Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) poziva građane da se pridruže nekom od preko 20 izleta koliko će se održati u večernjim terminima od 25. do 27. aprila u okviru manifestacije „Noć slavuja“. U Rasinskom okrugu izlet će biti organizovan u Laćisledu (Aleksandrovac).
Cilj ove manifestacije, koja se organizuje drugu godinu zaredom, jeste da se ljudi okupe u prirodi, da nauče da prepoznaju pesmu slavuja, da uživaju u njegovoj karakterističnoj pesmi i da od ljubitelja i poznavaoca ptica saznaju nešto više o ovim skrovitim pticama.
Polovinom aprila, nakon leta od nekoliko hiljada kilometara iz srednje i zapadne Afrike, mali slavuji (Luscinia megarhynchos) pristižu u naša podneblja. Da bi se gnezdili, ovde će ostati do septembra. Ali, pesma slavuja traje kraće nego njihov boravak u Srbiji, pevaju tek negde do juna, dok ne fasciniraju ženke, a zatim utihnu. Imajući u vidu sve opasnosti koje vrebaju slavuje na njihovom putu i činjenicu da se njihova pesma može slušati samo par meseci u godini, DZPPS je odlučilo da pokrene manifestaciju koja će u svom fokusu imati ovo malo čudo prirode.
„Ima još mnogo ptica selica, koje dolaze iz udaljenijih oblasti i podjednako se trude u pevanju, ali čini se da slavuj ima posebno mesto. Mnogi su prirodnjaci, a još više pesnici i muzičari bili fascinirani ovom pticom. Nećemo sada davati odgovore zašto je on specifičan, već pozivamo sve da odgovore potražimo zajedno, neposredno u prirodi, kroz slušanje njihove pesme“, pojašnjava Danica Veljković iz DZPPS, kooridonatorka manifestacije, i dodaje: „Jedan od pesnika inspirisanih slavujem bio je i Jovan Jovanović Zmaj, čiji smo stih „A na grani ko da nešto bruji“ uzeli kao slogan ovogodišnje manifestacije.“

Uvreženo je mišljenje da je slavuj peva isključivo noću, što je svojevrsni mit. Slavuj peva i preko dana, ali ga je mnogo lakše čuti noću kada druge ptice utihnu, zato se izleti organizuju u sumrak. Boja njegovog glasa i određene fraze su lako prepoznatljive, ali slavuji mogu prozvesti na stotine različitih varijacija. Pevaju isključivo mužjaci, dok ženke slušaju i biraju najboljeg pevača.
Izgled slavuja ne prati raskoš njegovog pevanja. Radi se o sitnoj ptici, veličine od 15-ak cm, obojenoj u neupadljive sivkasto-riđe tonove. Na sve to, slavuj je vrlo skrovit, hitro se kreće kroz žbunje, pa se jako teško viđa. Ali svoju skrovitost nadomeštava prodornim oglašavanjem.

Izleti se organizuju na preko 20 lokacija širom Srbije, a po nekoliko će ih biti u Beogradu i Novom Sadu. Kako je za slušanje ptica neophodna tišina, broj učesnika je ograničen na 20 po izletu, a prijave, koje su obavezene, otvorene su do 22. aprila ili dok se ne popune mesta. Na sajtu pticesrbije.rs možete pogledati spisak lokacija izleta i prijaviti se.
Brend Slavuj, koji se bavi prozvodnjom i prodajom ogranskih žitarica, pahuljica i brašna, finansijski je podržao ovogodišnju manifestaciju, pa su za vodiče pripremljene majice, a za posetioce izleta određen broj brošura o slavujima. Bee’s care, porodična kompanija za proizvodnju prirodne kozmetike, pripremila je poklon setove za vodiče, a AzetaBio je obezbedila za svaki izlet organski losion za zaštitu od insekata.
Foto: Dragiša Petrović