Dani zimskog raspusta, nakon brojnih praznika, idealna su prilika da mladi deo slobodnog vremena provedu uz zanimljivu knjigu.
Evo naših preporuka za srednjoškolce i sve one koji žele da čitaju i otkrivaju sebe i svet.
* „Dorotej“, Dobrilo Nenadić
Roman pripoveda o srednjem veku i životu u manastiru, kroz više glasova monaha i ostalih likova saznajemo priču o neobičnom mladiću koji sija svojom lepotom i dobrotom, pomaže svima vidajući im rade, a na kraju opet strada. Ovaj roman je do skoro bio obavezna lektira za učenike prvog razreda srednje škole, zbog neknjiževnih razloga je izbačen iz programa. Neobična priča koja se čita u dahu.
*„Gordost i predrasuda“, Džejn Ostin
Romantična ljubavna priča o Elizabet Benet. Radnja se događa u 19. veku u Engleskoj. Pet sestara su stigle za udaju. Da li se treba udati iz ljubavi ili iz interesa? Ako vam se dopadne ova knjiga možete pročitati i ostale knjige ove spisateljice: „Razum i osećajnost“ ili „Ema“.
* „Kradljivica knjiga“ , Markus Zusak
Istorijski roman smešten u nacističku Nemačku tokom Drugog svetskog rata. Narator priče je Smrt. Devetogodišnja Lizel živi sa starateljskom porodicom, jer su joj roditelji odvedeni u koncentracioni logor. Lizel krade knjige. Ovo je njena priča i priča o stanovnicima njene ulice kada padaju bombe.
* „Demijan“, Herman Hese
Roman o odrastanju i sazrevanju nežnog Emila Sinklera. Njegov život se menja kada upoznaje starijeg dečaka Demijana, koji poseduje nesvakidašnje sposobnosti i mudrosti. Poput drugih Heseovih romana, „Sidarte“, „Stepskog vuka“ i „Narcisa i Zlatoustog“, pisac postavlja pitanje kako pronaći sebe i doći do samoostvarenja.
* „Alhemičar“, Paolo Koeljo
Priča je na prvi pogled jednostavna, mladi pastir Santijago odlazi iz rodne Španije u egipatsku pustinju kako bi našao skriveno blago zakopano ispod piramida. Niko ne zna kako je to blago. Postepeno se otkriva da je to bogatstvo koje se nalazi u nama samima. Čovek mora da otkrije sam sebe i da nađe svoj smisao i vrednost.
* „Stakleno zvono“, Silvija Plat
Ovo je jedini roman američke pesnikinje Silvije Plat. Delom je autobiografski. Glavna junakinja romana je Ester koja je pobedila na konkursu pisanja i dobila da provede mesec dana u Njujorku kao urednik poznatog časopisa. Bez obzira na uspeh, ona tone u depresiju. Mrak je sve veći oko nje.
* „Tunel“, Ernest Sabato
Priča počinje tako što se glavni lik Huan Pavle Kastel predstavlja kao slikar koji je ubio Mariju, jedinu ženu koja ga je razumela i sada je u zatvoru. Naslov „Tunel“ se odnosi na simbol Kastelove emocionalne i fizičke izolacije od društva.
Ako ste čitali roman „Stranac“ , Alberta Kamia i dopao vam se, svideće vam se i „Tunel“.
* „Sto godina samoće“, Gabrijel Garsija Markes
Priča o porodici Buendija iz generacije u generacij , smešten u mitski grad Makondo, spaja fantaziju i stvarno i to na jedan jedinstven način. Mnoštvo likova, njihove ljubavi, strasti i gresi kroz vekove stižu do nas kroz magični realizam.
* „Ne daj mi nikada da odem“, Kazuo Išiguro
U romanu se prati priča o prijateljstvu, ljubavi, ljubavnom trouglu, ali na kraju se otkriva strašna istina o ljudskom biću i o surovosti čovečanstva. Čitajući poslednje stranice romana čitalac ostaje zatečen i postavlja pitanje da li smo mi daleko od zastrašujućeg sveta prikazanog u ovom romanu.
* „Braća Karamazovi“, Fjodor Mihajlovič Dostojevski
Kako završiti listu knjiga, a ne spomenuti Ruse i naravno Dostojevskog. Bilo koja knjiga ovog pisca je za preporuku. „Braća Karamazovi“ je poslednji roman, najsloženije i najzrelije delo ovog autora, sa mnogo filozofskih, hrišćanskih i moralnih poruka. Večita borba dobra i zla oslikana je u porodici Fjodora Pavloviča i njegovih sinova Mitje, Ivana, Aljoše i vanbračnog sina Smerdjakova.
Marina Lukić