Radionica za novinare/ke – Usavršavali znanje o pisanju o ranjivim kategorijama

Novinari i novinarke iz Kruševca i okolnih opština nedavno su usavršavali znanje o izveštavanju o ranjivim grupama, od toga kako odabrati temu, kako izabrati odgovarajući format, koje termine koristiti, ali i kako ragovarati sa sagovornicima iz ranjivih kategorija. Novinari lokalnih redakcija su tada imali i radionicu o poštovanju Kodeska novinara i novinarki Srbije, te značaju lokalnih medija u prevenciji govora mržnje.

Svoje znanje novinari i novinarke iz Kruševca, Aleksinca, Ćićevca, Trstenika i Paraćina savršavali su u okviru projekta “Promocija etičkog i kvalitetnog novinarstva u Centralnoj Srbiji za izveštavanje o ranjivim grupama”, koji sprovodi Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac (CINK).

Gordana Andrić, izvršna urednica BIRN-a, medija koji je fokusiran na istraživačko novinarstvo, objasnila je tom prilikom da ranjive grupe nisu samo manjinske grupe, već da tu spadaju deca, stariji, žene na selu, žrtve nasilja.

Ključna stvar kod pisanja tekstova o ranjivim kategorijama je najpre odabir teme, da li je tema u javnom interesu, jer dnevno novinarstvo se uglavnom ne bavi takvim temama, i to ne samo da krši Kodeks, nego ima loš uticaj na javnost – objasnila je Andrićka.

Gordana Andrić, izvršna direktorka BIRN-a / Foto: Odjek.rs

Ona je navela da se mora se voditi računa gde je granica javnog interesa i zaštite osobe o kojoj se piše, te u tom smislu treba voditi računa kako se zadržati na informacijama u javnom interesu, da se ne ugroze privatnost ili sigurnost tih osoba.

Takođe, kako je rekla, mora se voditi računa da se izbegnu stereotipi i klišei u pisanju, što se neretko događa kada se piše o Romima, jer novinarski tekstovi ne smeju da izazivaju sažaljenje.  

Preporuka je da se piše na osnažujući način. Kada je reč o  izveštavanju o ženama kao žrtvama nasilja postoji dosta smernica o načinu izveštavanja. Kada stalno pišemo o ranjivim grupama kao o žrtvama pišemo na način da ta grupa ne može da se izbori za sebe – objasnila je ona.

U drugom delu radionice bilo je reči o odabiru formata koji je, prema rečima Andrićke dosta važan, jer se uvek mora imati na umu zašto se neka tema radi, sa kojim ciljem.

Novinarka i urednica portala Odjek, Jelena Božović, koja je govorila o Kodeksu novinara i novinarki Srbije, istakla je da se taj dokument krši veoma često, svakodnevno.

Učesnici/ce obuke, takođe, imaju mogućnost da u nastavku projekta urade medijske priloge, kako bi primenili stečena znanja na radionici.  

M.M.D.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *