Predlog prema kome će se kruševačka Gradska toplana, kod „Poštanske štedionice“ zadužiti za milijardu i po dinara, našao se pred obornicima Skupštine grada po hitnom postupku. Na isti način na dnevni red zasedanja lokalnog parlamenta, održanog u četvrtak, 12. septembra, stavljeno je još dvadesetak odluka, među kojima još jedna koja se odnosi na Gradsku toplanu – Odluka o pokretanju javno privatnog partnerstva, bez elemenata koncesije, za rekonstukciju sistema daljinskog grejanja uz ugovornu isporuku toplotne energije iz biomase.
Zbog ovakvog „ubacivanja“ pomenutih dodatnih tačaka u dnevni red, pogotovu onih koji se odnose na Gradsku toplanu, reagovala je kruševačka opozicija. Dobili su opozicionari mogućnost da se tokom jednosatne pauze upoznaju sa sadržajem tih tačaka. Pauza, proglašena oko ručka, ipak nije došla onda kada je opozicija inicijalno tražila, pri početku sednice.
Situacija u Gradskoj toplani, za koju se odavno zna da je finansijski veoma teška, bila je svakako tema tokom čitavog zasedanja, pogotovu što se tokom prvog, prepodnevnog dela govorilo o poslovanju Toplane te o Rešenju o davanju saglasnosti na Program pokrića gubitka tog preduzeća u prošloj godini, koji je iznosio 296 miliona dinara. Objavljeni podaci pokazuju i da je gubitak iz ranijih godina 1,49 milijardi dinara, odnosno gubitak iznad visine kapitala je oko 1,63 milijarde dinara.
U obraćanju odbornicima direktor Gradske toplane, Milutin Tasić, kazao je da ozbiljnim odlukama Kruševac ima šansu da vrati preduzeće na kolosek kojim treba da ide:
– Likvidnost preduzeća je dovedena u pitanje, prihodi su nedovoljni da pokriju potebe likvidnosti. Planirani prihodi, ne ostvareni, su bili manji od troškova proizvodnje, ali Grad je subvencijama smanjio gubitke koji su naneti i time što smo imali jednu od najnižih cena u Srbiji. To je lep podatak da se njime hvalimo, ali ne za postizanje poslovnih uspeha.
On je naveo da se u ovoj godini subvencija od Kruševca od 200 miliona koristi za obezbedjivanje likvidnosti rada te da se dodatnih 42 miliona dinara iz budžeta koristi za kotlovsko postrojenje. Objasnio je da je srednjoročnim planom poslovanja preduzeća predviđeno da subvencije grada u 2025. godini budu 400 miliona, u narednoj godini 365 miliona dinara, potom 340 miliona dinara, pa 320 miliona dinara, te 300 miliona dinara, da bi u 2030. godini iznosile 270 miliona dinara.
Tasić je podsetio da Toplana iz prethodnog perioda ima kod “Poštanske štedionice” dva kredita, koja u zbiru iznose 700 miliona dinara. Novim zaduživanje postojeće će biti anulirano, čime će se izbeći sve kamate, koje su trenutno veliki teret za to preduzeće.
– Nova finansijska konstrukcija će biti namenska, sa namenskog računa, ići će na poverioce, čime ćemo da se vratimo na likvidnost. To znači, ne samo da smo sigurni u ovoj grejnoj sezoni, već i narednih sezona – naveo je on.
Što se tiče odluke o pokretanju postupka javno privatnog partnerstva, kazao je da je stigla zvanična ponuda od preduzeća GAT, te da odluka koju danas da donese Skupština ni koji način nije obavezujuća, već da je to samo početak veoma komplekse procedure.
– Ako dođemo do nekog ko je spreman da investira u javno privatno partnerstvo i da se obaveže da će btii proizvođač toplotne energije, to je za nas vrlo prihvatljivo, jer tada svi proizvodni troškovi za nas više ne bi bili prisutni i mi bi se oslobodili jednog balasta. Mi ovde ne pričamo o privatizaciji, prodaji, ili ustupanju imovine – istakao je on.
Predsednik opozicione Odborničke grupe “Život je u pitanju”(Stranka slobode i pravde, Pokret slobodnih građana, Sindikat Sloga), Stefan Bojčić, kazao je da, što se tiče javno privatnog partnerstva, sve što je napisano „lepo zvuči“, ali da njega brine jer iza pomenute firme stoji „kontroverzna ličnost“.
– Takođe je problem u tome što se toj firmi daje na 30 godina da izgradi takoreći novu toplanu, oni će da upravljaju novom toplanom, zameniće kotlove na ugalj i na mazut, radiće se na bioenergiju, ali problem je u tome što nigde ne stoji kako će Toplana opstati. S obzirom na to da će Toplana ostati sa dugovima, dobijaće subvencije, ali neće raditi ništa, šta će biti sa radnicima, da li će oni preći u novu firmu, mnogo je pitanja, malo odgovora, loš potez Gradske uprave, pre svega netransparentan – rekao je Bojčić.
Predsedni opozicione odborničke grupe ”Srbija protiv nasilja – Dr Branislav Bata Andrić”, Dejan Stevanović, kazao je da Toplana ima svega 9.100 prikljjučaka, a da će svi građani Kruševca, bez obzira gde žive, morati taj kredit da vraćaju. Opozicija, je kako je dodao, takođe zabrinuta jer se u dokumentima koja je Toplana dostavila vidi da oni nemaju kapaitet da vraćaju ozbiljan kredit. Upitao je, takođe, ukoliko neko ko posluje u Srbiji ima ekonomski interes da napravi energanu, zašto to ne bi uradili mi sami, misleći na ovdašnje stručnjake.
– Zašto se, ako treba, ne bi zadužili još na neki iznos i da to onda bude u našim rukama, bez obaveze da bude u nečijim drugim rukama. Gde je struka da napravi to – upitao je on.
Povodom stavljanja ovih odluka na dnevni red po hitnom postupku predsednica Skupštine, Dragana Barišić, rekla je da je to učinjeno upravo da bi se što pre rešio dugogodišnji problem, kazavši da je opozicija upoznata jer je većina njih bila na mnogim rukovodećim mestima u Toplani, odnosno “njihovi bliski članovi i partneri”, znaju da taj problem postoji te da sadašnje rukovodstvo grada želi da ga što pre reši.
Inače, na sednici Skupštine grada odbornici su osim pomenutih, razmatrali i usvojili odluku o izvršenju budžeta u prvih šest meseci, Plan ravoja grada od 2025. do 2032. godine, izveštaje o poslovanju javnih preduzeća te brojna kadrovska i imovinsko pravna rešenja.
J.B.