Već četvrtu godinu zaredom Kruševac prednjači po broju dece koja nisu primila MMR vakcinu. Zavod za javno zdravlje je od domova zdravlja, između ostalog, zatražio i reviziju vakcinalnih kartona. Pokazalo se da je sa prošlogodišnjih 40 odsto, procenat obuhvata u ovoj godini spao na 30 odsto te da je, stav je epidemiologa, samo pitanje dana kada će u tom gradu doći do epidemije malih boginja.
-Ove nedelje dobili smo od kruševačkog Doma zdravlja presek stanja kada je u pitanju obuhvat MMR vakcinom i ti podaci su poražavajući. U toku 2024. godine vakcinu je u drugoj godini života primilo samo 30 odsto dece, za deset odsto manje nego prošle i pretprošle godine- kaže doktorka Mirjana Avramović, epidemiološkinja iokružna koordinatorka za imunizaciju u Rasinskom okrugu.
Doktorka objašnjava da se ovaj podatak odnosi na decu predviđenu za prvu dozu vakcine koja treba da se primi do 15 meseca života:
-Kada se uzmu u obzir svi uzrasti do sedme godine, bez prve doze je 17 odsto dece. Problem je što je procenat nevakcinisane mlađe dece sve veći, a oni su zapravo i najosetljiviji kada su u pitanju male boginje.
Naknadni pozivi nisu dali rezultate
Prema rečima epidemiološkinje, Dom zdravlja je nakon urađene revizije obavio dodatno pozivanje roditelja koji nisu vakcinisali svoju decu u predviđenom periodu.
–Zavod je tražio da se intezivirana revizija vakcinalne kartoteke i slanje poziva za vakcinaciju, poštom, telefonom, preko izabranog pedijatra i preko patronažne službe. Ni to nije dalo rezultate, kao ni akcija dopunske vakcinacije MMR-om koja je u međuvremenu organizovana- navodi dr Avramović, te ističe da je Zavod dao preporuku i da se evidentira svako neodazivanje na poziv za imunizaciju, te pismenim putem obaveštava sanitarna inspekcija o podacima dece, čiji roditelji nisu hteli da se odazovu na poziv ili su odbili imunizaciju.
Takođe, preporuka Zavoda je i da se reguliše vakcinalni status zdravstvenih radnika rođenih posle 1971. godine, kada su u pitanju male boginje.
–To su generacije koje nisu kompletno vakcinisane, mi smo tražili da se reguliše njihov vakcinalni status, vakcine imamo, ali ih nijedna zdravstvena ustanova nije tražila.
Preporuke i vrtićima
S obzirom da je Kruševac daleko od 95 odsto vakcinisanih, koliko je neophodno za kolektivni imunitet, te da je posle Novog Pazara, već četvrtu godinu zaredom grad sa najnižim obuhvatom tom vakcinom, Zavod je preporuke uputio i vrtićima.
–U skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, Predškolskoj ustanovi „Nata Veljković“ ali i privatnim vrtićima naloženo je da obavezno provere vakcinalni status svakog deteta prilikom upisa u vrtić, odnosno, da se od roditelja zahteva da pre polaska u vrtić donesu potvrdu da je dete primilo sve vakcine iz redovnog kalendara imunizacije.
Doktorka Avramović podseća i na to da je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti ovdašnjeg Zavoda za javno zdravlje 2022. i 2023. godine organizovao i sastanke sa predstavnicima vrtića, predškolskog i školskog dispanzera kruševačkog Doma zdravlja i koordinatorima za vakcinaciju Instituta „Batut“.
Tada su u svim vrtićima u Kruševcu održana i predavanja za roditelje i vaspitače na temu značaja imunizacije, uz apel da bi svi roditelji trebalo da vakcinišu svoju decu.
-Zakon kaže da je za boravak u kolekrtivu neophopdno da deca budu zaštićena svim vakcinama predviđanim za njihov uzrast. Konkretno, kada je MMR vakcina u pitanju, ako dete krene u vrtić pre 15 meseca života (kada je i rok do koga dete treba da primi tu vakcinu), vrtić od roditelja mora da zatraži potvrdu na kojoj piše da dete još nije vakcinisano. Ta potvrda važi dok dete ne napuni 15 meseci i mora da se nabavi nova posle tog perioda, gde piše da li je dete vakcinisano.
Vakcina se nekada podrazumevala
U Kruševcu je obuhvat dece koja su primila MMR vakcinu ranije bio oko 95 odsto, da bi pre sedam godina, kada su internet počele da preplavljuju kompromitujuće i neosnovane tvrdnje antivakcinalnog lobija o toj vakcini, spao na oko 70 odsto.
Na dodatni pad broja vakcinisane dece, pretostavlja se, uticala je i pandemija korona virusa kada su i roditelji i deca bili u izolaciji, pa se tokom ove godine Kruševac našao na istorijskom minimumu kada je u pitanju procenat vakcinisane dece vakcinom protiv malih boginja, zauški i rubeole (MMR).
–Vakcinisanje dece po redovnom kalendaru imunizacije nekada se nije dovodilo u pitanje. Pod uticajem antivakcinalnog lobija, koji se između ostalog bavi i MMR vakcinom i neosnovanim tvrdanjama da ona izaziva autizam, mnogi roditelji su iz straha počeli da odbijaju da vakcinišu svoje dete- objašnjava doktorka Avramović.
Šta nam je činiti?
–Neophodno je, između ostalog, da se i dalje i to svakodnevno i na različite načine promoviše vakcinacija kao najefikasnija i najbezbednija mera sprečavanja i suzbijanja zaraznih bolesti. To treba činiti kroz neposrednu komunikaciju sa roditeljima, preko lokalne samouprave, vrtića, škola, radnih organizacija, medija… – kaže dr Avramović.
Prema njenim rečima, preporuka je i da se za roditelje koji odlažu ili izbegavaju da vakcinišu svoju decu organizuje dodatna edukacija, u koordinaciji epidemiologa i u saradnji sa pedijatrima ovdašnjeg Doma zdravlja i odgovornim licima u vrtićima.
Kako je prilikom poslednje revizije vakcinalne kartoteke utvrđeno da najveći procenat nevakcinisane dece nema svog izabranog pedijatra, preporuka je i da se ti roditelji što pre opredele za pedijatra koji će lečiti njihovu decu.
– Evidentirano je 1.390 dece do 7 godina koja nemaju izabranog pedijatra, a u toj grupi je upravo i procenat nevakcinisanih do sedam godina najviši, tačnije, 27 odsto.
Kako antivakcinalna kampanja i dalje traje, savet roditeljima je da za sve informacije o vakcini, kao i o svojim nedoumicama i strahovima, razgovaraju sa izabranim pedijatrom, umesto što je jednoj ovako važnoj temi informišu preko interneta.
Podsećamo, roditeljima koji odbiju da vakcinišu svoje dete, prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, sledi novčana kazna u iznosu od 150.000 dinara, kao i prijava Centru za socijalni rad za zanemarivanje deteta. Prema našim saznanjima, do sada niko zbog toga u našem gradu nije kažnjen.
J.P.