EU programi za mlade: Putuj Evropom, uči, stekni nove prijatelje

Trening kursevi, seminari i studijske posete, programi su koji mladoj osobi pružaju mogućnost da besplatno van granica Srbije kvalitetno provede slobodno vreme, razvija se i stekne nove prijatelje. O dostupnim zajedničkim programima evropske mobilnosti, razgovarali smo sa predstavnicima Eduaktivnog centra, organizacije koja se bavi mladima.

Zajednički programi evropske mobilnosti obuhvataju trening kurseve (specijalizovane posete koje se maksimalno fokusiraju na učenje novih informacija ili sticanje veština), seminare (na kojima se uči o interesantnim temama i pristupa im se na određeni način), studijske posete (proučavanje određene teme ili prakse na primeru nekih grupa/institucija/projekata) i druga različita iskustva.

-Omladinske razmene na nivou zemlje najčešće organizuju “Mladi istraživači Srbije”. Te razmene su drugačije od ostalih programa; nisu kao seminari, konferencije ili treninzi, već su posebno definisani, okupljaju više mladih iz različitih zemalja koji tom prilikom žive zajedno i rade na projektima tokom određenog perioda- kaže Ana Tomić, omladinska radnica u Edukativnom centru Kruševac.

Ana Tomić, Edukativni centar

Omladinske razmene su specifične po tome što na razmenu odlazi trupa mladih starosti od 13 do 30 godina, a jedna od tih mladih osoba je lider grupe. Razmene omogućuju mladima iz različitih zemalja da se susreću i da žive zajedno, i ta iskustva traju najčešće od 5 do 21 dana.

Grupu iz jedne zemlje čini najmanje četiri učesnika i omladinski lider, ili liderka, koji mora da bude punoletan i samostalan. Lider na razmenama usvaja nove kompetencije, bavi se pitanjima od društvenog značaja i implementirano znanje primenjuje na svoju grupu i okolinu- objašnjava ova omladinska radnica.

Neka od poznatijih platformi za omladinske razmene i druge programe mobilnosti je i SALTO Youth (https://www.salto-youth.net/) na kojem se mogu naći mnoge korisne informacije i pozivi.

Kada kreneš, sve se objedinuje. Programi edukativne mobilnosti mladih, pružuju priliku mladima da steknu novo znanje i veštine; mogu da putuju i da se druže, razmenju iskustva sa vršnjacima širom sveta. Praksa prijavljivanja i učešća pomaže pri izradi narednih prijava– kaže ona.

Ističe i to da je za vreme trajanja programa, učesnicima obezbeđen smeštaj, hrana, radni materijal i putni troškovi, te da nakon završetka progama dobijaju zvanični lični sertifikat u okviru programa Erasmus+.

European Solidarity Corps (ESC) nije deo Erasmus Plus programa, već je posebno izdvojen. Specifični su programi dugoračnog volontiranja i oni su u maksimalnu trajanju do 12 meseci. Može se na njih otići jednom, a može i više puta na različite programe u različite zemlje. Naravno, ti volonterski programi imaju određene teme i aktivnosti na koje su fokusirani. I ono što je specifično sad za European Solidarity Corps je da se fokusiraju na tu solidarnost, na ono što volonter koji dolazi u određenu zajednicu njoj pruža navodi Tomić.

Poenta ESC-a je, kako navodi, razmena i povezivanje sa različitim grupama ljudi. Za ESC programe je potrebno da osoba ima između 18 i 30 godina kako bi aplicirala. Srbija uključuje svoje mlade u različite programe volontiranja.

Za volontere od logistike i tehničkih potreba, obezbeđen je smeštaj, hrana, kurs govornog jezika zemlje u kojoj su, džeparac čija veličina zavisi od zemlje do zemlje, pokriveni su putni troškovi i osiguranje.

Postoji veliki broj mladih koji koristi ove pogodnosti. Izuzetno je značajan ovakav vid edukacije za one koji se bave radom sa mladima, a neki od dosadašnjih polaznika ovih obuka jesu i omladinski radnici Edukativnog centra Đorđe Živković i Aleksa Pavlović.

Đorđe i Aleksa

Kao najbolje iskustvo procenili su trening u Strazburu preko European Youth Centre. To je jedan od dva centra Saveta Evrope za mlade, drugi je u Budimpešti. Tamo je i sedište European Youth Foundation i drugih evropskih institucija, parlamenta, Međunarodnog suda za ljudska prava i drugih važnih institucija.

Ja sam tamo išao na trening koji se zvao “Essentials of Non – formal Education”. Bilo je vrlo zanimljivo, trening je trajao sedam dana. Naučili smo kako da koristimo neke važne alate pri radu, a imali smo i turistički deo, što je prednost tih razmena. Možeš da vidiš razne zemlje, gradove, koje možda nikad ne bi ovako posetio, a to možeš učiniti besplatno– kaže Đorđe.

Aleksa se na to nadovezuje, jer je takođe bio u Strazburu, ali trening koji je on pohađao se ticao razvoja bihevioralnih aktivnosti u okviru rada sa mladima.

Ovo mi je bilo vrlo značajno jer sam nakon toga želeo da idem na još treninga. Bio sam veoma motivisan i inspirisan.Ono što je interesantno je raznolikost programa koji se tiču razvoja online alata za učenje. To mi je bilo interesantno jer smo tamo učili kako se pravi onlajn kurs. Kada to učiš, vidiš da tehnički deo nije toliko komplikovan, nego je stvar u tome šta ćeš da staviš u kurs. To mi je bilo stvarno korisno, jer mi je značilo i u daljem radu kaže Aleksa.

Edukativni centar

Što se tiče studijskih poseta, izdvaja dve:

-Prva je poseta Sistemu karijernog vođenja i savetovanja u Danskoj. Videli smo kako oni to rade, i to je trajalo 5 ili 6 dana u Kopenhagenu. Išli smo od srednjeg škola do institucija na nivou grada koje se bave time i to je bilo interesantno. Videli smo njihov sistem, kako sa lakoćom menjaju svoje škole kako bi pronašli najbolji put za svoje obrazovanje.

Metodika rada je kombinovana i izbalansirana, ali raspored zavisi od organizatora. Da li ima vremena da se u toku programa obiđe mesto – verovatno da, zavisi od samog mesta, ali i od količine slobodnog vremena u odnosu na zahteve programa koji se pohađa.

Što se tiče informisanja, najbolje je pratiti same platforme institucija i udruženja koja organizuju ovakav vid edukacije, kao i SALTO Youth koji redovno objavljuje pozive za različite programe. Svim zainteresovanima preporučujem da dođu u Edukativni centar Kruševac, koji se nalazi u Despota Uglješe 8 (kod Dijagnostičkog centra)- poručio je Aleksa za kraj.

Katarina Dragonjić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *