Infekcije urinarnog trakta kod dece- simptomi i lečenje

Kod dece su infekcije urinarnog trakta česte, javljaju se u svakom uzrastu, najčešće do pete godine života. Nešto su češće kod devojčica i u čak 90 odsto slučajeva uzročnik je  Escherichia coli. Leče se antbioticima, a deca i novorođenčad koja imaju dijareju ili povraćaju, zahtevaju hospitalizaciju – kaže doktorka Biljana Kopilović, specijalistkinja pedijatrije.

Klinička slika ove infekcije je različita i zavisi pre svega od uzrasta:

Zavisi i od toga da li se radi o infekciji donjeg dela urinarnog trakta – upala mokraćne bešike ili o infekciji gornjeg dela urinarnog trakta – bubrega i eventualnih pridruženih anomalija mokraćnog sistema. Kod malih beba, upala bubrega može da se zakomplikuje i razvojem sepse- upozorava dr Kopilović.

Kod beba i dece do druge godine života, simptomi infekcije su nespecifični:

Dete je malaksalo, pospano, odbija obroke, gubi na težini i ne mora da ima povišenu temperaturu. Često se javlja i žutica, povraćanje i retke stolice, što može dovesti do dehidracije i metaboličkih poremećaja. Infekcija se u nekim slučajevima može manifestovati samo neprijatnim mirisom urina i zamućenim urinom.

Kod starije dece, simptomi upale bubrega su: visoka temperatura, gubitak apetita, povraćanje i bol u trbuhu i lumbalnom predelu:

Simptomi upale mokraćne bešike su blago povišena telesna temperatura, učestalo mokrenje, manje količine urina, bolno mokrenje (bol se javlja na kraju, tj. pri završetku mokrenja), kao i jedan ozbiljniji simptom – krv na kraju mokrenja– navodi doktorka Kopilović.

Faktori rizika za nastavnak infekcije urinarnog trakta su mlađi uzrast deteta, zatvor, nemogućnost prevlačenja kožice na penisu, dijareja, poremećaj u pražnjenju bešike, ženski pol, postojanje u pozadini anomalije mokraćnog sistema, porodična predispozicija.

U slučaju sumnje na urinarnu infekciju, pored pregleda urina i urinokulture, obavezno treba uraditi i laboratorijske analize – KKS, CRP, kao i osnovne biohemijske analize vezane za bubrežnu funkciju:

Ukoliko se dokaže urinarna infekcija, obavezan je, bez obzira na uzrast, ultrazvučni pregled urotrakta,  on se radi po izlečenju infekcije, osim u komplikovanim slučajevima – kada je neadekvatan odgovor na antibiotsku terapiju, te se tada ultrazvuk može uraditi i pre izlečenja infekcije. Dalja ispitivanja, sa ciljem dokazivanja urođenih anomalija, u domenu su rada dečjeg nefrologa.

Infekcije urinarnog trakta se leče antibioticima, a u slučaju dijareje ili povraćanja, potrebna je hospitalizacija. Deca svih drugih uzrasta koja mogu da piju lekove mogu se lečiti sirupima ili tabletama, leče se u kućnim uslovima. Simptomatska terapija se primenjuje kod povišene temperature davanjem lekova za snižavanje temperature. Takođe, savetuje se povećan unos tečnosti.

Prevencija pojave urinarnih infekcija se sprovodi adekvatnim održavanjem higijene urogenitalne regije:

Ovo se naročito odnosi na devojčice, koje imaju kratak put do mokraćne bešike zbog kratke uretre. Od malena ih treba učiti da se brišu od uretre prema anusu, pravilno i redovno.

Higijenu treba održavati blagim sredstvima za higijenu čija pH vrednost odgovara pH vrednosti intimne regije:

Na taj način se održava normalna flora u genitalnoj regiji koja sprečava bakterije da idu prema mokraćnoj bešici i bubrezima. Preporučuje se nošenje pamučnog veša. Savetuje se i redovno i potpuno pražnjenje bešike. Kod dečaka je važno održavati higijenu kožice penisa. Važna je i normalizacija stolice.

Izvor: Stetoskop.info

Foto: pixabay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *