Imate vrtoglavicu – uzrok može biti bolest kristala u uhu

Benigni paroksizmalni pozicioni vertigo (BPPV), odnosno, bolest kristala u uhu  je vrtoglavica koja se javlja prilikom određenih položaja glave. Obično je kratkotrajna i može biti praćena mučninom i povraćanjem. Nije praćena slabljenjem sluha i zujanjem u uhu. Ovaj tip vrtoglavice je uzrokovan je pomeranjem otolita (kristali kalcijum karbonata) u unutrašnjem uhu.

Izvor: https://www.stetoskop.info/

Simptomi bolesti kristala u uhu su kada pacijent ima vrtoglavicu dok leže u krevet, okreće se na drugu stranu u krevetu, naglo ustane iz kreveta ili sa stolice, savije se da veže pertle, ili pri pomeranju glave naviše oseti jaku vrtoglavicu – sve su ovo tipični simptomi i najverovatnije je reč upravo o BPPV.

Kako bi se ispitale funkcije čula za ravnotežu koriste se vestibulometrija ili kalorijski test. Pred ovaj pregled pacijent ne treba da bude na terapiji sedativima ili antihistaminicima bar 24 sata. Takođe, pacijentne treba da konzumira alkohol pre testiranja, a savetuje se iizbegavanje obilnih obroka.

Ne leči se lekovima

U nekim slučajevima, BPPV se spontano povuče u kratkom vremenskom toku. Nakon postavljanja dijagnoze ovog tipa vrtoglavice, leči se repozicionim manevrima koje izvodi otorinolaringolog i vežbama za odgovarajući polukružni kanal unutrašnjeg uha. Manevri se u slučaju potrebe mogu ponoviti dok ne postignemo zadovoljavajući rezultat. Ovaj tip vrtoglavica se ne leči lekovima.

Kada pacijent oseti vrtoglavicu, najpre treba da se javi na pregled kod lekara otorinolaringologa kako bi se utvrdilo poreklo vrtoglavice- da li je ona centralnog ili perifernog porekla. Periferne vrtoglavice leči ORL specijalista, a ukoliko utvrdimo da je vrtoglavica posledica procesa u centralnom nervnom sistemu, neophodan je pregled neurologa koji preuzima dalje lečenje vrtoglavice.

Timpanometrija kao dijagnostička procedura

Vrtoglavica je neprijatna, pacijentu unosi nemir, nesigurnost, nemogućnost kontrole nad sopstvenim telom. Važno je postaviti ispravnu dijagnozu u kratkom vremenskom roku i pristupiti konzervativnom lečenju na adekvatan način, te vratiti pacijentu sigurnost i osloboditi ga neprijatnih senzacija.

Timpanometrija je objektivna dijagnostička procedura kojom se ispituje stanje i funkcija srednjeg uha. Njom se procenjuje kretanje bubne opne nakon promene pritiska u šupljini srednjeg uha.

Nakon kliničkog otoskopskog pregleda na kojem se utvrdi da nema cerumena ili stranih tela u spoljašnjem slušnom hodniku, kao ni perforacija bubne opne, sonda timpanometra se postavlja na početni deo spoljašnjeg slušnog hodnika.

Timpanometrijom se menja pritisak u srednjem uvu što vodi pokretanju bubne opne – pokreti se beleže krivuljom na zapisu koji se zove timapanogram.

Timpanometrijom možemo detektovati prisustvo tečnosti u šupljini srednjeg uha, zapaljenske procese u srednjem uhu, oštećenja bubne opne, poremećaje funkcije Eustachieve tube, slušnih koščica, ali i otkriti različite patološke procese u nosnom spartu ždrela. Timpanometrija je bezbolna procedura, koja se kao takva izvodi i kod male dece u cilju dijagnostikovanja najčešće hroničnog sekretornog otitisa.

Pre timpanometrije, uvo uvek mora biti pregledano kako bi se ustanovilo da u spoljašnjem slušnom hodniku nema cerumena ili stranih tela, kao i da bi se detektovala eventaulna oštećenja bubne opne.

Timpanometrija je objektivna, bezbedna, pouzdana i bezbolna dijagnostička procedura.

Pred toga što je vrtoglavica neprijatna, može biti simptom izuzetno opasnih stanja. Ukoliko osetite vrtoglavicu, odmah se javite lekaru kako biste na vreme otkrili i lečili moguće komplikacije.

Autor : dr Ana Vukićević Milanović, specijalistkinja otorinolaringologije

Foto: pixabay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *