Nezavisni kandidati i kandidatkinje kao osnova za legitimnost REM-a

Udruženja građana, novinara i medija izražavaju zabrinutost u vezi sa dosadašnjim procesom izbora članova Saveta REM i zahtevaju od Narodne skupštine da izabere kandidate/kandidatkinje koji u potpunosti ispunjavaju zakonske kriterijume a naročito kandidate i kandidatkninje novinarskih udruženja. Takođe, proces za izbor članova iz oblasti udruženja izdavača elektronskih medija mora da bude ponovljen kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost. Bez ovih koraka, integritet Saveta REM-a u ove dve kategorije predlagača biće ozbiljno doveden u pitanje.

Analiza procesa nominacija u oblasti novinarskih udruženja pokazala je ozbiljne proceduralne nepravilnosti, sukobe interesa i političke pritiske koji ugrožavaju nezavisnost i integritet budućeg Saveta REM. Samo jedno udruženje, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), ispunjava sve zakonske kriterijume, dok ostali predlagači spadaju u korpus nelegitimnih predlagača – tzv. „vladinih nevladinih (GONGO) organizacija”, povezanih sa državnim strukturama bez dovoljnog broja članova sa plaćenom godišnjom članarinom, što predstavlja elementarno kršenje Zakona o elektronskim medijima. Među nominacijama, kandidatkinje poput dr Snježane Milivojević i Mileve Malešić, istakle su se kredibilitetom i stručnošću. Nasuprot tome, kandidati poput Dejana Vuka Stankovića i Petra Kočića, predloženi od strane nelegitimnih udruženja, imaju jasne veze s državnim strukturama, što nije u skladu sa zakonskim principom nezavisnosti kandidata.

Grupa predlagača udruženja izdavača elektronskih medija pokazuje još veće manjkavosti. Nijedan kandidat/kandidatkinja iz ove oblasti ne ispunjava zakonske uslove, što dodatno podriva kredibilitet procesa. Organizacije poput „Privredne komore Srbije” i „Asocijacije radio-televizija Srbije” ne mogu da budu predlagači u smislu Zakona o elektronskim medijima, dok kandidatkinje Jovana Vitez i Tanja Vojvodić-Mitrović nemaju relevantnu stručnost za ulogu člana Saveta REM-a. Miloš Rajković mora biti diskvalifikovan, jer je već bio član Saveta, što je izričito zabranjeno važećim zakonom. Ovakva situacija zahteva ponavljanje procesa nominovinanja kako bi se osigurala zakonitost i transparentnost.

Pozivamo Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije da diskvalifikuje sve nelegitimne kandidate i predlagače u svim kategorijama (posebno u oblasti novinarskih udruženja), pokrene novi postupak nominacija u oblasti udruženja izdavača elektronskih medija i osigura da konačna lista kandidata za glasanje u Skupštini uključuje samo kandidate koji ispunjavaju zakonske kriterijume.

Dole potpisane organizacije ostaju posvećene praćenju ovog procesa i apeluje na domaće i međunarodne aktere da insistiraju na poštovanju zakona i principa transparentnosti u izboru budućih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM)

Asocijacija medija (ASMEDI)

Asocijacija onlajn medija (AOM)

Autonomni ženski centar (AŽC)

Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP)

Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP)

Centar savremene politike

Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA)

Evropski pokret u srbiji 

Gradjanske inicijative

Inicijativa mladih za ljudska prava

Lokal pres (LP)

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)

Partneri Srbija

Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI)

Share fondacija

Slavko Ćuruvija fondacija

Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *