U Centru za osobe sa invaliditetom, nakon dnevnog boravka, uskoro pekarske i poslastičarske radionice

Njihovi zdravstveni problemi su različiti, a spajaju ih druženje, radionice, rad u stakleniku, proslave rođendana, zajedničko kuvanje zimnice, džemova najrazličitijih ukusa, ajvara i svega što treba da se nađe u jednom dobrom domaćinstvu.

Da je ovde zaista reč o domaćinskoj kući, vidi se još iz dvorišta. Uređeni vrt, koji osim zelenila „krase“ sprave za vežbanje, letnjikovac za predah. Nedaleko odatle staklenik sa začinskim, lekovitim i ukrasnim biljem, povrćem, čeri paradjzom, uspeva im i špargla.

Korisnici dnevnog boravka u Centru za osobe sa invaliditetom / Foto: Odjek

Deo dana ovde provodi 15 osoba sa invaliditetom. Dijagnoze su im različite, od cerebralne paralize, preko genetskih poremećaja, do smetnji u razvoju. Kako nevolja nikada ne ide sama, skoro svi imaju dodatne, pridružene bolesti. Osim druženja, zajedničko im je to što im je za život potrebna konstantna podrška drugih, te je dnevni boravak u kruševačkom Centru za osobe sa invaliditetom, značajna pomoć njihovim roditeljima.

Boravak u sigurnom i bezbednom okruženju, u kome o njihovoj deci brine stručno osoblje, roditeljima omogućava da predahnu, završe kućne i druge obaveze. Deo roditelja je i dalje radno aktivan, pa im je ovo praktično jedino rešenje.

Imamo brojne aktivnosti. Organizujemo radionice, slavimo rođendane. U stakleniku imamo proizvodnju, uzgajamo lekovito i začinsko bilje, uspevala nam je i špargala, imamo povrće, iz komšiluka kod nas rado dolaze po čeri paradajz. Njega delimo i korisnicima i svima koji kod nas dođdju, imali smo ga dosta, a Centar ne može svoje proizvode da prodaje – kaže direktorka, Nevena Lazarević.

Direktorka Centra za osobe sa invaliditetom u Kruševcu, Nevena Lazarević / Foto: Odjek

Centar se tokom prethodne skoro decenije i po razvijao, uvodio nove usluge i sadržaje. Osim uređenog prostora dnevnog boravka, uz podršku Grada Kruševca, ministarstava i pojedinačnih donatora, u Centru su opremljene kvantna i senzorna soba, napravljen staklenik, uređeno dvorište.

Jedna od aktivnosti u dnevnom boravku / Foto: Odjek

Senzorna  soba ima opremu koja potpomaže  stimulaciju čula sluha, vida, dodira i mirisa, a tretmane sprovode defektolozi, koji su prošli specijalnu obuku za ovaj vid terapije. Kvanta soba znači terapiju nanotehnologijom, a deluje tako što nano kristali metala, naneseni na energo- ploču ili energo-čip stvaraju plus polarizovano magnetno polje, koje emituje blagotvornu energiju na depolarizovane ćelije usled: prehlade, udarca, nagnječenja, ranjavanja, operativnog zahvata, stresne situacije i dovode do energetskog balansa u organizmu.

Kvantna soba / Foto: Odjek

Izgrađen je i „predah smeštaj“, po svim standardima, koji bi, u dve sobe, mogao da primi ukupno šestoro korisnika istovremeno. Ideja je da osobe sa invaliditetom tu mogu da borave u kontinuitetu po 20, a najviše 45 dana u godini, što bi roditeljima omogućilo da predahnu od stalne brige o svojoj velikoj, a ipak maloj deci, ili pak da odu na operacije ili neko višednevno odsustvovanje. Iako se o njegovom otvaranju govorilo još 2022. godine, za pokretanje „predah smeštaja“ potrebno je zaposliti još desetoro radnika.

U međuvremenu, dok ova usluga ne zaživi, u Centru se, u okviru projekta kojim je Stalna konferencija gradova i opština podržala Grad Kruševac, priprema otvaranje kuhinje, u kojoj će korisnici sticati pekarske i poslastičarske veštine.

Ova nova aktivnost treba da zaživi krajem ove ili početkom naredne godine, njome će biti obuhvaćen veći broj korsinika. Osim naših 15 biće moguće uključiti još 25 osoba sa invaliditetom, koje su kod nas na listi čekanja. Među njima će osam biti sa područja opštine Ćićevac. Mi smo se kao ustanova opredelili da zadovoljimo veći broj korisnika i roditelja, jer na čekanju imamo 30 korisnika – objasnila je Lazarević.

Prostor za kuhinju je pripremljen / Foto: Odjek

Plan je da se opremi kuhinja, za koju direktorka tvrdi da će biti najsavremenija u Kruševcu, te da se korisnici, uz podršku đaka ovdašnje Hemijsko tehnološke škole, koji se školuju za kuvare, nauče pekarskim i poslastičarskim veštinama. To će im pomoći i da se osnaže za osnovne životne veštine, da sutradan mogu da se snalaze sami.

Bićemo pioniri u ovome jer SKGO prvi put u projektu ima ovakvu aktivnost, a ideja je da ovo u narednom periodu preraste u socijalno preduzetništvo. Svi se radujemo , korisnici, roditelji, mi zaposleni – dodala je ona.

U očekivanju nove aktivnosti korisnici i zaposleni ne dangube. Svakodnevno učestvuju u radionicama, slažu puzle, pišu, boje, gledaju TV program, vežbaju u dvorištu, odmaraju u letnjikovcu ili se posvete bilju u stakleniku. Sve to rade uz podršku sedmoro zaposlenih: dvoje defektologa, psihologa, medicinskog tehničara, radnog instruktora, spremačice i direktorke. Kroz projekat otvaranja kuhinje trebalo bi da bude angažovano još troje radnika.

Sve usluge u Centru su besplatne, korisnici tu mogu da borave od 7 do 15 časova radnim danima, imaju ručak i užinu, obezbeđen im je prevoz.

U vreme naše posete slavili su rođendan, pa nije izostalno ni dodatno posluženje. Ispratili su nas u dobrom raspoloženju, sigurni da će nas naredni put dočekati đakonijama koje su sami pripremili.

J.B.

Projekat “Lokal pres Lab 2.0” je razvijen i podržan od strane programa “Medijski inkubator za Zapadni Balkan” Free Press Unlimited, koji je finansiran od strane Ministarstva spoljnih poslova Holandije, a realizuju ga članice PU “Lokal pres”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *