Kruševac bogat prirodnim izvorištima, voda mahom nije za piće

Nakon više od jedne decenije, ponovo se radi redovna kontrola kvaliteta zdravstvene ispravnosti vode na javnim česmama. Od 22 prirodna izvorišta, koliko ih je u okviru redovnog monitoringa kontrolisano na teritoriji grada Kruševca, od marta do juna ove godine, samo osam je pokazalo i hemijsku i bakteriološku ispravnost.

Prema rečima dr Slađane Stanić, specijaliste higijene, nakon duže pauze, gde redovan monitoring nije rađen još od 2013. godine, Grad je u februaru ove godine potpisao ugovor sa Zavodom za javno zdravlje, pa će se od sada, kako i nalaže Pravilnik, kontrola kvaliteta vode na javnim česmama raditi minimum četiri puta godišnje.

Prve analize u ovoj godini pokazale su da je ispravna za piće voda na česmi kod Famove kapije, „Pčeli“ u Šancu, te česmama u selu Gari, u Parunovcu kod crkve, u selu Žabare (duboki izvor), kao i u Gaglovu, Kapidžiji i Čitluku, kod crkve Sveti Jovan.

Potpunu ili delimičnu neispravnost pokazala je česma u Jasici, potom Zulina i Lazarička česma, te izvorišta u Lomnici, Pakašnici, Jablanici…

Stanić ističe da posebno zabrinjava činjenica da mnoge česme koje su građani godinama koristili, više nisu pouzdane. U pitanju su , kako je navela, mesta od velikog lokalnog značaja, kako zbog gustine saobraćaja, tako i zbog navike građana da na tim mestima redovno uzimaju vodu.

Osim izvorišta na kojima voda prema najnovijim analizama više nije za piće, dr Stanić podseća i na česmu „Vučja glava“ kod glavne autobuske stanice, koja je uvek pokazivala i hemijsku i mikrobiološku ispravnost i zbog velike frekvencije ljudi u tom delu grada, zdravom vodom opsluživala na stotine prolaznika. Ta česma je pre desetak godina presušila i nikada nije utvrđeno šta je razlog tome.

Kada se ustanovi da voda nije ispravna, Zavod šalje izveštaj korisniku, Gradskoj upravi – Odeljenju za inspekcijske poslove, kao i sanitarnoj inspekciji, koja izdaje rešenje da voda nije za piće i upućuje ga korisniku, odnosno, Gradskoj upravi. Vidno obaveštavanje javnosti da voda nije za piće je u nadležnosti Uprave Grada Kruševca kao naručioca ispitivanja kvaliteta vode za piće sa javnih česama.

U Zavodu za javno zdravlje naglašavaju i to da bi broj ispravnih  česama bio mnogo veći, ukoliko bi se, uz konstantno hlorisanje i redovno održavanje izvora, jednom u dve godine radilo i kompletno čišćenje rezervoara.

Uređenjem pomenutih objekata i kontinuiranom kontrolom njihove zdravstvene ispravnosti, Grad Kruševac bi dobio zdravstveno i higijenski sigurna točeća mesta za vanredno snabdevanje u slučaju isključenja ili nestašice vode.

Kako neke od tih česama potiču još iz doba kneza Lazara, adekvatno uređene bi predstavljale i dobru perspektivu za razvoj turizma u ovom kraju. Jedna od tih je i Uroševa česma koja je danas zatrpana smećem i pliva u žabokrečini i kao takva nikako ne može predstavljatu turističku atrakciju.

G. Jevtić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *