Veštačka (artificijelne) inteligencija (AI) postala je centralna tema u tehnološkim krugovima, a mogućnost njena primene postala je realnost u mnogim industrijama. Predstavnici više udruženja koja se bave mladima i mladi, okupili su se nedavno u Regionalnoj privednoj komori Krušvac, na predavanju o temi “Veštačka inteligencija – potencijali i izazovi”. Tada je predstavljen rad Centra za digitalnu transformaciju te podrška koju on pruža malim i srednjim preduzećima uz pomoć Privredne komore Srbije, kao i projekti koje Vlada Srbije sprovodi u ovoj oblasti.
Bila je to prilika da čujemo šta mladi misle o primeni veštačke inteligencije.
Anđelina Stojanović, koja je članica Odreda izviđača Jastreb, smatra da su ovakva predavanja korisna, kako za mlade tako i za starije:
– Širenje svesti o značaju veštačke inteligencije je važno, to je naša budućnost i stvarno bi trebalo da joj se posveti pažnja; kako zbog informisanosti, tako i zbog široke primene. U svemu treba da postoji balans, jesam za to da je veštačka inteligencija budućnost, ali opet ne može potpuno zameniti čoveka, već mogu da mu pomognu pri otvoranju novih vidika
Ona je sada studentkinja komunikologije, a AI joj je, pomogla pri izboru fakultet:
– Nisam bila sigurna u vezi svog fakulteta, odnosno koje su mogućnosti za kasniji karijerni razvoj. Pored pažljivog isčitavanja, potražila sam odgovor i od chatGPT platforme. Na kraju sam došla do liste od nekih desetak zanimanja, što mi je poprilično pomoglo da se na kraju odlučim za taj fakultet i smer.
Miloš Aleksandrić, diplomirani je tehnolog za lekovito bilje, a bavi se edukacijom mladih Kruševljana. Smatra da AI može da doprinese radu u digitalnoj sferi:
– Uz pomoć AI su postovi na stranicama društvenih mreža bolje napisani, prihvatljiviji za mlade. U tom segmentu nisam imao iskustva, ni obrazovanja koje je adekvatno. AI mi pomaže da što bolje upotrebim i uobličim sadržaj i ponudu koju imam. To doprinosi poboljšanju izgleda prezentacije samog proizvoda.
Međutim, pored benefita, ima i mana veštačke inteligencije.
– U okviru obrazovanja mladi su veoma podložni da je zloupotrebljavanju i to je izuzetno loše. Veštačka inteligencija ne treba tome da služi, već treba da bude samo korak ka rešavanju problema – dodaje Aleksandrić.
Inače, na pomenutom predavanju Zoran Tomić, posebni savetnik ministarke za nauku, tehnološki razvoj i inovacije je govorio o projektima Vlade, koji imaju za cilj tehnološki napredak i razvoj nauke i inovacija. Predstavnik Centra za digitalnu transformaciju, Nikola Bunjević, predstavio je pojam veštačke inteligencije, njene mogućnosti i izazove, navodeći da je Srbija prepoznala značaj upotrebe artificijalne inteligencije te da je u našoj zemlji plan razvitka AI progresivan.
Tada je predstavljen i nedavno lansiran servis INNO-VERSE – platforma koja olakšava kreiranje habova za inovativnu kolaboraciju, u kojem kompanije mogu da raspolažu podacima, prate trendove i razvijaju proizvode i rešenja uz podršku naprednih AI alata.
K. Dragonjić
Uredila: Jelena Božović
Naslovna fotografija: Alexandra_Koch, Pixabay
Foto: Regionalna privredna komora Kruševac