O vakcinama pitajte pedijatra, ne „edukujte“ se na društvenim mrežama

Sve je veći broj roditelja koji, nažalost, odlažu vakcinaciju dece MMR vakcinom ili je odbijaju. Odlažu je, kako navode, zbog straha od pojave autizma, do odredenog vremenskog perioda, a odbijaju iz istog razloga ili zato sto smatraju da su vakcine štetne. Da bi se sprečilo narušavanje zdravlja dece i moguće komplikacije kod nevakcinisanih, neophodno je da se roditelji obrate svojim pedijatrima u vezi strahova i dilema koje imaju- kaže dr Gordana Aleksić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine kruševačkog Doma zdravlja.

Doktorka Aleksić objašnjava da se roditelji koji odlažu ili odbijaju imunizaciju, o MMR vakcini (morbile, zauške, rubeola) često konsultuju sa svojim istomišljenicima ili na društvenim mrežama:

dr Gordana Aleksić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine

Roditelji tako još više produbljuju te svoje neosnovane strahove, a zapravo je važno i jedino ispravno da se obrate pedijatru koji će im pojasniti sve o vezi vakcina, vakcinacije i zdravlja dece.

Prema njenim rečima, U Službi za zdravstvenu zaštitu dece i omladine, od kada se aplikuje ova vakcina, nije bilo neželejnih reakcija nakon imunizacije niti indukovanja drugih bolest koje plaše roditelje:

Benefit vakcinacije jeste sprečavanje epidemija i iskorenjivanje bolesti koje nažalost mogu dati teške komplikacije pa čak i smrtne ishode.

Govoreći o morbilama (malim boginja), jedne od tri bolesti protiv kojih deca primaju MMR vakcinu, doktorka kaže da su morbile virusom izazvana bolest, a da je izvor infekcije bolesna osoba:

Bolest se prenosi kapljičnim putem a može i indirektno pa je to važno znati zbog boravka u kolektivu.Ulazno mesto virusa je sluznica disajnih puteva. Inkubacioni period- vreme od ulaska virusa u organizam do pojave prvih simptoma i znakova bolesti je 10-12 dana.

Bolest započinje povišenom telesnom temperaturom, malaksalošću, gubitkom apetita, pojavljuje se sekrecija iz nosa, bol u grlu, kašalj, suženje i peckanje u očima. Nakon 4-5 dana, u vreme kada temperatura dostigne najviše vrednosti, pojavljuje se ospa. Najpre na licu, iza ušiju, čelu a potom, tokom narednih dva ili tri dana, gusta ospa zahvata vrat, trup i ekstremitete.Tokom 3-4 dana ospa počinje da bledi redosledom kojim se pojavila. Dan,dva pre pojave ospe pojavljuju se i specifične promene na sluznici usne duplje.

Najčešće komplikacije su otits media i pneumonia a najteža komplikacija je upala mozga i moždanih ovojnica sa posledičnim neurološkim problemima. Moguć je i smrtni ishod. Najugrozenije po pitanju bolesti i komplikacija su nevakcinisane osobe i osobe sa imunodeficijencijom- napominje doktorka Aleksić.

Inače, u kruševačkoj Službi za zdravstvenu zaštitu dece i omladine, vakcinacija se obavlja po kalendaru iminuzacije. Roditeljima se šalju pozivi na kućnu adresu a ukoliko se ne odazovu, pozivaju se i telefonom (potrebno je javiti promenu adrese). Tokom sistematskog pregleda dece, proverava se vakcinalni status i ukazuje roditeljima na redosled obaveznih vakcina.

D.P.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *