Kada su “Fakiri s juga” pre osam godina tragali za mestom gde bi svili gnezdo i okupili mlade ljude iz lokalne zajednice i šire, mesna zajednica u kojoj su pronašli odgovarajući prostor, podržala je ideju osnivanja Alternativnog kulturnog centra “Gnezdo”. Samo u prošloj godini u “Gnezdu” je organizovano više od 100 programa sa više od 500 učesnika, a za svoje aktivnosti koriste ga i brojna udruženja. Saradnja Mesne zajednice “Bivolje” i “Gnezda” u međuvremenu je dodatno unapređena kroz brojne zajedničke akcije.
– Sa MZ Bivolje prvi put smo došli u kontakt 2017. godine, kada smo im se obratili sa željom da saznamo u čijem vlasništvu se nalazi objekat u kome će kasnije nastati AKC „Gnezdo“. U to vreme smo i sami spadali u kategoriju mladih i želja nam je bila da napravimo prostor pre svega za mlade. Od samog početka naša komunikacija je bila jako dobra, MZ je pokazala interesovanje da nam pruži sve značajne informacije, a posredovala je i u upoznavanju vlasnika objekta, FK Borac iz Bivolja – kaže Kaća Dimitrijević, osnivačica ACK „Gnezdo“.

Ova vrsta podrške je, kako navodi Kaća, na samom početku bila jako značajna:
– Mislim da je ovo istinski primer kako može da izgleda podrška mladima. Par meseci nakon inicijalnog kontakta organizovali smo prvi međunarodni volonterski kamp u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije, a MZ Bivolje je učestvovala deljenjem poziva za volontere, što je praksa koja se nastavila i kasnije kada je reč o aktivnostima od kojih korist ima šira društvena zajednica, koje spadaju u javni interes, kao kada na primer organizujemo ekološke akcije čišćenja plaže u Bivolju ili raspišemo likovni konkurs za mlade ili poziv za likovnu koloniju. Sarađujemo i kada je u pitanju organizacija festivala na obali reke, naročito kako bismo obezbedili da javne službe budu upoznate sa održavanjem događaja.
Da mesna zajednica prepoznaje i podržava potrebe mladih, potvrđuje i Nada Vulić, predsednica MZ “Bivolje”.
– Mladi su uvek tu kada treba da se pomogne, učestvuju po potrebi u akcijama podrške i pomoći najstarijim meštanima. Koliko je pomoć mladih dragocena posebno se pokazalo za vreme korone kada su učestvovali i u podeli paketa, nabavci lekova i svega ostalog što je bilo potrebno. Isto kako mladi daju svoj doprinos, mi stariji se trudimo da izađemo u susret njihovim potrebama. Tako smo podržali i ideju osnivanja “Gnezda”, imamo i zajedničke akcije koje su na dobrobit cele zajednice.

Kada je trebalo da se organizuje međunarodni kamp za mlade u “Gnezdu”, mesna zajednica je napisala pismo podrške. Takođe, predložila ih je pre dve godine i za nagradu koju već tradicionalno grad Kruševac na Vidovdan dodeljuje zaslužnim pojedincima, ustanovama i institucijama.
Vrata „Gnezda“ otvorena su za sve mlade ljude iz lokalne zajednice i šire, a među onima koji posećuju ovaj prostor su i oni iz komšiluka.
– U “Gnezdu” se održavaju besplatne probe bendova, a jedan od mladih i nedovoljno afirmisanih bendova upravo je sastavljen od mladih iz Bivolja. Kada je reč o njihovoj publici, takođe ima mladih iz kraja. Kako su vrata “Gnezda” uvek otvorena tokom letnjih meseci, dosta mladih i dece iz Bivolja svrati u prostor kako bi se igralo ili jednostavno provodilo vreme na terasi. U aktivnostima oko plaže takođe vidimo mlade iz komšiluka, ali moram priznati da Bivolje nije toliko malo i da se često iznenadimo kada nam neko kaže da je iz našeg kraja, a mi toga nismo bili svesni – kaže Kaća.

