Vi ste pitali, naš ekspert za radno pravo odgovara

U okviru rubrike „Vi imate pitanje, Odjek zna ko ima odgovor“ docent dr Aleksandar Antić, sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu, ekspert za oblast radnog prava, odgovara na vaša pitanja pristigla do petka.

Pitanja i odgovori koje ste u prethodnih nedelju dana uputili našem stručnjaku su ovde:

*Radim u privatnoj firmi i svakodnevno ostajem sat do dva duže na poslu, ali mi nikad ti prekovremeni sati nisu bili plaćeni. Predložio sam poslodavcu ili da mi plati prekovremeni rad ili da mi za te dodatne sate koje radim u toku nedelje u kompenzaciju da slobodan dan. Nije pristao i rekao mi je da ako mi se ne sviđa, mogu da idem. Planiram da dam otkaz i da ga prijavim inspekciji, ali je problem što niko od kolega iz straha da ne ostanu bez posla, ne bi svedočio da potvrdi da svi radimo prekovremeno, a da nam to nije plaćeno. Postoji li neki drugi način da dokažem da sam radio prekovremeno?

Kao dokaz da ste radili prokovremeno, mogu se pored izjava svedoka, koristiti i drugi dokazi koji ukazuju na izdavanje naloga za prekovremeni rad. Primera radi to mogu biti poruke koje Vam je slao poslodavac, mejlovi, pozivi nakon radnog vremena, evidencija o prisutnosti na radu…

* Poslodavac me stalno vređa bez ikakvog razloga, naziva me pogrdniim imenima, i jedini način da to dokažem da ga snimim dok me vređa i da to dostavim inspekciji. Da li smem da ga snimam bez njegovog znanja?

Ne smete ga snimiti ukoliko ga niste obavestili o snimanju. Predlažem Vam da ga svaki put kada krene da se ponaša neprimereno, obavestite da ćete snimati Vaš razgovor, pošto ste uplašeni za svoju bezbednost i zdravlje i da ćete to činiti, sve dok ne prestane sa takvim ponašanjem. Ovakav snimak se može koristiti kasnije u postupku namenjenom Vašoj zaštiti.

*U privatnoj firmi sam već pet godina. Kada sam ostala trudna poslodavac me prebacio na nižu poziciju uz obrazloženje da trudnice ne mogu da budu dovoljno produktivne. Kad sam se vratila sa porodiljskog nije me vratio na staru poziciju, odnosno, ostala sam na nižoj poziciji na koju me prebacio kad sam bila trudna. Da li je imao pravo da mi menja poziciju dok sam bila trudna?

– Mogao je da Vas premesti na drugi posao za vreme trudnoće zbog nastupanja određenih objektivnih razloga (na primer zato što je Vaše staro mesto ugašeno, zato što se smanjio obim posla i sl.). Međutim, ukoliko je trudnoća razlog za premeštaj, postupio je suprotno Zakonu o radu i imate pravo na zaštitu.

* Posle koliko rada kod poslodavca radnik ima pravo na odmor i na koliko dana? Oduvek sam mislio da je tek nakon šest meseci, ali sam nedavno načuo da nije tako. 

Zaposleni stiče pravo na godišnji odmor nakon mesec dana neprikidnog rada, po zasnivanju radnog odnosa. Minimalno trajanje godišnjeg odmora je 20 radnih dana tokom jedne godine. U jednoj nedelji prilikom računanja godišnjeg odmora, ima pet radnih dana.

*Da li radnik može da tuži poslodavca ako mu nije davao rešenje za godišnji odmor, listiće za platu? Da li može da tuži i ako više ne radi u firmi i da li to zastareva?

Naravno da može. Ovo predstavlja prekršaj i može podneti prijavu inspekciji rada. Zastarelost bi nastupila za godinu dana. Ukoliko zaposlenom poslodavac nije isplatio određeno primanje iz radnog odnosa, zastarelost nastupa za tri godine.

Podsetimo još da i i ove nedelje, odnosno do petka, 11. oktobra, možete da pošaljete pitanje za našeg eksperta za oblast radnog prava, na mejl info@odjek.rs ili u komentarima na društvenim mrežama. Za prvih troje koji na mejl pošalju pitanje, portal Odjek priprema iznenađenje.

Pratite nas, čitajte, pitajte i očekujte iznenađenje!

J.B.

Sadržaj je proizveden u okviru projekta ”Lokal press Lab 2.0”, koji je finansijski podržan od strane FreePressUnlimited i Ministarstva spoljnih poslova Holandije.

1 Comment

  1. Da li se za podnosenje tuzbe povodom utvrdjenja postojanja radnog odnosa zbog rada na crno, primenjuje prekluzivni rok od 60 dana od dana prestanka obavljanja rada?

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *