Služba mesnih zajednica pod okriljem Gradske uprave – Usaglašavanje sa zakonom, nema promena u radu

Formalni postupak prelaska Službe mesnih zajednica pod okrilje Gradske uprave Kruševac okončan je na poslednjoj sednici Skupštine Grada, krajem prošle godine. Reč je, kako za portal Odjek kaže načelnica Gradske uprave, Vesna Anđelić, o formalno – pravnoj promeni, odnosno zaposleni i okviru te organizacione jednice nastavljaju da rade iste poslove kao do sada.

Podsetimo, Skupština Grada je na decembarskoj sednici donela Odluku o prestanku rada Službe mesnih zajednica, kojom je utvrđeno da Služba prestaje da radi 31. decembra  te da sva prava, obaveze i njeni poslovi od 1. januara ove godine prelaze na Grad Kruševac. To znači i da je od tog dana Gradska uprava, u skladu sa prethodno donetim Kadrovskim planom i sistematizovanim radnim mestima, preuzela zaposlene iz te Službe.

Načelnica Gradske uprave Kruševac, Vesna Anđelić / Foto: Odjek.rs

Na osnovu revizorskog izveštaja dobili smo preporuku da Služba mesnih zajednica ne može da funkcioniše u dosadašnjem obliku, prvenstveno jer se to više ne slaže sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave. Zato smo doneli smo Odluku o organizaciji Gradske uprave, 25. oktobra, kojom smo ovu Službu implementirali u odeljenje za Opštu upravu. Sledeće je bilo da smo 17. i 18. decembra na Skupštini Grada utvrdili Kadrovski plan Gradske uprave, u koji smo 39-oro onih koji su bili u Službi implementiralu u naš plan. Na istoj Skupštini je doneta Odluka o prestanku rada Službe MZ, jer su se stekli uslovi – kazala je načelnica Gradske uprave, Vesna Anđelić.

Ona je objasnila da su svi ovi koraci morali da budu vremenski usklađeni, te da je Odeljenje za kadrove uradilo rešenja za sva lica koja su preuzeta iz Službe mesnih zajednica:

Preuzeti su poslovi, obaveze, prava, odnosno sve ono što su oni imali tada imaju takođe sada u Gradskoj upravi. Imamo 54 mesne zajednice, preuzeli smo one koji su bili zaposleni kao sekretari tih mesnih zajednica. Sve funkconiše, a još bolje je što smo krenuli sa obilaskom da utvrđujemo šta nedostaje. Od sada ćemo mi da se brinemo i samo može da bude bolje kako zaposlenima tako i što se tiče građana, za koje želimo da bolje i lakše ostvaruju prava.

Anđelićka napominje da se u radu ove Službe u suštini ništa nije promenilo, jer zaposleni rade isti posao, jedino što sada nemaju šefa Službe kao izdvojene organizacione jedinice, već imaju svog šefa, ali u sklopu Odeljenja za opštu upravu, koje ima svog načelnika.

Ona očekuje da će na ovaj način mesne zajednice, koje su inače  svojevrsna spona između građana i gradske uprave, funkcionisati još bolje, jer će sada svi zahtevi građana stizati direktno u Gradsku upravu, te moći da se brže rešavaju.

Što se tiče izbora za Savete mesnih zajednica, koji se bi trebalo da se održe krajem ove godine, Anđelićka kaže da se u tom postupku ništa ne menja, odnosno da će se sprovoditi kao ranije.

Podsetimo da u Savetima mesnih zajednica ima ukupno 513 članova. Broj članova Saveta propisan je Statutom svake mesne zajednice, različit je i zavisi od broja stanovnika i broja naseljenih mesta, odnosno sela i zaselaka, koje obuhvata mesna zajednica, a kreće se od pet do 11. Na izborima za Savete mesnih zajednica u Kruševcu, održanim 28. novembra 2021. godine i 30. januara 2022. godine, bilo je ukupno 615 kandidata, a tada je u savete 54 mesne zajednice izabrano 513 članova.

J.B.

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *