Kruševljanka Jovana Veljić, uspešna studentkinja kineskog jezika i književnosti, imala je priliku da ovog leta provede dve nedelje u kineskom gradu Đinanu na kampu ,,Kineski most“ koji organizuje Univerzitet u Šandungu. Zamolili smo Jovanu da podeli svoje utiske o boravku u Kini, ali i samom proučavanju kineskog jezika koji je, čini se, sve popularniji među mladima.
Bogatstvo kineske kulture inspirisalo je Jovanu da nakon završenog filološkog smera Gimnazije u Kruševcu započne studije orijentalistike na Filološkom fakultetu u Beogradu:
-Jedna posebna stvar kada je u pitanju proučavanje kineskog jezika jeste njegova neraskidiva veza sa kulturom i istorijom kineskog naroda. Zbog toga, kineski jezik ne dozvoljava da mu se priđe površno. Tonovi, karakteri i sintaksa savremenog kineskog jezika svoj put do nas pronašli su u filozofiji, književnosti, kaligrafiji, slikarstvu – kulturi staroj preko 5000 godina. Pravi način da tu kulturu istinski upoznamo jeste upravo izučavanje kineskog jezika.
U saradnji sa Institutom ,,Konfucije” u Beogradu, Univerzitet u Šandungu organizuje kamp ,,Kineski most” radi promovisanja kineske kulture. Naša sagovornica ističe da su tokom njihovog boravka tamo organizovane mnoge kreativne i zanimljive aktivnosti:
-Radni dani bili su ispunjeni predavanjima i kreativnim radionicama, kao i šetnjama po Đinanu, a vikend je bio namenjen za izlete. Tako smo posetili grad Ćufu, rodno mesto najvećeg kineskog filozofa Konfucija u kome se nalazi i hram posvećen Konfuciju, te njegov grob. Zatim, obišli smo vrh svete planine Tai (Tajšan). To je mesto koje su posetili svi uspešni kineski carevi, a među njima i ujedinitelj Kine, prvi kineski car Ćin Ši Huang. Kamen sa njegovom kaligrafijom ostao je sačuvan nakon više od 2000 godina i danas se može videti u gradiću u podnožnju ove planine.
Sa Jovanom smo razgovarali i o atmosferi na samom kampusu, te kineskoj gostoprimljivosti:
-Kampus univerziteta u Šandungu u Đinanu opisala bih kao miran, organizovan i praktičan. Od prošle godine je tokom leta otvoren i za posetioce svih uzrasta koji žele da vide kako funkcioniše studentski život u kampusu koji predstavlja grad za sebe i ima potpuno drugačiju dinamiku od ostatka grada. Upravo zbog toga, a i želje da nas ugoste ili se raspitaju o nama, imali smo prilike da upoznamo puno Kineza iz različitih slojeva društva i generacija. Gotovo svi su bili jako pristupačni i naša komunikacija na kineskom bila bi propraćena osmesima. U Đinanu nema puno stranaca, pa smo se morali navići na pažnju i razna pitanja lokalnog stanovništva, propraćenih uz zajedničko fotografisanje.
Upoznavanje sa brojnim kineskim znamenitostima, poput čuvenog Kineskog zida, trenuci su koje će Jovana zauvek pamtiti:
-Puno mesta koje smo posetili se ne mogu opisati rečima jer je, da bi se osetila njihova energija, potrebno naći se tamo i biti otvoren ka upoznavanju duha jedne posebne kulture i ljudi. Kinezi se, na primer, zaista mnogo brinu o svojoj prirodi čiji pejzaži odgovaraju opisima iz bajki. Na trgovima i u parkovima je puno ljudi, muzika je uvek vesela, a atmosfera magična. Svima bih preporučila posetu Kineskom zidu, ali i tradicionalnoj kineskoj čajdžinici. Đinan, grad u kojem smo boravili, naziva se i ,,gradom izvora” – ima ih ukupno 72!
Za kraj, upitali smo Jovanu šta bi imala da poruči mladima koje zanima proučavanje kineskog jezika i kulture:
-Učeći kineski jezik zaista potvrđujemo da se proučavanje jezika nikada ne može svesti samo na gramatiku. Šta onda kineski, jezik bez padeža, glagolskih oblika i bilo kakvih gramatičkih nastavaka, čini ,,najtežim jezikom na svetu”? Upravo hrabrost koja je neophodna da se usudimo da pre svega priđemo bogatoj, naizgled beskrajnoj riznici znanja. Jedino je potrebno prepoznati interesovanje, predanost, trud i ljubav prema ovom svetu u sebi. Baš kao što je i Lao Ce govorio: ,,Put od hiljadu milja započinje se jednim korakom!” (千里之行,始于足下).
Ana Arsić