MMR: Sve manje vakcinisanih i nijedna kazna zbog toga

Sa ispod 40 odsto od neophodnih 95 za kolektivni imunitet, Kruševac beleži istorijski minimum kada je u pitanju obuhvat MMR vakcinom. Struka upozorava da je verovatnoća nastanka epidemije malih boginja u tom gradu velika. Iako je vakcinacija zakonom obavezna i za odbijanje iste sledi kazna, prema nezvaničnim informacijama, tokom prošle godine nijedan roditelj u Kruševcu koji je odbio da vakciniše svoje dete, nije kažnjen zbog toga.

Na pitanje portala Odjek da li je u gradu koji pored Novog Pazara ima najmanji obuhvatom MMR vakcinom u Srbiji, rađena revizija vakcinalnih kartona i koliko je roditelja kažnjeno zbog odbijanja da vakcinišu svoju decu, nadležno Ministarstvo nije odgovorilo, a ostali smo uskraćeni i za odobrenje da na tu temu govorimo sa nadležnom inspekcijskom službom u Kruševcu.

Iako je prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti MMR vakcina (kao i sve ostale iz redovnog kalendara imunizacije) obavezna, a za roditelje koji odbiju da vakcinišu svoje dete propisana kazna od 50.000 do 150.000 dinara (uz obavezu da se dete nakon toga vakciniše), prema nezvaničnim informacijama, u prošloj godini ( ali i nekoliko godina ranije) nijedna kazna nije izrečena.

U Dispanzeru za zdravstvenu zaštitu dece i omladine kažu da se roditeljima redovno prosleđuju pozivi za vakcinaciju, da se radi i revizija vakcinalnih kartona, a spiskovi nevakcinisane dece prosleđuju nadležnoj inspekcijskoj službi, ali da se tu njihove nadležnosti završavaju.

Sanitarna inspekcija kada dođe dobije spiskove nevakcinisane dece od naše pravne službe, a i mi im redovno prosleđujemo spiskove, poslednji smo poslali krajem novembra prošle godine. Informacije da li je i protiv koliko roditelja podneta prijava i da li je neko i kažnjen, nemamo.

U Dispanzeru kažu i to da su se pojedini roditelji do nedavno otvoreno izjašnjavali da odbijaju da vakcinišu svoje dete MMR vakcinom.

Sada je sve više onih koji umesto „odbijamo“ navode razna opravdanja i ne žele pismeno da se izjasne da neće da vakcinišu dete. Pojedini donose izveštaje od privatnih lekara da je dete u nekom akutnom stanju ili da zbog određenih zdravstvenih problema uopšte ne može da primi vakcinu, ali mi insistiramo da dete uvek pregleda i pedijatar iz dispanzera.

Navode i da dispanzer ima dobru saradnju sa ovdašnjim Zavodom za javno zdravlje, te da je zbog izuzetno lošeg obuhvata dece MMR vakcinom, krajem prošle godine održano više sastanaka na kojima su učestvovale sve relevantne službe.

– Bili su tu predstavnici Zavoda, Doma zdravlja, vrtića, sanitarne inspekcije, razgovaralo se i sa roditeljima o značaju imunizacije. Po zakonu, nevakcinisana deca ne bi trebalo da idu u vrtić, ali je problem što nije baš jasno definisano da li ta ustanova ima pravo da ih vrati ukoliko nisu vakcinisana.

A da u vrtićima ima dosta nevakcinisane dece, potvrđeno nam je u toj ustanovi. Naime, među mališanima 2022. i 2023. godište koji su u prethodnom periodu primljeni u vrtiće Predškolske ustanove „Nata Veljković“, MMR vakcinu nisu primile dve trećine njih.

– Najkasnije sa navršenih 15 meseci, dete mora da primi MMR vakcinu, pa ukoliko pre toga krene u vrtić, zamolimo roditelje da do zakonom propisanog roka vakcinišu dete – objasnila je ranije Vesna Živković, direktorka Predškolske ustanove „Nata Veljković“.

Imajući u vidu procenat vakcinisane dece u kruševačkim vrtićima, jasno je da nije dovoljno zamoliti roditelje da urade ono na šta ih zakon obavezuje. U skladu sa tim, Zavod za javno zdravlje u pisanoj formi „podsetio“ je PU „Nata Veljković“ da na potvrdama koje roditelji donose za decu koja nisu primila MMR vakcinu mora biti naznačeno da ona važi samo do 15. meseca života, te da li nakon tog perioda vrtić od roditelja mora da traži novu potvrdu.

Zavod je od Predškolske ustanove istovremeno zatražio i da se izjasni šta će vrtići preduzeti kada su u pitanju deca koja su napunila15 meseci, nisu primila MMR vakcinu, a ne spadaju u grupu dece koja iz određenih zdravstvenih razloga ne mogu da je prime. Odgovor još uvek nisu dobili.

Podsećamo, zbog izuzetno niskog procenta vakcinisane dece MMR vakcinom, Srbija je već zahvaćena epidemijom malih boginja. S obzirom da je procenat vakcinisane dece u Kruševcu sve niži i u 2024. godini je iznosio 39, 29 odsto ( za vakcinaciju MMR-om u 2. godini) u slučaju pojave prvog inportovanog slučaja, verovatnoća nastanka epidemije u tom gradu bi bila velika.

Struka poziva roditelje da vakcinišu svoju decu i da se, umesto što se informišu putem interneta i čitaju nenaučne tekstove koju kompromituju MMR vakcinu dovodeći je u vezu sa pojavom autizma, za sve nedoumice obrate izabranom pedijatru.

Na kraju, važno je naglasiti i to da je osim lične, imunizacija i kolektivna odgovornost, pre svega zbog dece koja iz određenih zdravstvenih razloga uopšte ne mogu da prime vakcinu i odojčadi koja su najosetljivija na male boginje i mogu imati ozbiljne posledice.

J.M. – D.P.

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *