Međunarodni popis ptica: Pridružite se!

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) do kraja januara 2025. godine organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). ZainteresovanI građani, uključujući i one koji su apsolutni početnici, pozivaju se da uzmu učešće u najmasovnijoj i najstarijoj aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu, započetoj davne 1966. godine.

Zahvaljujući razgranatoj mreži članova, volontera, saradnika i ove godine ćemo se potruditi da obiđemo što više vodenih staništa širom zemlje, da zabeležimo stanje u kojima se nalaze, kao i brojnost ptica na njima. Ipak, nema nas dovoljno, tako da će to kao i ranijih godina biti naporno i neizvesno do kraja. Nadamo se da će nas vreme poslužiti i da neće biti nepogoda i mnogo maglovitih dana kaže Marko Šćiban iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Prema njegim rečima, posebna pažnja će biti posvećena obilasku zaštićenih područja, ribnjaka, akumulacija, kao i tokova svih većih reka u Srbiji kako bi se održao kontinuitet i što kvalitetnije uporedili podaci.

Saradnici DZPPS će pojedine lokalitete obilaziti u saradnji sa upravljačima i čuvarima zaštićenih područja i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode. Tako će se uz pomoć brodova, iz automobila ili pešaka prebrojavati patke, guske, labudove, gnjurce, ronce, čaplje, galebove i ostale ptice koje borave na vodama ili uz njih.

Pozivamo građane da nam se priključe, uključujući i potpune početnike. Ovog decembra organizovali smo čak 12 obuka za naše saradnike širom Srbije. Svako može da doprinese unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji. Kako bismo olakšali pripreme za terenski rad pripremili smo video uputstva, kao i dva elektronska priručnika na srpskom jeziku. Dovoljno je da nam se javite kako bismo vas usmerili ka vašem lokalnom koordinatoru popisa i poslali priručnike. Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na svoje zdravlje i bezbednostpojašnjava Šćiban.

Saznanja do kojih se dolazi kroz ovo istraživanje koriste se za praćenje dinamike populacija, procene potreba zaštite, lovnih vrsta na međunarodnom nivou i uopšte značaja vodenih staništa za očuvanje biološke raznolikosti. Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International. Terenski obilasci za brojanje ptica i ovog puta biće iskorišćeni za prikupljanje podataka u okviru Panonskog popisa ptica grabljivica koji se takođe održava sredinom januara, a tokom celog perioda dokumentovaćemo i institucijama prijavljivati različite oblike uništavanja prirode i ugrožavanja ptica.

Zainteresovani da doprinesu zimskom popisu ptica za detaljna uputstva mogu da se obrate putem mejla  iwc@pticesrbije.rs.

Naslovna fotografija: Katarina Paunović (mešovito jato lisastih gusaka i drugih vrsta)

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *