Udruženje “Peščanik” o rezultatima projekta “Zajedno za ženska prava”

Na kraju projekta “Zajedno za ženska prava”, Udruženje žena “Peščanik” organizovalo je prezentaciju i druženje za učesnice projekta i medije.

Projekat je realizovan uz podršku UK Communication i Fondacije Kvinna till Kvinna sa ciljem da se ojača kapacitet ženskih grupa i aktivistkinja za zagovaranje za unapređenje ženskih prava i rodne ravnopravnosti u uslovima urušavanja demokratije, povećane mizoginije i anti–rodnih tendencija u društvu.

U okviru projekta sprovedene su brojne aktivnosti. Kako nam je kazala Snežana Jakovljević, predsednica “Peščanika”, na prvom mestu je održavanje vršnjačke edukacije za mlade žene od 18 do 30 godina iz Rasinskog okruga, o ženskim pravima i rodnoj ravnopravnosti:

U okviru projekta najmanje sto dvadest devojaka, koje su obuhvaćene vršnjačkom edukacijom, povećalo je znanja o ženskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i podstaknuto je na veću društvenu aktivnost zahvaljujući treningu za trenerice organizovanom u Vrnjačkoj  Banji i učešću na deset radionica u gradovima Okruga.

Marija Konstantinović, pravnica, istakla je da je bilo teškoća u radu, u pojedinim sredinama, te da je problem bio skupiti mlade devojke i zadržati ih do kraja projekta, ali da su u tome uspeli i sačinili jednu homogenu grupu.

U periodu od 13. do 16. marta 2025. u Ohridu (Severna Makedonja) zajedno sa Asocijacijom žena Mitrovice za ljudska prava članice “Peščanika” organizovale su susret aktivistkinja iz regiona Mitrovica, Kosovo i Rasinskog okruga i imale sjajnu međusobnu, ali i razmenu informacija sa aktivistkinjama iz drugih zemalja.

Uprkos zadovoljstvu zbog te važne mogućnosti da čuju jedna drugu i zajedno razmišljaju o onome što se događa, kući su, kako kažu, otišle duboko uznemirene i potresene zbog gubitka velikog broja mladih ljudskih života u Severnoj Makedoniji.

Bilo je jako zanimljivo, zbližile smo se, otvorile smo se, bile smo iskrene, neke teme smo pokrenule i pričale o tome kako bismo mogle da ih pokrenemo i na društvenim mrežama, kako bismo doprle do što više mladih devojaka – prenela je svoje iskustvo sa radionica jedna od učesnica, Nađa Tomić.

Takođe, organozovano je šest javnih akcija za podizanje svesti javnosti o ženskim pravima i aktivizmu mladih žena, sprovedena kampanja za podizanje svesti, emitovana dva video spota na TV kanalima  i društvenim mrežama, odštampani lifleti, posteri, brošure sa informacijama o ženskim pravima.

M.M.D.

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *