Pravo na besplatan prevoz za pripadnike boračke populacije u Kruševcu je definisano nedavno, Odlukom Skuštine grada, donetom na sednici 14. juna. Ovo je deo odgovora koji je naš portal dobio na pitanje čitaoca, koga je zanimalo zašto u Kruševcu borci nemaju ovu, te neke druge povlastice koje postoje u drugim gradovima.
Pomenutom Odlukom je predviđeno da ovo pravo imaju korisnici boračke legitimacije, potom legitimacije ratnog vojnog invalida, mirnodopskog vojnog invalida, civilnog invalida rata i porodičnog invalida, koji imaju prebivalište, odnosno boravište na području grada Kruševca, najmanje tri godine pre podnošenja zahteva.
U praksi, kako je za portal Odjek rekao šef Službe za boračku i boračko invalidsku zaštitu, Rade Bakić, to znači da korisnici iz pomenutih kategorija ovoj Službi, koja se nalazi u zgradi Trezora, podnose zahtev za ostvarivanje ovog prava:
– Potrebno je da ponesu važeću ličnu kartu i fotografiju veličine kao za ličnu kartu. Naša Služba će potom napraviti spisak, proslediti „Jugoprevozu“, a ostalo je još da definišemo da li će korisnici kartu preuzimati kod nas ili u tom preduzeću. Najverovatnije će to biti kod nas.
Korisnici će imati pravo na besplatan prevoz u gradskom prevozu, a pravo na ovu povlasticu, prema podacima iz pomenute Odluke, može da ostvari 1.200 korisnika, koji imaju navedeni status.
Inače, u odgovorima Gradske uprave na pitanje našeg čitaoca o dodatnim pravima koja borci (ne)ostvaruju u Kruševcu, navedeno je da je Skupština grada Kruševca još 2016. godine donela Odluku o proširenim pravima u oblasti boračke i boračko invalidske zaštite, koja predviđa mogućnost ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć u svrhu lečenja težih bolesti.
Takođe, navedeno je da umanjenje iznosa za komunalne usluge, pravo na besplatno parkiranje i besplatan smeštaj dece u vrtićima u Kruševcu imaju ratni vojni invalidi.
Gradska uprava navodi i da se briga o boračkoj populaciji ogleda i kroz dodelu tri stambene jedinice korisnicima boračko-invalidske zaštite, potom izgradnju stambenog objekta za potrebe ratnih vojnih invalida i porodica palih boraca (ukupno 23 stana) uz finansijsku podršku Vlade Carevine Japana. Grad, takođe, učestvuje u manifestacijama koje organizuju udruženja i finansira projekate i programe udruženja koja deluju u oblasti boračko-invalidske zaštite te ulicama u Kruševcu daje imena palih boraca.
Gradska uprava podseća Kruševac podseća da je ova oblast regulisana Zakonom o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica te da lokalne samouprave te poslove obavljaju kao poverene. Članom 32. navedenog Zakona propisano je da Grad može svojim propisima utvrditi veći obim prava (kao na primer: popust na komunalne usluge, besplatnu ili povlašćenu vožnju u javnom lokalnom prevozu, besplatno parkiranje i druga prava), ako u svom budžetu obezbedi sredstva za te namene, kao što je Kruševac i učinio.
– Imajući želju za aktivnim učešćem u rešavanju problema boračko – invalidske populacije, Grad Kruševac je oduvek izlazio u susret i shodno zakonskim i finansijskim mogućnostima radio na poboljšanju statusa i standarda svih kategorija u oblasti boračko-invalidske zaštite – navodi Gradska uprava.
J.B.