Kako su Čarapani dočekali najjačeg čoveka Jugoslavije

Kruševljani su poznati po gostoprimstvu, naročito onih gostiju koji dođu iz daleka. Međutim, u ovoj potpuno istinitoj priči to nije bio slučaj. Zapravo, davne 1931. godine u Kruševcu je gostovao najjači čovek Jugoslavije – Dragoljub Aleksić. Čuveni akrobata bio je veoma poznat i popularan širom Jugoslavije. Izvodio je svoje akrobacije na razne, gotovo neverovatne, načine. Sve to ne bi toliko zainteresovalo čitavu javnost da se u Kruševcu nije dogodilo nešto nesvakidašnje. O njegovom gostovanju u Kruševcu pisale su dnevne novine „Politika“, „Pravda“, „Vreme“, kao i „Kruševački glasnik“.

Piše: Miloš D. Stojadinović

Aleksić je u Kruševac došao sa svojom sestrom Katicom početkom novembra 1931. godine. Odseli su u hotelu „Pariz“. Uredno je prijavio svoju predstavu i dobio policijsku dozvolu za izvođenje akrobacija. Mesto tih dešavanja bila je Knez Mihajlova ulica (današnja Vidovdanska ulica). Vezao je žicu za zgradu advokata Lučića i apotekara Đorđa Petrovića, a onda je na visini od 25 metara izvodio svoje akrobacije pred 3000 Kruševljana.

Hotel Pariz u kome je odseo Aleksić

Kruševljani su uživali i divili se njegovom umeću. Dve večeri je bez problema izvodio svoje akrobacije, a onda je apotekar Petrović odrekao Aleksiću datu pismenu dozvolu da se jedan kraj žice veže za njegovu kuću i zahtevao da Aleksić skine svoje sprave, pravdajući se da njegove mušterije ne mogu da uđu u apoteku zbog publike. Pošto mu je apotekar Petrović odrekao datu pismenu dozvolu, Aleksić je vezao žicu za susednu zgradu  i ponovo dobivši policijsku dozvolu nastavio sa svojom predstavom.

Međutim, tu njegovim mukama nije kraj. Po nalogu policije uskraćena mu je dozvola zbog bojazni kruševačke vlasti da Aleksić ne padne i pri padu prouzrukuje kvar na električnoj mreži, što bi izazvalo eventualno sagorevanje svih transformatora, ali i da će mu dozvolu dati samo ako postigne dogovor sa predsednikom opštine.

Aleksić je odmah otišao u opštinu. Tamo je izdejstvovao prijem kod predsednika Đorđa Drenovca, ali je ovaj odbio da da dozvolu za izvođenje njegovih akrobacija, ističući razloge koji su navedeni u policiji.

Čuveni akrobata nije ni tada odustao. Zahtevao je da se o njegovom trošku izvede komisija, koja će utvrditi sigurnost i bezbednost njegovih instalacija, ali je predsednik opštine i to odbio. Revoltiran ovim činom Aleksić je počeo da protestuje. Posle nekoliko teških reči, predsednik Drenovac je naredio da se Aleksić uhapsi.

Vest o hapšenju brzo se pročula ulicama Kruševca. Ogromna masa sveta skupila se pred zatvorom opštinske policije, očekujući dalji rasplet događaja. Kad se pojavio Aleksić građani su ga dočekali sa ovacijama, ali i burno negodujući protiv postupka predsednika opštine Đorđa Drenovca.

