Udruženje „Fakiri sa juga“ iz Kruševca, koje je osnivač ovdašnjeg Alternativnog kulturnog centra „Gnezdo“ jedan je dobitnika nacionalne nagrade „Jelena Šantić“, koja se dodeljuje za autorska dela i kreativne prakse, koje afirmišu ljudska prava i podstiču promene u Srbiji.
Naši sugrađani su nagrađeni u kategoriji doprinos razvoju lokalne zajednice, a kako je navedeno u obrazloženju, nagrada je ovom Udruženju pripala za revitalizaciju kulturnog života u lokalnim zajednicama kroz umetničke festivale i radionice.
– Nagrada je pokazatelj da se nalazimo na dobrom putu i da naš trud nije prošao nezapaženo čak i u jednom širem kontekstu. To nam daje snažan vetar u leđa da nastavimo revitalizaciju kulturnog života u našem okruženju – prvi je utisak predsednice Udruženja „Fakiri sa juga“, Kaće Dimitrijević, nakon što im je nagrada dodeljena.
Na uručivanju nagrada, u prepunom prostoru Miljenko Dereta u Beogradu, Irina Ljubić, direktorka Fondacije „Jelena Šantić“ je, pozdravljajući prisutne, kazala da se na ovaj način „slave hrabri glasovi i neumorne borkinje i borce, ljudi koji nas svakodnevno podsećaju da promena dolazi kroz znanje, informisanost, solidarnost i akciju“:
– Kroz ovu nagradu, po deseti put, priznanje odajemo upravo onim pojedincima, pojedinkama i kolektivima koji žive Miljenkov doživljaj Jelene, a to je: ‘Akcija i samo akcija, uprkos neuspehu, uprkos porazu, uprkos teškoćama i bez prava na predah.
Među ovogodišnjim dobitnicima su i Žensko udruženje kolubarskog okruga iz Lazarevca, za promociju rodne ravnopravnosti kroz kampanju „Koliki je njen deo“ koja se bavi unapređenjem zakona i praksi vezanih za ravnopravnost u nasleđivanju, potom Jelena Boljević, iz inicijativa Sestre po haljinama, za osnaživanje devojaka kroz donacije maturskih haljina i promociju solidarnosti i održivosti.
Posebna nagrada za dugoročnost u okviru kategorije pojedinac/pojedinka pripala je Jasminki Petrović za dugogodišnji rad i doprinos književnosti za decu i mlade.
Nagrada za regionalnu inicijativu pripala je Ivi Parađanin Lilić i Nini Pavićević za zajednički podkast, dok je poseban doprinos za regionalnu inicijativu pripao ŠkaArtu iz Tivta, za umetnički rad koji spaja zajednice kroz poeziju, muziku i vizuelnu umetnost.
Fondacija „Jelena Šantić“ dodelila je i Nagradu za poseban doprinos demokratizaciji društva organizaciji CRTA – za kontinuirani rad na jačanju demokratskih procesa i transparentnosti u Srbiji.
Podsetimo da se regionalna nagrada „Jelena Šantić“ dodeljuje ženskim inicijativama iz Srbije i Crne Gore, koje su doprinele borbi za ljudska prava i pomirenje kroz digitalne prakse. Dobitnicima nagrada tradicionalno su uručeni triptih Jelena Šantić, rad Goranke Matić, i statua krila, koja su simbol slobode, hrabrosti i zajedništva, rad Igora Grubića.
J.B.
Naslovna foto: Tanja Drobnjak