Reprezentativni sindikati saopštili su da su danas, 14. januara, doneli odluku da se nastavi sa pregovorima u skladu sa aktuelnom ponudom Vlade, te da, imajući to u vidu, obustavljaju štrajkačke aktivnosti od 20. januara.
U zajedničkom saopštenju za javnost četiri reprezentativni sindikata: Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Sindikat „Nezavisnost“ i Sindikat radnika u prosveti Srbije navode da će “kontinuirano prate realizaciju navedenih aktivnosti koje će Vlada i Ministarstvo prosvete sprovoditi po najavljenoj dinamici u cilju poboljšanja materijalnog položaja i boljih uslova rada na svim nivoima obrazovanja (predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja i učeničkog i studentskog standarda)”.
– Ukoliko se dogovor i dinamika ispunjenja zahteva ne bude poštovala, reprezentativni sindikati će pozvati članstvo i radnike u prosveti da nastave štrajk, koji je trenutno u moratorijumu – navedeno je u saopštenju.
Reprezentativni sindikati podsećaju da su početkom decembra 2024. godine jednoglasno podržali zahteve studenata u borbi za pravednije društvo, o čemu je javnost obaveštena. Navode da je pravo zaposlenih u prosveti da pregovaraju sa nadležnim institucijama o svom radnom i materijalnom položaju obaveza reprezentativnih sindikata te da time pokazuju odgovoran odnos prema svim zaposlenima.
Istovremeno podsećaju javnost da su “već pet meseci izloženi velikim pritiscima i pretnjama od strane svih aktera društva koji prate našu sindikalnu borbu”.
Ovakvu odluku četiri reprezentativna sindikata donela su nakon pregovora sa predstavnicima Vlade i više ministarstava, održanim 9. i 13. januara.
Na tim pregovorima je, kako je navedeno u zajedničkom saopštenju nadležnih, navedeno da Ministarstvo prosvete u ime Vlade prihvata zahtev da se u članu 18. i 19. Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika definiše usklađivanje zarade sa prosečnom zaradom u Srbiji u skladu sa dopisom reprezentativnih sindikata od 10. januara 2025. godine.
Takođe, prihvaećen je zahtev da se izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama uveća koeficijent za 5 odsto u iznosu zarade za mart 2025. godine i 5 odsto u iznosu zarade za oktobar 2025. godine za sve zaposlene sa 7. Stepenom, kao i za nastavnika, učitelja i vaspitača sa 6, 5, 4. i 3. stepenom stručne spreme.
Ministarstvo prosvete će, kako je navedeno, maksimalno intenzivirati pregovore oko preostalih članova Posebnog kolektivnog ugovora kako bi se pregovori završili u najskorijem roku.
U toku 2025. godine, Ministarstvo prosvete će omogućiti smanjenje administracije kroz e-dnevnik, a primena platforme Zdravitas će u biti preispitana. Takođe, zajedno sa sindikatima, izvršiće se analiza postojećih pravilnika, zakonskih rešenja i planova i programa nastave i učenja.
Istovremeno Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), Sindikat obrazovanja Čačak i Forum beogradskih gimnazija su pomenutu ponudu odbili, a NSPRS je najavio potpunu obustavu rada za ponedeljak, 20. januar. Tada bi, kako je navedeno, trebalo da bude održano protestno okupljanje prosvetnih radnika u Beogradu, kojim će biti izražena podrška studentima koji blokiraju fakultete.
Nezavisni sindikat je, kako je saopštio, takvu odluku doneo sagledavajući celokupnu situaciju, od uvreda i pretnji koje su im uputili najviši državni funkcioneri, preko naprasnog prekida prvog polugodišta te ponižavajuće ponude budućeg uvećanja zarada u sistemu obrazovanja i izostanka spremnosti nadležnih da rešavaju nagomilane probleme u prosveti, poput ugrožene bezbednosti, plagijata naučnih radova i partijskog upravljanja ustanovama.
J.B.