Blizinu Ribarske Banje, jedne od posećenijih turističkih destinacija u Srbiji, mladi iz sela Ribare prepoznaju kao razvojnu šansu za svoje selo. Osnovali su Društvo za uređenje, očuvanje, razvoj i promociju sela „Naše Ribare“ i pokrenuli brojne projekte koje imaju za cilj promociju i razvoj Ribara, ali i povratak mladih u to naseljeno mesto.
Prema rečima Milana Miloševića, predsednika Udruženja „Naše Ribare“, koje je osnovanao pre nepune tri godine, Ribare deli sudbinu većine sela u Srbiji.
– Mesna zajednica „Ribare“ ima sedam naseljenih mesta i oko 1.700 stanovnika, samo selo Ribare oko 400. Kao i u većini sela i kod nas je dominatno starije stanovništvo. To je i bio jedan od razloga da osnujemo udruženje i uradimo nešto čime bi zadržali mlade koji ovde žive, vratili one koji su otišli, ali i privukli neke mlade ljude iz nekih drugih krajeva koji planiraju da svoj život nastave na selu – kaže Milošević, koji kao profesor istorije radi u Kruševcu, ali nije napustio svoje selo.

Blizinu Ribarske Banje, kako dodaje, mladi u ovom selu videli su kao šansu da dodatno privuku turiste:
– U Ribarima se svako drugo, treće domaćinstvo bavi turizmom, svi smeštajni objekti su kategorisani. U špicu sezone, posebno od kada su se pojavili vaučeri, popunjena su svi smeštajni kapaciteti. Ono što nedostaje našem selu su sadržaji.
Ideja Udruženja koje se pokrenuli mladi, a koje trenutno ima 35 članova, je da se pre svega izgradi novi Dom kulture.

– Postojeći Dom kulture je u jako lošem stanju, neupotrebljiv je. Uz podršku Erste banke i u saradnji sa studentima sa Građevinsko arhitekstonskog fakulteta u Nišu, raspisali smo konkurs za idejno rešenje novog Doma kulture. Problem su imovinsko pravni odnosu, radimo na tome da se to reši, kako bismo napravili novi objekat u kome bi se organizovali festivali, održavale predstave – objašnjava naš sagovornik.
Kao konkretnu ideju, kada su festivali u pitanju, mladi iz Ribara navode „Đuzine dane“ koje planiraju da pokrenu.
– Stara zgrada škole odavno nije u funkciji, a to je mesto je gde naš proslavljeni glumac Đuza Stoiljković proveo detinjstvo. Ideja je da na tom prostoru napravimo spomen sobu, verujemo da bi to bilo mesto koje bi rado posećivali turisti koji dolaze u naš kraj – kaže on.
Zapušten je i fudbalski teren u tom selu, pa mladi rade i na tome:
– Mladi planiraju da osnuju Fudbalski klub „Ribare“ ali nemaju gde da igraju, jer je igralište zaraslo u korov. Pokrenuli smo i tu priču, jer smatramo da je sport veoma važan, pre svega za mlade ljude. I ovde su problem imovinsko pravni odnosi, ali je u odnosu na sve ostalo što smo pokrenuli i verujemo da ćemo u jednom trenutku realizovati, najizvesnije da će prvo biti rešeno pitanje igrališta.
Za najmlađe meštane, udruženje „Naše Ribare“ od svog osnivanja priprema božićne paketiće, a u susret uskršnjim praznicima raspisuje i Konkurs za najlepše uskršnje jaje.
Dok pokreću brojne inicijative, mladi u Ribarima se trude da budu vidljivi. Imaju dobru podršku Turističke organizacije grada Kruševca. Na poziv te organizacije, učestvovali su na Sajmu turizma u Beogradu, a prisutni su i na brojnim etno-festivalima gde izlažu hranu i ručne radove.


Takođe, Udruženje „Naše Ribare“ pokrenulo je i Memorijalni turnir u odbojci „Danijela Lela Milenković“ u kome učestvuju mladi ljudi iz tog sela. Turnir se organizuje u znak sećanja na prerano preminulu meštanku koja se odbojkom bavila rekreativno, mnoge iz tog sela je obučavala odbojci, a bila je kapiten Ribarske Banje na radničkim sportskim igrama.
S obzirom da se značajan broj meštana bavi turizmom, osnosno, izdaje smeštaj, Udruženje je napravilo i brošuru sa svim smeštajnim kapacitetima.
– U narednom periodu pokrenućemo i svoj sajt, gde će posetiocima biti dostupan kompletan smeštaj u selu Ribare, ali i sve prirodne lepote ovog ovog kraja – dodaje Milošević.
U ovom Udruženju potvrđuju da imaju veliku podršku mesne zajednice koja je, kako navode, prepoznala značaj postojanja udruženja koje okuplja mlade.
J.P.