Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac – CINK predstavio je rezultate projekta “Položaj stranih radnika i ranjivih grupa stranaca u Rasinskom okrugu“, koji je realizovan u prethodnih šest meseci.
“Na ovom projektu bavili smo se temom koja do sada nije bila u našem fokusu i zato je to bio veliki izazov za sve u organizaciji. U Kruševcu i Rasinskom okrugu ima dosta stranih radnika. Najviše ih je angažovano na Moravskom koridoru ali ih sve više ima i u sektoru poljoprivrede i nekim drugim oblastima. U perspektivi možemo očekivati da se taj broj poveća što čitavu lokalnu zajednicu i donosioce odluka stavlja pred nove izazove. Za sada se o ovoj temi malo priča i zato nam je drago što smo je pokrenuli”, istakao je na konferenciji za novinare Slaviša Milenković, predsednik UO CINK-a.
Tokom realizacije projekta obavljeno je istraživanje obavljeno je istraživanje o položaju stranih radnika i ranjivih grupa stranaca u Rasinskom okrugu kroz razgovore sa radnicima, vlasnicima predizeća koja ih angažuju i predstavnicima nadležnih institucija poput Nacionalne službe za zapošljavanje. Organizovana je i obuka za novinare lokalnih medija kako bi bili obučeni za kvalitetno izveštavanje o ugroženim grupama stranaca. Pokrenut je i telefon za pravnu i drugu vrstu pomoći za strane radnike i ranjive grupe stranaca u Rasinskom okrugu.
“Objavljeno je i osam tekstova o o položaju i problemima stranih radnika. Većina tekstova je naišla na veliko interesovanje čitalaca mada smo imali problema u njihovoj pripremi. Dve ključne grupacije, strani radnici i poslodavci, su veoma zatvoreni za svaki vid komunikacije. To je nešto što bi u perspektivi moglo da predstavlja veliki problem za lokalnu zajednicu”, zaključio je Milenković.
Milenković je napomenuo da postoji mogućnost da na narednom pozivu u okviru projekta FOSTER CINK nastupi u partnerstvu sa jednom organizacijom iz Severne Makedonije, iz Prilepa, koja se takođe bavim problemima stranih radnika.
Projekat koji je CINK realizovao bio je deo projekta „Uključivanje stranaca u ZB – pristup socijalnim i ekonomskim pravima (FOSTER)“ koji je razvijen kao regionalni odgovor 7 OCD povezanih u Balkanski savet za izbeglice i migracije (BRMC) i Danski savet za izbeglice (DRC) na zajedničke izazove vezane za migraciju u regionu Zapadnog Balkana, sa fokusom na osnovna ljudska prava različitih ranjivih grupa migranata i stranaca, posebno njihov pristup socijalnim i ekonomskim pravima. Projekat finansira Evropska unija u okviru projekta EU civilno društvo i medijski program u korist Zapadnog Balkana i Turske za 2021-2023.(IPA III) u okviru lota „Ljudska prava, antidiskriminacija i interkulturalni dijalog“ .
Izvor: Kruševac PRESS