetnih radnika, Dobrivoje Marjanović, koji je i predsednik USPRS-a na nivou Srbije.
Smatra da je za decu sigurnije da se zvoni na 30 minuta:
– Onaj ko štrajkuje i drži čas od 30 minuta, nema obavezu da radi tih 15 minuta, što znači da u školama gde se zvoni na 45 minuta deca ostaju da šetaju po hodnicima ili da budu van škola. To je onda odgovornost direktora i onih koji rade na 45 minuta. Sindikat je zbog toga insistirao da se zvoni na 30 minuta, tako je za sve bolje – precizirao je on.
Direktori, kako je dodao, tako postupaju jer iz Ministarstva imaju sugestiju da zvone na 45 minuta, ako imaju makar jednog profesora u školi koji želi da drže tako časove.
Marjanović je potvrdio da je bilo pritisaka na zaposlene, odnosno na one koji nemaju rešenje za stalno.
– Definitivno je bilo pritisaka u prethodnom periodu i sada ponovo. Oni koji rade na određeno, koji nemaju posao za stalno, oni rade na 45 minuta, jer ih direktori uslovljavaju, razumem tu situaciju – dodao je Marjanović.
Inače, u cirkularnom štrajku koji je počeo 4. novembra, skraćene časove po nedelju dana su držali zaposleni na području školskih uprava Kragujevac, Kraljevo, Čačak, Užice, Novi Sad, Zrenjanin, Sombor, Valjevo, Požarevac i Beograd.
Podsetimo da su reprezentativni prosvetni sindikati: Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, granski sindikat Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije tokom septembra i oktobra organizovali proteste u Beogradu i više gradova u Srbiji te jednodnevne štrajkove, nezadovoljni jer nije ispunjen raniji dogovor sa Vladom.
Prosvetari traže da se početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, a u skladu sa ranije potpisanim Protokolom sa Vladom, u januaru 2025. godine izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji. Povećanje treba da bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti. Traže i da se do kraja godine, uz konsultacije sa njima, izvrši izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, takođe u skladu sa potpisanim Protokolom te da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom. Među zahtevima je i usvajanje Izmena i dopune Krivičnog zakonika.
Inače, predstavnici četiri reprezentativna sindikata su danas u Beogradu održali konferenciju za medije. Tada su, u narandžastim reflektujućim prslucima, raširili ispred Skupštine Srbije transparent na kome je bio istaknut odnos osnovne zarade u prosveti u odnosu na prosečnu platu u Srbiji kroz godine. Skupština je danas trebalo da raspravlja o republičkom budžetu, kojim nisu predviđena povećanja plate koje sindikati traže.
Sindikati su naveli da je 2016. godine plata nastavnika iznosila 0,93 odsto prosečne plate, 2017. godine 0,94 odsto, 2018. je bila jednaka, dok je u 2022. godini bila 0,89 odsto, potom 0,884 odsto 2023. godine i 0,889 odsto 2024. godine.
J.B.