Trenutni izgled jezera Ćelije, koje se u nekim delovima povuklo i do 100 metara od obale, zabrinuo je građane, jer se sa ove akumulacije zdravom pijaćom vodom snabdeva oko 200.000 stanovnika Rasinskog okruga. Nadležni kažu da nema razloga za brigu, da je nivo akumulacije oboren zbog radova na rekonstrukciji zaštitnog nasipa u zaseoku Čikarići. Ističu i to da nijednog trenutka nije bilo ugroženo snabdevanje korisnika pijaćom vodom.
–Zbog pojave klizišta na nizvodnoj kosini i vidne destrukcije uzvodne kosine na zaštitnom nasipu u zaseoku Čikarići, po nalogu republičke vodoprovredne inspekcije započeti su radovi na rekonstrukciji zaštitnog nasipa. Preduslov za početak radova bio je obaranje nivoa akumulacije za pet metara, odnosno, sa kote normalnog uspora 277 mnm na kotu 272 mnm. U zavisnosti od konfiguracije teretna, jezero se tada povuklo negde pet, negde i do 100 metara – kaže Tomislav Petrović, rukovodilac Službe održavanja brane Ćelije.
Petrović podseća da je zaštitni nasip broj 1 u zaseoku Čikarići (ima ih tri) izgrađen 1977. godine, da je prva sanacija rađena 1980-te kada je akumulacija i punjena, da je od tada u funkciji i namena mu je da štiti desetak domaćinstava u tom zaseoku.
–Tokom godina ribolovci, vikendaši, kamperi, odnosili su betonske ploče za neke privatne namene, i nakon skidanja tih ploča, s godinama je došlo do erozije i oštećenja uzvodne kosine zaštitnog nasipa. Vremenom se problem samo povećavao.
Prema njegovim rečima, u decembru prošle godine pojavilo se i klizište u dužini od stotinak metara, o čemu je kruševački Vodovod odmah obavestio nadležne, odnosno, Javno vodoprivredno preduzeće “Srbijavode”:
–Odmah je obaveštena i republička vodoprivredna inspekcija i polovinom januara, nakon novogodišnjih i božićnih praznika, izašlo se na teren i izdat je nalog od strane inspektora o hitnoj rekonstrukciji/sanaciji zaštitnog nasipa.
Nakon što su sredstva obezbeđena i postignut dogovor sa izvođačem radova (Vodoprivredno društvo „Zapadna Morava“ Kraljevo ), urađen je izvođački elaborat po kome će se rekonstrukcija izvoditi u četiri faze- sanacija nožice uzvodne padine nasipa (koja je zahtevala pristup teške mehanizacija, zbog čega je i oboren nivo jezera) , potom uzvodne kosine nasipa, zatim sanacija drenažnog kanala, te rekosntrukcija nizvodne kosine nasipa.
– Radnici trenutno rade oblaganje betonskim pločama i lomljenim kamenom. Juče se otpočelo sa izradom završne gredice obloge i po završetku toga, u narednih desetak dana vršiće se zasejavanje travom, čime će i kompletni radovi biti završeni- kaže Petrović.
Naš sagovornik ističe da nijednog trenutka nije bilo bojazni da će građani ostati bez zdrave pijaće vode.
–U trenutku kada smo ispustili određenu količinu vode, do zahtevane kote, u akumulaciji je preostalo dovoljno zaliha za više meseci podmirivanja potreba stanovništva i industrije, što znači da vodosnabdevanje nije bilo ugroženo ni u jednom trenutku. U narednom periodu, očekujemo padavine koje će nam omogućiti vraćanje nivoa vode u akumulaciju, na kotu normalnog uspora .
D.P.