Pored mladih koji su uključeni u aktivnosti “Gnezda” i stariji meštani im se pojedinačno obraćaju, onda kada imaju ideju za neku zajedničku aktivnost:
-“Dan za komšiluk” koji smo organizovali, meštani su iskoristili i da iznesu svoje ideje vezane za aktivnosti “Gnezda”. Najviše se interesuju za aktivnosti na plaži i smatraju da je jako važno očuvati je i sprečiti njenu devastaciju, a ovo mišljenje i mi delimo. Postoje različite ideje za način na koji prostor plaže može da se iskoristi, a dosta njih nam je izrazilo svoje pozitivne stavove o festivalu koji smo prošle godine pravili na plaži, naročito vezane za dečije radionice koje su se odigravale preko dana. Zadnjeg dana festivala imali smo takmičenje u pravljenju kula u pesku i imali smo učešće ekipa sastavljenih od roditelja i dece iz Bivolja, što je aktivnost koju nameravamo da ponovimo i ove godine.

Govoreći o aktivnostima koje su obeležile prošlu godinu, osnivačica „Gnezda“ kaže da je ovaj kulturni centar u 2024-toj ugostio 18 međunarodnih volontera i volonterki iz devet zemalja, a u prostoru je 158 dana, bez preklapanja, boravio barem jedan volonter/ka:
– Kada je reč o muzičkoj opremi “Gnezda“, nju je u 2024. god. koristilo 243 individualnih korisnika/ca, 55 bendova i 22 DJ-a. Producirano je 37 audio i video materijala. Muzički programi došli su iz 13 zemalja i 16 gradova. Najmanje 383 sata je oprema korišćena samo za ove programe. Iste godine održane su 82 probe bendova, 33 svirke, 14 žurki i 16 jam session-a. Struktura događaja je pokazala da je organizovano: 12 radionica, devet otvorenih sastanaka, četiri izložbe, pet radnih akcija, šest šahovskih događaja, osam predstava i proba predstava, 63 muzička događaja, jedno pesničko veče, oslikana su dva murala. U 2024. godini AKC “Gnezdo” je za svoje programe koristilo 17 udruženja, orgnizovana su 103 javna programa, u kojima je učestvovalo 528 inidividualnih korisnika/ca.
Više o “Gnezdu”
Alternativni kulturni centar “Gnezdo” je prostor namenjen kulturi, umetnosti i druženju, sa posebnom pažnjom usmerenom na omladinu. Nastao je 2017. godine u Kruševcu, inicijativom UG “Fakiri sa juga” i uz pomoć lokalnih i međunarodnih volontera.
Delovanje AKC “Gnezdo” temelji se na vrednostima solidarnosti, zajedništva, jednakosti, otvorenosti, odgovornosti, transparentnosti, inovativnosti, kreativnosti i partnerstvu. Objekat se nalazi u vlasništvu FK Borac iz Bivolja, koji koristi prostoriju na donjem spratu objekta. Sama zgrada nastala je 1972/73. godine i za njen zanimljiv izgleda zaslužan je kruševački arhitekta Adam Topličanin.
U vreme sklapanja ugovora o korišćenju objekta, on je bio u ruiniranom stanju, polomljenih stakala, napunjen smećem, sa krovom koji prokišnjava, bez struje i vode, ali inspirativnog izgleda i na lepoj lokaciji kraj reke Rasine.
Članstvo u Gnezdu nije vremenski i/ili mandatno ograničeno i otvoreno je novim korisnicima koji ispunjaju kriterijume da su neprofitne organizacije civilnog društva ili pojedinci/ke koje se bave kulturno-umetničkim stvaralaštvom i /ili društvenim delovanjem, da su njihovi programi namenjeni razvoju i jačanju kapaciteta organizacija civilnog sektora, neformalnih grupa, pojedinaca i drugih subjekata u oblasti kulture, obrazovanja, mladih, ljudskih prava, socijalnih pitanja, urbanog razvoja, ekologije i zaštite životne sredine i koje žele aktivno učestvovati u radu i doprinositi razvoju Gnezda, pristaju na uslove korišćenja i održavanja prostora i deluju u skladu sa vrednostima Gnezda.
Jednom mesečno organizuje se “Otvoreni sastanak Gnezda” kada mladi, ali i ostali zainteresovani, predlažu programe, ugovaraju termine, diskutuju o svojim idejama sa drugima i upoznavaju se sa Pravilnikom korišćenja i Kućnim redom Gnezda.
J.P.
Naslovna foto: Nemanja Ledenski