U vreme stare Jugoslavije bila je čast ići u vojsku a ispraćaj se pravio kao svadba. Krajem 2003. godine uvedeno je i civilno služenje vojnog roka, da bi sedam godina kasnije vojni rok bio ukinut. Generacije budućih regruta koje sada ponovo čeka odlazak na obavezno služenje vojnog roka većinom to vide kao “besmisleno i nezamislivo”, dok oni stariji koji su u svoje vreme služili vojsku ne misle tako.
Sugrađanin Dragoslav P. (84) kaže da se u njegovo vreme vojni rok bio 24 meseca i da je 75 dana nedovoljno za služenje vojske:
–Slušam ove mlade kako se bune, neće u vojsku ni tako kratko. U moje vreme je to bila čast, roditelji su se radovali kad stigne poziv, slavilo se. Mislim da sam baš u vojsci sazreo, ojačao, stekao neke dobre navike. Možda bi to za ovu današnju decu bilo jedno dobro iskustvo. Umesto što samo drže telefon u rukama i sede po kafićima, značila bi im neka disciplina.
Dragana M. (47) mišljenja je pak da današnjoj omladini, umesto uvođenja obaveznog vojnog roka, treba dati šansu da radi i da od tog rada može da živi.
–Radim u kozmetičkom salonu i stalno slušam od svojih mušterija kako im deca planiraju odlazak u inostranstvo jer ne žele u vojsku. Mnoga deca rade neke onlajn poslove jer ne mogu ništa drugo da nađu i ako odu u vojsku izgubiće i taj posao. Ionako je dosta mladih već napustilo zemlju u potrazi za boljim životom…
Maja U. (27) veliki je protivnik uvođenja vojnog roka.
–Ja sam generalno pacifistkinja, zalažem se za mir, i iz tog razloga sam protiv uvođenja obaveznog vojnog roka. Takođe, smatram da smo jedna mala zemlja koja nema šta da traži u ratu sa bilo kim, a pritom kao država nemamo ni dovoljno novca, a sve to košta. Kada ljudi kažu kako će vojska nekoga da nauči disciplini, radnim navikama, smatram da to nije tačno, jer se to nešto što se stiče i uči u porodici.
Da je vojska “škola života”, mišljenja je sugrađanin D.Ć. (77).
-Verujem da bi odlazak u vojsku za mnoge bio životna prekretnica. Da nauče da ustanu i legnu na vreme, da fizički ojačaju umesto što sede pored kompjutera po čitav dan. Mada, malo je to vremena, vojni rok bi trebalo da traje najmanje godinu dana. Osim toga, smatram da bi svaki mlad čovek trebalo da prođe makar neku osnovnu vojnu obuku.
Dragan (57) smatra da je vreme predviđeno za služenje vojnog roka nedovoljno da se vojnik osposobi.
-Malo mi je sve ovo neozbiljno. Kako zamišljaju da jednog mladog čoveka osposobe za bilo šta za tako kratko vreme? Zapravo, mislim da to uopšte nije ni potrebno. Dovoljno je da imamo profesionalnu vojsku, pa ko se opredeli, opredelio se.
Sugrađanka Ivana (43) kaže da će lično uticati na svoje dete da pobegne što dalje iz ove zemlje.
-Moje dete vala neće u vojsku, niti će u rat sutradan ako ne daj bože dođe do toga. Kome, čemu? Neka ratuje profesionalna vojska, oni su se za to opredelili. Mladi ionako nemaju nikakvu perspektivu u ovoj zemlji i još im samo vojska fali.
Stariji sugrađanin Milan mišljenja je da je vojska važna za svakog mladog čoveka.
-Žene samo ako žele a muškarci pod oabvezno da idu u vojsku. To je dragoceno iskustvo, u moje vreme u mom selu je bilo sramota kada iz nekih razloga, zdravstvenih ili nekih drugih, neko ne može da služi vojsku. Kad stigne poziv za vojsku, roditelji ponosni, doduše majka tuguje, ali joj je ipak drago što je njen sin “stigao vojsku da služi”. Sad sve obrnuto.
Miljan koji je trenutno na studijama u Beogradu, protiv je uvođenja obaveznog vojnog roka.
-Sve mi je to nekako besmisleno, nezamislivo…Ja sebe uopšte ne vidim kao vojnika. Deda mi kaže da je to velika čast. Verujem je bila u njegovo vrema. Sada nije. Iz mnogo razloga…
J.P.
Foto: fejsbukstranica Ministarstva odbrane i Vojske Srbije