Sa treninga o bezbednosti novinara: Lokalni novinari pod većim pritiskom!

Novinari i novinarke u Srbiji nisu bezbedni, zbog toga smo napravili treninge na kojima im pomažemo da predvide mogućnost pritisaka, pretnji i napada i na taj način izbegnu ili umanje posledice, kada se već dogode. Želimo da uče o tome kako da se zaštite od društvenih i medijskih pritisaka, kako od pokušaja fizičkih napada i a saznaju šta je pravni lek i pomoć. Na taj način podižemo nivo bezbednosti i individualnih novinara i redakcija – rekao je Branko Čečen, nekadašnji direktor Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, novinar, urednik i iskusni predavač, na treningu za unapređenje bezbednosti novinara, održanom u Kruševcu.

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), koja je organizovala trening, podseća da novinari godinama obavljaju svoj posao u veoma lošoj atmosferi, te da je otuda nastala  potreba za ovakvim treningom:

Radeći svoj posao novinari i novinarke se susreću sa raznim vrstama napada: pretnje, ucene, targetiranje, uvrede. Posebno je nebezbedan prostor na društvenim mrežama gde novinari, a posebno novinarke, dobijaju poruke pretnji i zastrašivanja.

Predavač Branko Čečen je kolegama i koleginicama iz Kruševca i Kraljeva govorio o svim oblicima nasilja i pretnji, navodeći i lične primere medijskog nasilja te o načinima prevencije i zaštite, pravnom okviru i mehanizmima koje ugroženi novinari mogu preventivno da koriste.

Prema njegovim rečima, novinari i novinarke se suočavaju sa političkim pritiscima ili pritiscima iz drugih centara moći, na njihov rad i na način na koji rade, a sreću se i sa ozbiljnim pretnjama po život:

Imamo i slučajeve fizičkih napada na novinare, kada se ljudi svete ili pokušavaju da zaustave novinare u svom poslu. Mi nastojimo da uputimo novinare na sve organizacije i osobe koje mogu da im pomognu, ali i na načine na koje mogu da smanje verovatnoću da će tako nešto da im se desi.

Na pitanje da li veće pritiske trpe novinari u manjim ili većim sredinama, Čečen odgovara da nigde nije idealno, ali da u velikim gradovima postoji mogućnost da mnogo više novinara stane na vašu stranu, zbog prisustva mnogo većeg broja profesionalnih neutralnih medija koji privlače takve pretnje, a da je u manjim sredinama teže zaštiti se:

Mnogo je teže biti nezavistan profesionalan novinar ili novinarka u manjoj sredini, jer imamo jači uticaj centara moći. Imamo svakodnevne susrete sa ljudima koji nam žele zlo, tako da mi se čini da je na lokalu mnogo teže izaći na kraj sa pritiscima, pretnjama pa i sa fizičkim napadima.

Ključ rešenja problema ovaj iskusni novinar i predavač vidi u solidarnosti kolega. Kako je objasnio, novinari se pre nego što se desi problem, moraju organizovati da obezbede solidarnost. Bezbednost novinara nije posao policije dok se nešto ne desi, a mi, kako je objasnio, možemo da preduzmemo mnoge stvari u cilju naše bezbednosti:

Ključna je digitalna bezbednost i solidarno organizovanje novinara i medija. Treba formulisati strategiju i odgovore unapred. Bitni su pravni saveti i pravne akcije, transparentan rad i izveštavanje za domaće i međunarodne organizacije, koje se bave zaštitom novinara i ljudskih prava uopšte.

Inače, do sada su treninzi za bezbednost novinara, sa velikom uspehom i uz učešće više od 250 polaznika održani u Nišu, Beogradu, Subotici, Novom Sadu, Novom Pazaru, Čačku, Šapcu, Vranju, Zaječaru, Kragujevcu, Požarevcu, Zrenjaninu, Pančevu, Sremskoj Mitrovici, Leskovcu, Jagodini i Prijepolju.

Treninge je organizovala Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), u okviru projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara” koji podržavaju Evropska komisija kroz program podrške nezavisnim medijima u Srbiji i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.

M.M.D.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *