U okviru akcije suzbijanja miševa i pacova, sa kojom se na teritoriji grada Kruševca otpočelo u drugoj polovini avgusta, juče (23. septembra) krenulo se i sa deratizacijom na grobljima, a od sutra će se raditi i deratizacija parkova.
Nakon prve faze sistematske deratizacije, kojom je obuhvaćeno priobalje reke Rasine i Garskog potoka, te deponija u Srnju, sada se rade groblja na površini od oko 25 hekatara i parkovi na 28 hekatara. U sledećoj fazi radiće se deratizacija podruma i kanalizacije.
Podsećamo, sistematska deratizacija radi se po prvi put na teritoriji grada Kruševca, a plan je da bude završena do novembra.
Govoreći o značaju sistemske deratizacije, u Veterinarskoj stanici koja i sprovodi ovu akciju, podsećaju da su glodari, osim što prave ekonomsku štetu, ujedno i prenosioci raznih bolesti.
Preparati koji se koriste odobreni su od strane Ministarstva zdravlja, neškodljivi su za ljude u slučaju kontakta sa kožom, udisanja prašine ili ingestijom manjih količina.
U pripremljenoj količini i koncetraciji po jednom mamku, preparati su neškodljivi i za domaće i divlje životinje.
U slučaju unosa velike količine preparata, kako kod ljudi, tako i kod životinja, i pojave simptoma i znakova trovanja, antidot je vitamin K.
D.P.
Foto: Veterinarska stanica Kruševac