Ceo ovaj događaj postao je prava senzacija, koju su pratili novinari beogradskih i kruševačkih listova. U dnevnim novinama „Vreme“ 15. novembra 1931. godine izašao je tekst pod naslovom „Blagodati žične telegrafije“ o načinu kako je akrobata pobegao iz zatvora:

„Pošto su vrata od zatvora bila pod katancem on je otvorio vratanca od peći, provukao se kroz čunkove u odžak, uspužao na krov sa koga je bez pomuke skočio na jednu telegrafsku banderu. Tu je izabrao najtanju žicu i na njoj je svojstvenom mu veštinom otputovao direktno za Beograd. Ovo potvrđuju i otisci prstiju njegovih nogu na žici. Srećom te između Kruševca i Beograda nije uvedena bežična telegrafija inače se Aleksić ne bi mogao spasti. Agencija „Bagdala“.“ Ovaj tekst nije bio istinit, više je bio neverovatno senzacionalan zbog čitanosti. Akrobata Aleksić nije pobegao.

Svojim podvizima Dragoljub sa sestrom Katicom je stekao velike simpatije kod ovdašnje publike. Aleksić je izveo razne akrobacije na žici. U visini od 25 metara na otvorenoj ulici on je prelazio preko žice i držeći se zubima nosio terete. Katica je vezivala svoju kosu za žicu i tako se na kosi prebacivala s jedne strane ulice na drugu. Ova tačka je bila najsenzacionalnija.

U ovim časovima neograničene simpatije kod građanstva, Aleksić je preživljavao ovde i nekoliko burnih momenata. Jedan od tih je i poziv Radomira Savića zvani „Novi Herkules“ da se Aleksić sa njim porve javno pred publikom. Taj poziv izašao je u „Vremenu“ i „Kruševačkom glasniku“.

Ovom pozivu Aleksić se iznenadio, jer nije bio rvač, već samo akrobata. Ipak ovako njegovo rezonovanje nije publiku zadovoljilo, pa je ovaj susret primio i zakazao u sali bioskopa „Takovo“ za 28. novembar uveče. U međuvremenu po gradu su rastureni leci crne maske koja poziva Aleksića da se sa njim porve i ako ga Aleksić obori daje mu 2000 dinara.

S nestrpljenjem se očekivao početak. Prepuna sala bioskopa „Takovo“ pozdravila je Aleksića. U tom vremenu na pozornici pojavljuje se jedna osoba sa crnom maskom na licu. Prisutni nisu znali ko je njihov sugrađanin pod crnom maskom. Kad je došlo vreme, Aleksić objavljuje da je Savić koji ga je izazvao na ovaj susret nije došao što je sramno, pa ovom prilikom izjavljuje da se nikad nije rvao i da se od večeras neće ni sa kim rvati, jer on nije rvač, već samo akrobata. Publika ga je još jednom oduševljeno pozdravila, a osudila Savića.

Za ovim je nastao program. Rve se Aleksić sa Crnom maskom, koja pada u drugom minutu. Čitava bura u sali. Aleksić uzima 2000 dinara koje je Crna maska položila i ljubi ih. U ovome času javlja se iz publike Vasić, član SK „Obilić“ prvaka kruševačke Župe, koji je džin prema Aleksiću i pita ga pristaje li da se i sa njim porve u dve runde od po 5 minuta.

Publika izražava želju da do ovoga susreta dođe i Aleksić iako umoran na to pristaje. Posle interesantnog rvanja, ali sa dosta nepoznavanja stvari susret se završava nerešeno. Aleksić izjavljuje da bi želeo da susret traje do kraja, do obaranja jednog ili drugog.

Publika se deli u dva tabora i ostaje pri prvom sporazumu, a i sam Vasić izjavljuje da se više neće rvati sa Aleksićem i ko misli da je to lako neka proba samo dva minuta. Onda su Dragoljub i Katica izveli još nekoliko svojih odličnih tačaka koje su od publike srdačno primljene.

Tako se Aleksić oprostio od kruševačke publike, koja ga je zajedno sa sestrom oduševljeno pozdravila. Dragoljub Aleksić je 29. novembra napustio Kruševac i otputovao za Beograd gde je nastavio sa pripremom novih tačaka sa kojima je nastavio da oduševljava publiku širom Evrope.

Foto: privatna arhiva, pixabay

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *