Mladi iz Ćićevca i Orahovca u misiji pomirenja – Kako su prag i sarma spojili različite zajednice?

Brojne reči koje su iste u srpskom i albanskom jeziku, poput reči prag, sarma, pasulj, samo su deo onoga što su mladi iz Ćićevca i Orahovca otkrili da im je zajedničko. To su nam, kao jedan od mnogih pozitivnih utisaka preneli Aleksija Nikolić (21) iz Ćićevca i Leart Emini (16) iz Orahovca. Oni su bili deo grupe od 20 mladih, uzrasta od 15 do 25 godina, koji su tokom petodnevnog boravka u Ćićevcu svi zajedno, kroz brojne radionice, druženja, izlete, obilaske našeg kraja, radili na izgradnji poverenja i interkulturalnom dijalogu, te promovisali vrednosti mira i pomirenja.

Studentkinja Aleksija Nikolić (21) iz Ćićevca je, kako nam je kazala, prvi put učestvovala na ovakvoj razmeni, a druženje i upoznavanje drugih mladih ljudi je ono što je na nju ostavilo najjači utisak:

Ovo je način da se upoznamo i da promenimo neke stereotipe. Na mladima svet ostaje, ako mi razbijemo predrasude koje postoje onda možemo da pričamo o poverenju i boljem načinu života.

Leart Emini (16) iz Orahovca je više puta učestvovao na sličnim razmenama. Već dve godine je aktivan u organizaciji SHL Kosova iz Orahovca, preko koje je sada boravio u Ćićevcu, učestvuje u pozorišnim i muzičkim aktivnostima te organizacije.

Često učestvujem na radionicama koje su posvećene miru, pomirenju. Na ovoj razmeni je sve bilo odlično organizovano, naučio sam mnogo korisnih, životnih stvari, slušao sam pažljivo sve što se govorilo tokom radionica. Došao bih ponovo, ali bih voleo da mi najpre budemo domaćini, da mladi iz Ćićevca vide naše gostoprimstvo, da uzvratimo jer su nas fenomenalno dočekali. Ovo je zaista pravi način da se radi na pomirenju i suživotu.

Omladinska razmena “Young Minds, United Hearts”, čiji je domaćin bio Ćićevac, odvijala se od 30. aprila do 5. maja. Organizovana je uz podršku organizacija „Okular“ iz Ćićevca i SHL Kosova iz Orahovca, a cilj je bio da osnaži mlade za kritičko promišljanje medijskih sadržaja, za razumevanje uloge medija u postkonfliktnim društvima te da pruži prostor za otvoren dijalog i razmenu iskustava između mladih iz različitih zajednica.

Mladi su na radionicama istraživali teme pomirenja, važnosti dijaloga i načine na koje mediji utiču na formiranje percepcije o “drugima” u kontekstu postkonfliktnih društava, naročito na Zapadnom Balkanu.

Jedan od najinspirativnijih delova programa bio je rad na lokalnim inicijativama za mir, gde su učesnici u mešovitim grupama osmislili koncepte poput „Škole mira“, „Mediji za mir“ i „Centri mira“, koje su predstavili poslednjeg dana. Njihove prezentacije bile su sadržajne, kreativne i sa konkretnim predlozima za aktivnosti koje bi se mogle sprovesti u njihovim zajednicama. Posebno emotivan trenutak bio je zajednički rad na muralu mira u prostorijama “Okulara”, koji su učesnici oslikali kao trajni simbol prijateljstva i zajedništva – navodi „Okular“.

Nisu izostale ni praktične radionice iz oblasti medijske pismenosti i digitalnog aktivizma, a mladi su učili kako da koriste društvene mreže za promociju pozitivnih narativa, razbijanje stereotipa i širenje poruka mira i solidarnosti. Plan je da deo kampanja koje su osmislili bude objavljen na društvenim mrežama partnerskih organizacija, čime će efekat razmene prevazići okvire samog događaja.

Bila je ovo prilika i da učesnici upoznaju kulturno-istorijsko i prirodno bogatstvo okoline Ćićevca. Obišli su manastire u okolini, proveli vreme na Stevancu i Grzi, osim Ćićevca obišli i Kruševac.

Kroz neformalne razgovore, igre i zajedničke šetnje, izgrađena su nova prijateljstva i mostovi razumevanja između mladih iz različitih sredina. Razmena „Young Minds, United Hearts“ pokazala je koliko su mladi spremni da budu nosioci promena i graditelji mira kada im se pruži prostor, znanje i podrška. Program je uspešno spojio edukaciju, umetnost, prirodu i dijalog, ostavljajući trajne tragove kako u srcima učesnika, tako i u zajednicama iz kojih dolaze – navodi „Okular“.

Projekat “Young Minds, United Hearts” je realizovan uz podršku Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO). To je međuvladina organizacija koja podržava i unapređuje regionalnu i multikulturalnu saradnju mladih na Zapadnom Balkanu.

J.B.

Foto: “Okular”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *